Štítky Datum publikace 12. 04. 2021 Komentáře 17 Sdílet článek

Covid-19: Jak virus ovlivnil sociální a zdravotní pojištění

Author Solitea 6 minut čtení 0
Náhledový obrázek

Stát a pojišťovny loni podnikatelům odpustily minimální odvody na sociálním i zdravotním pojištění. Nyní se už platí normálně. Čtěte, jaké jsou minimální zálohy v roce 2021, jak je to s paušální daní a co dalšího musíte vědět o pojistném v čase koronaviru.

Témata, která v článku najdete:

 • Pošlete včas přehledy pojistného
 • Minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění pro rok 2021
 • Paušální daň pro OSVČ od ledna 2021
 • Program na podporu samoodběrových testů covid-19

Informace jsou aktuální k 30. dubnu 12:00.

Pošlete včas přehledy pojistného

Díky prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání se posouvá i termín u navazujících přehledů pro sociální a zdravotní pojištění. Vláda prodloužila OSVČ lhůtu pro podání přehledů pro zdravotní pojišťovny do 2. srpna 2021. Poplatek je třeba uhradit do 8 dnů od podání přehledu.

Lhůtu vláda posunula i u podání přehledů pro ČSSZ. Přehled je nutné podat a zároveň uhradit případný doplatek pojistného nejpozději do 30. června 2021. Den úhrady je přitom den, kdy se platba připíše na účet příslušné správy.

Minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění pro rok 2021

Jako OSVČ musíte ze zákona platit zálohy na pojištění. Pokud je máte nastavené na minimum, platíte v roce 2021:

 • 2 588 korun na sociálním pojištění
 • a 2 393 korun na zdravotním pojištění.

Jestliže platíte vyšší než minimální zálohy, rozdíl je třeba uhradit buď za celý půlrok, nebo si částku rozložte do několika plateb. S doplatkem můžete počkat i na podání Přehledu OSVČ za rok 2021 a peníze jednorázově poslat do 8 dnů po termínu podání.

Paušální daň pro OSVČ od ledna 2021

Podle zákona č. 540/2020 Sb. mohou podnikatelé a OSVČ od 1. ledna 2021 odvádět zdravotní a sociální pojištění společně s platbou daně z příjmů tzv. paušálem. Podle úřadů ulehčí administrativu a sníží rozdíly mezi odvody zaměstnanců a živnostníků, kteří většinou odvádí jen minimální sociální pojistné a snižují si tak do budoucna důchody.

Částka pro rok 2021 je 5 469 Kč a živnostníci v ní každý měsíc do 20. dne zaplatí:

 • daň z příjmů v symbolické částce 100 Kč,
 • zdravotní pojištění ve výši 2 393 Kč
 • a sociální pojištění navýšené od 15 % od minimální zálohy na 2 976 Kč.

K přihlášení k paušální dani jim stačí:

 • roční obrat do 1 milionu korun,
 • nebýt plátcem DPH a nemít k ní registrační povinnost,
 • nevykonávat funkci společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti,
 • nebýt dlužníkem, vůči kterému úřady zahájily insolvenční řízení
 • a nemít příjmy ze závislé činnosti s výjimkou DPP.

K paušální dani pro letošní rok se podnikatelé mohli přihlásit do 11. ledna 2021. Pokud jste to nestihli, dostanete další šanci na začátku příštího roku.

Těm, kteří to stihli, běží paušální režim až do té doby, než živnost zruší či přeruší, nebo do té doby, kdy přestanou splňovat podmínky paušálního režimu. Například jejich příjmy přesáhnou limit 1 milionu korun. V tom případě se automaticky vrátí k původním odvodům zdravotního a sociálního pojištění a k podání přiznání k dani z příjmů.

OSVČ, kteří s podnikáním teprve začnou nebo si během roku 2021 činnost obnoví, se mohou k paušální dani přihlásit kdykoliv v průběhu roku, ještě než odstartují svou živnost.

S nastavením trvalého příkazu k paušální dani živnostníkům odpadá povinnost podávat daňové přiznání nebo přehledy pojistného.

S přihlášením k paušální dani odpadá také možnost uplatňovat jakékoliv daňové slevy a úlevy. Pokud tedy například uplatňujete slevu na manželku, školkovné či držitele průkazu ZTP, raději si spočítejte, zda se vám paušální odvod vůbec vyplatí. 

Bez složitějších výpočtů se odvod paušálem vyplatí spíše bezdětným a svobodným podnikatelům s ročními příjmy pod 1 milion korun, kteří využívají 40% výdajový paušál. Naopak drobný zemědělec s dvěma dětmi, ročními příjmy 400 tisíc korun a s 80% výdajovým paušálem by ročně přeplatil i 44 736 Kč.

Program na podporu samoodběrových testů covid-19

Zdravotní pojišťovny připravily program, který podporuje samotestování zaměstnanců a živnostníků, které je jedním z povinných vládních opatření. Díky aplikaci SAMOTESTY COVID nyní můžete zažádat o příspěvek v maximální výši 60 Kč včetně DPH za 1 test. Příspěvek se týká všech:

 • zaměstnanců (HPP, DPP, DPČ i agenturních zaměstnanců)
 • OSVČ,
 • spolků a pobočných spolků, 
 • nadací a nadačních fondů, 
 • církevních právnických osob, tedy účelových zařízení církví, 
 • obecně prospěšných společností i ústavů.

Příspěvek na nákup testů získáte, pokud nakoupíte předem schválený typ antigenního testu, které uvádí Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách. Jedna fyzická osoba získá od státu měsíčně maximálně 240 Kč včetně DPH – tedy 4 testy na jednotlivce.

Žádosti pošlete prostřednictvím aplikace. Za březen za ně požádáte do konce dubna, v dalších měsících pak vždy do konce nadcházejícího měsíce.

Pojišťovny už během března poslaly společnostem i OSVČ podnikajícím v ČR autorizační kódy, kterými se do systému snadno zaregistrujete. Pokud vám kód do datové schránky nedorazil, vyplňte tento jednoduchý formulář a portál vám aktivační kód obratem zašle. 

Pokud datovou schránku nepoužíváte, zástupci pojišťoven ji doporučují zřídit. Mimo to ale přislíbily alternativu pro OSVČ, kterým se provoz schránky nevyplatí. V takovém případě sledujte pro získání kódu stránky své pojišťovny.

Podrobnější pokyny, jak postupovat při žádosti a získat příspěvky na nakoupené a provedené testy, najdete přímo na společném webu pojišťovenSamotestování covid.


Přečtete si i další články o legislativních změnách v souvislosti s Covid-19.

Jste klientem Money nebo iDokladu a máte otázku ohledně koronaviru a podnikání? Obraťte se na naši zákaznickou linku na čísle 549 522 503.

dnikání? Obraťte se na naši zákaznickou linku na čísle 549 522 503.

Související články

Nenechte se okrást podvodníky: jak bezpečně fakturovat

23. 09. 2021 5 minut čtení 1
Přečíst článek

DPH při prodeji EU: hlídejte si novou hranici 10 tisíc euro

24. 06. 2021 3 minuty čtení 9
Přečíst článek

  17 komentářů

  1. blank Alena Hricová napsal:

   Dodrý den.Provozuji manikůru na vedlejší prac. činnost a jsem přihlášena i jako OSVČ. Mám,ale i hlavní pracovní poměr na půl úvazku právě kvůli tomu,abych mohla vykonávat i vedlejší prac.poměr jako OSVČ. V rámci nouzového stavu jsem přišla o výdělek jako OSVČ a proto se Vás ptám jestli se mně bude týkat i nějaké finanční vyrovnání Vámi schválené vládou. Děkuji Hricová.

   1. blank Alena z iDokladu napsal:

    Dobrý den, paní Hricová,
    děkujeme za Váš dotaz. Ohledně dávek pro OSVČ dnes jedná sněmovna, neradi bychom Vám tedy poradili dle zatím neschváleného předpisu. Budeme situaci sledovat, a jakmile budeme vědět víc, přidáme k Vašemu dotazu komentář s odpovědí. Přejeme hezký den.

    1. blank Alena z iDokladu napsal:

     Dobrý den, paní Hricová,
     pokud provozujete vedlejší pracovní činnost jako OSVČ a zároveň jste i zaměstnanec, nemáte bohužel dle schváleného předpisu na finanční pomoc nárok. Přejeme Vám hezký den.

  2. blank Brodská napsal:

   Dobrý den, jsem osvč a mám dva zaměstnance, moc práce teď není sem tam nějakou málo práci pro ně mám jinak je to bída. Musím za ně platit zdravotní a sociální pojištění?

  3. blank Prtra napsal:

   Dobrý den jsem OSVČ s mám zavřeny podnik mám nárok na těch 25000 i když nějakou dobu dluzim na zdravotním a sociálním ? Dekuji

   1. Dobrý den,
    pokud splňujete podmínky pro Pětadvacítku (máte to jako hlavní činnost, byl jste aktivní k 12. březnu atd.), pak ano. Vazba s pojistným tam není. Podat žádost můžete do konce června. Dělá se to ideálně přes formulář tady: https://www.daneelektronicky.cz/cs/aktualni-informace-z-dp/2020/Zadost-Interaktivni-PDF-4687

    Přeji Vám hezký den.

  4. blank Roman napsal:

   Dobrý den Kolik musim zaplatit v sočasne dobe za zamesnance socialni a zdravotni pokud nemame prace.Dik

   1. Dobrý den,

    platíte pojistné ve stejné výši jako obvykle. MPSV momentálně připravuje návrh zákona, kterým by odložilo platby na sociální pojištění za zaměstnance za květen, červen a červenec. Ale ještě to není schválené. Jedná se jen o odklad, nikoli o odpuštění.
    U zdravotního pojištění se odklad nebo odpuštění nechystá.
    Přeji pěkný den.

  5. blank Pavel Dráždil napsal:

   Dobrý den, když stále jako OSVČ platím zdravotní i sociální pojistění, tak jak to bude v roce 2021? Koruny budou vracet v dalším daňovém přiznání, nebo tu částku nebudeme muset platit v roce 2021 a nebo z nás stát bude mít radost? :) Děkuji za odpověď.

   1. Dobrý den,
    jestliže jste nevyužil možnosti pro odpuštění záloh na sociální a zdravotní, případně si nesnížil tyto zálohy, použijí se zaplacené peníze na období, které se má platit normálně. To znamená, že zpátky teď nic nedostanete, ale nemusíte platit například září, říjen, atd. Případně dostanete přeplatek vrácen příští rok.
    Mějte se hezky.

  6. blank Zdeněk napsal:

   Dobrý den,
   chci se zeptat, zvažuji založení živnosti jako hlavní činnosti a zajímá mne, zda se i na nové OSVČ vztahuje zrušení měsíčních záloh soc. a zdrav. pojištění platné do srpna 2020, děkuji a přeji pěkný den.

   1. Dobrý den,
    ano, odpuštění plateb za pojištění se týká všech OSVČ.
    Mějte se krásně.

  7. blank S napsal:

   Dobrý den, když bych se v tuto chvíli rozhodla stát OSVČ, taktéž plati, že bych nemusela do konce srpna odvádět sociální a zdravotní? Děkuji S

   1. Dobrý den,
    odpuštění plateb se týká všech OSVČ, tedy i Vás v případě, že živnost nově zakládáte.
    Přeji Vám, ať se Vám v podnikání daří.

  8. blank Michael Grill napsal:

   Dobrý den, od září 2020 podniká, jsem kadeřník. Zatím jsem nezaplatil sociální ani zdravotní. Teď v nouzovému stavu na to opravdu nemám, svou činnost nemohu vykonávat. Můžete mi sdělit, zdali nemohu zažádat o odklad plateb? Dekuji

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    jako nově registrovaná osoba OSVČ nemáte povinnost platit zálohy na zdravotní ani sociální pojištění. Jejich výše Vám bude vypočítána dle skutečných příjmů a výdajů s podáním přehledu v příštím roce po podání daňového přiznání. Bohužel teď aktuálně není aplikováno žádné prominutí placení pojistného či záloh.

    Přeji Vám pěkný a pohodový den.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *