Dobropisy

Zkopírovat link Zkopírováno
Poslední aktualizace: 18. 12. 2022 1 minuta čtení

Dobropis (opravný daňový doklad) slouží k opravě či úplnému stornování běžné faktury, která již byla zaslána odběrateli a není tak možné ji ze systému smazat. Na rozdíl od běžné faktury navíc obsahuje zákonem požadované odůvodnění opravy. Jeho vystavení v iDokladu je naprosto jednoduché.

Vytvoření dobropisu z běžné faktury

Zkopírovat link Zkopírováno
  • V seznamu běžných faktur si najdete fakturu, kterou potřebujete opravit, a vpravo na řádku použijte tri tečky a možnost icon Dobropis.
  • iDoklad připraví koncept dobropisu, který vypadá podobně jako zkopírovaná běžná faktura. Pokud chcete stornovat celou fakturu, stačí jen vyplnit text v poli Zdůvodnění opravy a stisknout tlačítko Uložit. Pokud chcete změnit cenu nebo z dokladu smazat některé položky, postupujte stejně jako při editaci faktury. Doklad nezapomeňte uložit.
  • Pokud není faktura uhrazená, tak vytvářený dobropis můžete také automaticky uhradit a započíst s dobropisovanou fakturou (např. v případě vzájemného zápočtu). Při vytváření dobropisu slouží k tomuto účelu tlačítkoZapočíst , které najdete v detailu dobropisu dole vedle tlačítka Uložit.
  • Započtení již uloženého dobropisu s fakturou, ze které je vystavený, provedete v seznamu dobropisů pomocí funkce icon Započíst s fakturou.

Započtení dobropisu s fakturou, ze které je vystavený, je možné pouze v případě, že neuhrazená částka faktury není menší než neuhrazená částka dobropisu.

  • Vystavené dobropisy naleznete v samostatném seznamu Prodej Dobropisy.

Nový dobropis lze vystavit pouze z běžné faktury.

Byly tyto informace užitečné?
4 0

Stále si nevíte rady?

blank

miniakademie iDoklad

miniakademie
blank

Zeptejte se komunity na FB

Začít chat na FB

Mohlo by vás zajímat

Vybrat jiné téma