Bezpečnost a zálohování dat v iDokladu

Jak to funguje?

Ochrana vašich dat před zneužitím, ztrátou, odcizením či poškozením je naší hlavní prioritou. Na provoz služby nepřetržitě dohlížíme a iDoklad také pravidelně testujeme s cílem odhalit případné nedostatky v zabezpečení. Bezpečnost je pro nás na prvním místě a ze všeho nejvíce si vážíme vaší důvěry.

SSL šifrování. Všechny informace, přenášené mezi vaším počítačem a servery služby iDoklad, chráníme proti potenciálním hrozbám 256bitovým SSL šifrováním. Jedná se o stejný typ zabezpečení, jakým chrání data i vaše banka.

Firewall. Veškerá data bezpečně ukládáme za nejmodernější firewally, které vás ve dne v noci chrání před hrozbami hackerských útoků z internetu.

Zálohování a dostupnost dat

Paralelně běžící servery. Na rozdíl od konkurence běží služba iDoklad na jedné z největších celosvětových cloudových platforem – Windows Azure. Z důvodu redundantnosti a maximální dostupnosti běží vždy minimálně na dvou paralelních serverech. Při nárůstu zátěže je iDoklad schopen navýšit počet serverů pro lepší a stabilnější běh.

Zálohování dat. Jedenkrát denně se veškerá data automaticky zálohují na záložní média.

Je lepší on-line služba nebo vlastní počítač?

Přístup k datům

Vlastní počítač: Vypadá to jako jistota – k datům máte přístup jen vy. Ale je tomu opravdu tak? Co když vám počítač ukradnou? Nebo co když si k němu na chvilku někdo sedne a nahraje si vaše data na flešku?

 

iDoklad: Data jsou dostupná pouze pod vaším heslem přes webové rozhraní iDokladu a při přenosu jsou chráněna stejným SSL šifrováním, jaké používají pro své finanční operace banky. Servery Windows Azure patří mezi celosvětově nejlépe zabezpečená hostingová centra.

 

Dostupnost dat

Vlastní počítač: S vašimi daty pracujete výhradně na svém počítači. Pokud jej nemáte u sebe, nemůžete pracovat.

 

iDoklad: Služba běží na čemkoliv, na čem lze spustit internetový prohlížeč – na počítači, notebooku, tabletu i telefonu. Pro chytré telefony máte navíc k dispozici speciální aplikace, usnadňující práci na malém displeji.

 

Zálohování

Vlastní počítač: Zálohujete? Denně? Na více než jeden externí disk? A ukládáte tuto zálohu na jiném místě, než kde máte své PC? A máte počítač i zálohu dobře chráněné proti ukradení či živelné pohromě? Pokud jste si na všechny otázky odpověděli ano, pak klobouk dolů. Ale spočítali jste si někdy, co času a peněz vás udržování takových záloh stojí?

 

iDoklad: Data běží plně paralelně ve dvou hostingových centrech cloudu Windows Azure v EU. V případě výpadku jednoho z center se okamžitě synchronizují do třetího centra. Každou noc je navíc automaticky tvořena denní záloha dat. Vy tak máte po starostech a na zálohování už nemusíte vůbec myslet.

 

Nová verze

Vlastní počítač: Když se změní účetní legislativa nebo prostě jen výrobce vydá novou verzi programu, musíte se sami postarat o instalaci. Ne vždy je to jednoduchý proces. Když chcete vyměnit systém, ne vždy do něj dokážete přenést data v nějakém obecném formátu a často je musíte pracně přepisovat.

 

iDoklad: Služba má a vždy bude mít jen jednu verzi: tu právě aktuální. O veškeré instalace novinek a změny legislativy se staráme my. Neplatíte žádné aktualizace, nezdržujete se instalací. A svá data můžete kdykoli exportovat ve standardním formátu XLS a mnoha dalších.

 

Rozbitý počítač

Vlastní počítač: Systém se zhroutí nebo jej napadne virus. Spadne vám notebook, vylijete si čaj na klávesnici. Jak rychle se dostanete k jinému funkčnímu počítači, kde jsou k dispozici všechna vaše data v takové podobě, abyste mohli plynule pokračovat v práci?

 

iDoklad: Díky paralelnímu běhu iDokladu v minimálně dvou hostingových centrech nepoznáte, že se v jednom z center něco stalo. Servery jsou on-line monitorovány, jakýkoliv technický problém se řeší okamžitě. Když se vám pokazí počítač, k iDokladu se jednoduše připojíte z jiného.

 

Komunikace s účetní

Vlastní počítač: Pokud pro fakturaci používáte Excel nebo účetní program, musíte složitě řešit, jak vystavené doklady předat vaší účetní. Ve většině případů skončíte u toho, že jí je odvezete vytištěné a ona si je pak musí přepsat do svého účetnictví.

 

iDoklad: Vaše účetní se na vámi zadaná data může kdykoliv podívat. Navíc dokáže jediným stiskem klávesy přenést doklady přímo do svého účetního programu a vám stejně jednoduše pošle zpět třeba úhrady. Vždy tak oba máte k dispozici právě aktuální údaje a ani jeden z vás už nic nemusí opisovat.