Datum publikace 06. 12. 2021 Komentáře 0 Sdílet článek

K čemu slouží výdejka a co musí obsahovat?

Author Solitea 2 minuty čtení 4
Náhledový obrázek

Jak již napovídá název, účelem výdejky je zaznamenat výdeje zboží či materiálu ze skladu. Bez výdejky by výdej žádné skladové položky neměl být možný, jde proto o velmi důležitou součást rutinních skladových pohybů.

Výdejka patří mezi tzv. interní účetní doklady sloužící pro zaúčtování hospodářských operací uvnitř firmy, a kromě ní sem řadíme i příjemky a výplatní listiny. Zároveň s tím výdejka slouží i jako doklad o snížení hodnoty skladu o dané množství a cenu. Nejčastěji se tak s výdejkou setkají právě podnikatelé spravující vlastní sklady.

Jaké má výdejka náležitosti? 

Stejně jako jiné účetní doklady, i výdejka má daný obsah. Kromě údajů o vaší firmě a pořadovém čísle by tak měla obsahovat i následující informace: 

  • identifikace skladu, odkud je zboží vydáváno, 
  • osoba, které je zboží vydávání, 
  • účel výdeje, 
  • údaje o jednotlivých vydaných položkách (kód produktu, měrná jednotka, cena za jednotku apod.),
  • celková hodnota vydaných položek v Kč, 
  • podpisy vyhotovitele a příjemce.

S výdejkami vám pomůže iDoklad 

Mnoho podnikatelů je jistě dobře obeznámeno s papírovými výdejkami, které je nutné ručně vypisovat a následně důkladně archivovat. Kromě praktických limitací tento způsob i výrazně zvyšuje riziko lidské chyby a následných zmatků ve skladu i účtování.

S online fakturační službou iDoklad ale takové problémy řešit nemusíte. Aplikace disponuje přehlednou a jednoduchou skladovou evidencí a ceníkem, kde můžete jednotlivé položky snadno vybírat přímo do faktur. Při zadání položky do faktury se pak výdejka vygeneruje zcela automaticky a bez nutnosti jakéhokoliv ručního zadávání.

Díky tomu odstraníte chybovost, výrazně urychlíte vyskladnění položek a usnadníte si i související administrativu. Všechny výdejky pak máte neustále dostupné v elektronické podobě, což vám poskytne perfektní přehled o skladových pohybech.

Každý někdy začínal 

Výdejky, příjemky, prodejky… pro začínajícího podnikatele může svět fakturace a skladových pohybů působit jako nepřehledná džungle. Abyste se v ní neztratili, připravili jsme pro vás Mini akademii – online portál, na kterém naleznete více než třicet názorných videí o celkové délce přes 8 hodin.

Dozvíte se v nich nejen více informací o vnitřních účetních dokladech, ale také spoustu dalších užitečných rad, tipů a triků pro každodenní podnikatelskou praxi. Pro začínající podnikatele je navíc přístup k Mini akademii zcela zdarma.  

 

Autor článku: Jan Kozák

Související články

[Rozjezd podnikání při rodičovské] Vysvětlujeme důležitá pravidla pro OSVČ

10. 10. 2023 20 minut čtení 22
Přečíst článek

Jak probíhá kontrola z finančního úřadu a na co byste neměli zapomenout?

02. 10. 2023 7 minut čtení 19
Přečíst článek

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *