O kolik se zvednou odvody na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ, kolik je v ČR podnikatelů a jak chce asociace malých a středních podniků zvýšit počet řemeslníků? Na tyto a další otázky vám odpoví náš měsíční přehled novinek.
Podnikání z domu přináší spoustu nesporných výhod. Je ale třeba si dávat pozor při oddělování nákladů na soukromý život a podnikání. Pokud náklady svědomitě rozdělíte, nemáte se čeho bát. Ujasněte si však mimo jiné, co je provozovna, jak uplatňovat náklady na internet, telefon a energie, a které náklady jsou daňově uznatelné.
Záloha na sociální pojištění poprvé v historii přesáhne hranici 2 000 Kč a to o 61 Kč. Na zdravotní pojištění si pak podnikatelé budou muset každý měsíc připravit 1 906 Kč. Tyto částky platí pro hlavní činnost, pro vedlejší se sociální pojištění zvedne ze současných 789 Kč na 825 Kč.
Od začátku roku přibylo téměř 20 tisíc nových podnikatelů. Hranice milionu je tak nedaleko. Počty podnikatelů mohou ale prořídnout kvůli blížící se elektronické evidenci tržeb. Lidí, kteří mají podnikatelskou činnost jako hlavní zdroj příjmu, je 591 000 a nejvíce je jich tradičně v Praze.
Tzv. sociální ekonomika tvoří 10 % HDP v celé Evropské unii. Práci v tomto odvětví našlo už 11 milionů lidí. Sociální podnikání využívá standardní byznysové modely, ale zároveň svou aktivitou řeší sociální problém určité skupiny, ať už jde o zdravotně postižené nebo třeba bývalé trestance.
Za posledních 15 let vznikalo v průměru 24 000 řemeslných živností za rok. V posledním roce to ale bylo pouhých 10 000. Asociace malých a středních podniků chce nyní tento vývoj zvrátit a připravuje nový živnostenský zákon. Ten bude mimo jiné řešit problém s tzv. hodinovými manželi, kteří nejsou pro vykonávané profese dostatečně kvalifikovaní.