Ať už jste šéfem s.r.o., vedete družstvo nebo třeba nadační fond, máte jako právnická osoba povinnost podávat daňové přiznání. Ta se přitom nutně nevztahuje jen na zdaňovací období. Stačí, když změníte sídlo společnosti a za daný kalendářní či hospodářský rok se daňovému přiznání nevyhnete. Čtěte, jak na to.
Podle daňového řádu musíte jako právnická osoba podat daňové přiznání v okamžiku, kdy vás k tomu vyzve správce daně nebo v termínu stanoveném zákonem. Daňové přiznání však neupravuje jen daňový řád. Zabývá se jím i zákon o daních z příjmů. A podle něj existuje více variant, kdy se vás povinnost týká.
Na rozdíl od fyzických osob nezáleží na tom, zda například dosáhnete určité výše příjmu – povinnost podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmů s. r. o. (či jiné obchodní společnosti) máte vždy za zdaňovací období. Tím se rozumí:
Na úřady se musíte vypravit i v okamžiku, kdy jste rozdělili či sloučili obchodní korporaci nebo třeba převedli jmění na svého společníka. Podat daňové přiznání v tomto případě musíte do konce kalendářního nebo hospodářského roku, kdy se změna uskutečnila.
Povinnost podávat daňové přiznání pro právnické osoby upravuje daňový řád, ale i zákon o daních z příjmů.
Povinnost podávat daňové přiznání se vás ale může týkat i mimo klasické zdaňovací období. Určující je pak změna zdaňovacího období z kalendářního na hospodářský rok, nebo naopak. Kdy musíte přiznání podat?
Někteří se ale povinnosti podávat daňové přiznání vyhnou. Výjimka platí například pro:
Daňová poradkyně Lucie Kořínková z účetní firmy Grantex upozorňuje na následující specifika daňového přiznání u právnických osob:
Chcete si rozšířit obzory i z dalších oblastí podnikání? V naší mini akademii se dozvíte spoustu užitečných informací o vedení účetnictví a daňové evidence, daních, fakturaci, smlouvách nebo cenotvorbě.
Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma.