Datum publikace 02. 02. 2017 Sdílet článek

Novinky pro OSVČ a malé firmy za leden 2017

Author Seyfor, a. s. 3 minuty čtení 0
Náhledový obrázek

Začátek nového roku přinesl na program očekávané schvalování daňového balíčku. Politici řešili dokumenty o projednávané výši paušálů i podklady pro uplatňování slev na příští rok. Jaké návrhy prošly, a které byly naopak zamítnuty, si přečtěte v našem přehledu.

Bannery_kalendare_iDoklad_FB_01

1. Dvě změny pro OSVČ – polepší si drobní podnikatelé s rodinami

Podnikatelů se od příštího roku dotkne změna pro uplatňování paušálu. Sněmovnou prošel návrh, kvůli kterému se paušál od příštího roku vyplatí pouze drobným živnostníkům s ročními příjmy do 1 milionu korun.

Původní strop 2 milionů korun pro podávání daňového přiznání ještě za rok 2016 platí.

Od příštího roku OSVČ opět využijí slevu na manželku a děti.

Podívejte se na konkrétní výši slev

2. Neschválené návrhy – zrušení EET, solidární daně nebo snížení sazby DPH

Sněmovnou neprošel návrh, díky kterému by do EET nespadaly ty e-shopy, kde zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence ale nebudou vyloučeni ani živnostníci s paušální daní nebo farmářské trhy.

Potřebná většina se nepřiklonila ani k návrhům na zrušení 7% solidární daňové přirážky, kterou platí lidé s příjmy zhruba nad 100 000 korun měsíčně.

Zamítnut byl i návrh na snížení počtu sazeb DPH ze tří na dvě. Stejně dopadl i návrh snížení sazeb daně na 19 a 10 % nebo na 20 a 10 %.

Přečtěte si více o zamítnutých i schválených částech daňového balíčku

Tipy pro komfortnější podnikání

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

3. Podnikatele čekají další výdaje – data bude povinné chránit

Obecné nařízení na ochranu osobních údajů (anglicky General Data Protection Regulation – GDPR) si klade za cíl co nejvíce chránit práva občanů Evropské unie a zamezit neoprávněnému zacházení s jejich daty a osobními údaji.

Nařízení platí i zpětně. To je nepříjemná informace pro podnikatele, které čeká stanovování účelů zpracování osobních údajů a především jejich správné zpracování. Povinné totiž bude šifrování dat. Povinnost dokumentovat, že podnikatel zpracovává pouze data a údaje nezbytně nutné pro konkrétní účely, přinese značnou administrativní zátěž.

Ačkoliv nejkomplexnější soubor pravidel pro ochranu dat na světě začne platit až 25. května 2018, podnikatelé by se měli začít připravovat už teď.

Podrobnosti o GDPR čtěte v článku.

4. Nespolehlivé plátce doplní i nespolehlivé osoby

Získat označení “nespolehlivá osoba” bude ještě snadnější, než být označen za “nespolehlivého plátce DPH”. Do potíží se dostanou například i ti, kteří nesplní povinnosti stanovené daňovým řádem.

Proti rozhodnutí finančního úřadu se můžete odvolat do 15 dnů a odvolání získá odkladný účinek.

Pokud Senát i prezident návrh odsouhlasí, změna začne platit už 1. dubna letošního roku.

Zjistěte více o chystaných novinkách.

5. AMSP vyhlašuje rok 2017 Rokem venkova

Rok řemesel vystřídá letos Rok venkova. Hlavním cílem je podpora podnikatelů v obcích do 3 tisíc obyvatel a motivace k zakládání a udržování provozoven na venkově. Tím by se posílila vyváženost a nezávislost tuzemské ekonomiky.

Díky projektu bude možné lépe zanalyzovat podnikání na venkově, vytvořit záruční a úvěrové nástroje pro všechny typy tohoto podnikání a celkově drobné podnikatele na vesnicích podpořit.

Více informací nabízí tisková zpráva AMSP.

Související články

Jak začít úspěšně podnikat na internetu

18. 07. 2024 10 minut čtení 0
Přečíst článek

Jak založit vlastní e-shop v 7 krocích

18. 07. 2024 8 minut čtení 0
Přečíst článek