Datum publikace 09. 09. 2021 Komentáře 0 Sdílet článek

Jak na daňové přiznání online: jednoduchý způsob, jak vyřešit daně

Author Solitea 3 minuty čtení 0
Náhledový obrázek

Pokud patříte mezi konzervativnější povahy, možná si rádi dojdete na finanční úřad vyřídit povinnosti fyzicky. Pokud ale nechcete zbytečně ztrácet čas a energii, dnes už můžete daňové přiznání vyřídit kompletně online. Jak na to?

Daňové přiznání dnes zvládne nejen vyplnit, ale i odeslat opravdu každý. Stačí k tomu pár desítek minut soustředění a některý z patřičných nástrojů, skrze které lze tento dokument odeslat na finanční úřad. Jaké tedy máte možnosti?

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Existuje dokonce několik způsobů, jak můžete své daně vyřídit elektronicky bez nutnosti zvedat se z vaší pracovní židle. Patří mezi ně:

  • Aplikace Online finanční úřad (DIS+)
  • Aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO)
  • Datová schránka
  • Software třetích stran

Online finanční úřad

Pro přihlášení do takzvaného DIS+ můžete využít několik způsobů, od eidentity (do které se můžete přihlásit prostřednictvím eObčanky, mojeID, bankovní identity a dalších nástrojů) přes datovou schránku až po přístupové údaje vydané finanční správou.

Elektronická podání pro finanční správu

EPO je elektronická podatelna vůči finanční správě. Aplikaci najdete na webu daňového portálu a i v tomto případě můžete daňové přiznání podat několika způsoby a skrze několik přihlašovacích možností, jejichž výpis najdete na stránkách finanční správy.

Datová schránka

S orgány finanční správy můžete komunikovat také skrze datovou schránku, která vám umožňuje identifikovat se, aniž byste museli řešit elektronický podpis či jiné náležitosti. Zkrátka jen připravíte přiznání a odešlete do datové schránky vašeho příslušného finančního úřadu. Pozor: Přiznání touto formou je třeba odesílat ve formátu XML, nestačí tradiční PDF.

Software třetích stran

K odeslání daňového přiznání také můžete využít některý z řady účetních programů, které umožňují vygenerovat veškeré potřebné údaje a odeslat daňového přiznání ověřené vaším elektronickým podpisem (který je ale třeba nejdříve si zajistit). Podklady pro správně vyplněné daňové přiznání si jednoduše vygenerujete také v iDokladu.

Do kdy podat?

Pro rok 2021 byla povinnost podání daňového přiznání 3. května, a to v případě fyzické podoby. Elektronicky pak do 1. června. Standardní termín, tedy konec března, byl odložen kvůli komplikacím souvisejícím s nákazou koronaviru. Lépe řečeno termín jako takový odložen nebyl, ale byly prominuty pokuty za prodlení až do zmíněných termínů.

Standardní termín pro podání daňového je do 1. dubna. Máte-li daňového poradce, mohli jste s přiznáním otálet až do 1. července.

Zapojte se do video akademie pro podnikatele

Vstup do podnikání je vždycky náročný zejména co do úředních povinností každého podnikatele. Pokud teprve začínáte, můžete využít naší mini akademii, kterou jsme pro vás připravili, abychom vám veškeré úřední procesy co možná nejvíc zjednodušili.

Vstup do mini akademie je pro začínající podnikatele zdarma.

Související články

Rozumějte svým účetním: základy účetnictví pro laiky

31. 03. 2023 4 minuty čtení 0
Přečíst článek

Víte, jak na výpočet čisté mzdy u DPČ?

29. 03. 2023 2 minuty čtení 0
Přečíst článek

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *