3. a 4. vlna EET odstartuje 1. května 2020. Novela zákona kromě přesného termínu přináší i další novinku – režim takzvaného „off-line EET”. Přečtěte si, kdo musí od jara začít evidovat, které platby do elektronické evidence nespadají a jak konkrétně při zavádění EET postupovat.
Získat kontrolu nad přijímanými tržbami a zabránit krácení daní – to je cíl, s jakým se ministerstvo financí pustilo do projektu EET. První vlna odstartovala v prosinci 2016 a zapojili se do ní restauratéři a hoteliéři, od jara 2017 evidují obchodníci. Teď přichází na řadu podnikatelé ze 3. a 4. vlny, kam patří:
Podrobnější přehled naleznete v naší EET poradně, kde také najdete návod na vyhledávání v databázi RES, kde si ověříte pomocí IČ, do které fáze spadáte.
Nejmenší podnikatelé budou nově moci zvolit off-line EET, se kterou přišla novela zákona. Na finančním úřadu si vyzvednou bloček papírových účtenek, které budou předávat zákazníkům a jednou za čas pošlou souhrn o svých tržbách na finanční úřad.
Zatím se ale ukazuje, že off-line EET bude výhodná opravdu jen pro nejmenší podnikatele, takže například uživatelům Money ji nedoporučujeme.
Uživatelé iDokladu mají funkci Elektronická evidence tržeb ve své aplikaci automaticky. Týká se to vás, pokud máte tyto tarify:
Ideální řešení do terénu je pro uživatele iDokladu aplikace Profi Účtenka. Svůj iDoklad propojíte s Profi Účtenkou nainstalovanou v mobilu, tabletu nebo třeba na dotykové pokladně ProfiPAD Plus a evidujete v ní tržby.
Přečtěte si, jak propojit iDoklad s Profi Účtenkou >>
Že používáte Profi Účtenku, ocení také vaše účetní. Z Profi Účtenky totiž odešlete data do iDokladu a z něj do Money, ve kterém účetní pracuje. Nebo pro ni vytisknete přímo z Profi Účtenky například denní či měsíční uzávěrku, kterou můžete odeslat účetní také e-mailem.
EET vyřešíte také pomocí dalších pokladních zařízení, které vám představíme v některém z dalších článků.
Čím blíž ke startu posledních vln EET, tím víc se objevuje článků a nepodložených informací. Proto pro vás naši kolegové denně sledují všechny novinky, komunikují s finanční správou a připravují aktuální a ověřené články na web EET poradny.
Úřady pravidla pro 3. vlnu EET neustále zpřesňují. Proto doporučujeme, abyste se přihlásili k odběru aktualit z EET poradny. Dvakrát měsíčně vám pošleme souhrn nových článků, takže máte jistotu, že o všem důležitém víte.