Datum publikace 18. 11. 2019 Komentáře 2 Sdílet článek

Váš EET certifikát možná brzy vyprší. Podívejte se, jak ho obnovit

Author Solitea 2 minuty čtení 0
Náhledový obrázek

Pokud patříte k restauratérům a dalším podnikatelům v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb, kteří začali elektronicky evidovat tržby v první vlně od 6. září 2016, blíží se datum expirace vašeho certifikátu. Nebo už vám možná dokonce vypršel. Certifikát totiž platí jen 3 roky. Připravili jsme pro vás návod, jak si certifikát obnovit a nastavit v pokladních zařízeních.

Jakmile vyprší platnost EET certifikátu, vaše vystavené doklady nemůžete řádně evidovat v rámci EET a hrozí vám pokuta až 500 000 Kč (více o sankcích v případě prošlého certifikát). Věnujte proto chvilku pozornosti jeho kontrole a obnovení.

Důležité upozornění: kromě obnovy certifikátu musíte poté certifikát ručně nastavit ve svých pokladních zařízeních, jinak bude iDoklad stále využívat ten starý. Postup najdete níže v článku, proto čtěte až do konce.

Nejprve se přesvědčíte, kdy vám certifikát vyprší. Platnost zkontrolujete přímo ve svém iDokladu:

 1. Klikněte na ikonu Nastavení (ozubené kolečko).
 2. Nahoře vyberte položku EET.
  blank
 3. Přesuňte se níž na stránce a klikněte na záložku Certifikáty.
  blank

Zobrazí se vám všechny vaše certifikáty i s dobou platnosti. Pokud se datum expirace certifikátu blíží, je čas ho vyměnit za nový. Tady najdete návod, jak na to krok za krokem.

Jakmile získáte nový certifikát a uložíte ho do svého počítače, nezapomeňte ho nahrát do iDokladu:

 1. Vyberte opět ikonu Nastavení (ozubené kolečko).
 2. Zvolte položku EET.
 3. Klikněte na záložku Certifikáty.
  blank
 4. Klikněte na Nová a nahrajte certifikát z umístění ve svém počítači, kam jste si ho uložili, zadejte heslo a klikněte na Uložit.
  blank

Abyste mohli správně evidovat tržby, zbývá ještě nahrát certifikát do pokladních zařízení. Tento krok je nutný, provedete ho takto:

 1. Pod záložkou EET klikněte na Pokladní prodejní zařízení.
 2. Vyberte pokladnu a klikněte na volbu Upravit.
 3. V kolonce Certifikát vyberte nový.
 4. Klikněte na Uložit.
  blank

Jakmile máte hotovo, můžete bez obav evidovat dál. Certifikát spáruje v datové zprávě tržbu s konkrétním podnikatelem a vše se odešle na finanční správu tak jako předtím.

Související články

Vyřešte daňové přiznání za rok 2021 pomocí iDokladu

09. 03. 2022 2 minuty čtení 2
Přečíst článek

Detailní návod zdarma, jak vyplnit daňové přiznání svépomocí [živé vysílání]

24. 02. 2022 2 minuty čtení 0
Přečíst článek

  2 komentáře

  1. blank Hana J. napsal:

   Dobrý den, moc děkuji za info, málem bych zapomněla, že ten certifikát platí vždycky jen 3 roky a potom se musí obnovovat. A myslím, že nejsem jediná, kdo si na to nedává pozor a mohl by na to doplatit, takže ještě jednou děkuji. Jinak ještě nějaké info ohledně získání eet certifikátu si čtu tady https://leeto.cz/certificat Ach jo je to někdy náročné sledovat vše okolo.

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    ano certifikát k EET má platnost 3 roky. Nicméně, pokud využíváte EET v iDokladu, tak iDoklad zobrazuje, do kdy je platný a upozorňuje, že vypršela platnost certifikátu a že je potřeba ho obnovit. Díky tomu zjistíte, že je neaktuální.

    Mějte se pěkně.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *