Datum publikace 04. 10. 2017 Komentáře 4 Sdílet článek

Ceny bez DPH na první pohled a pohodlnější EET. To jsou říjnové novinky

Author Solitea 1 minuta čtení 0
Náhledový obrázek

Zobrazit bez DPH nebo s? Mnoho plátců daně by pro svůj vlastní přehled dalo přednost první variantě. A právě to je jedno z vylepšení, které jsme pro vás v září vyvíjeli. Další aktualita pak potěší všechny, kterých se týká EET.

Lepší přehled o fakturovaných částkách

Pro plátce DPH jsme připravili novinkou, o kterou si hodně z vás psalo. Nově si můžete zvolit, jestli chcete v seznamech dokladů vidět ceny s daní nebo bez. Díky tomu na první pohled vidíte, kolik činí částky bez daně, a máte lepší přehled o financích.

 1. Otevřete si Nastavení (ikona ozubeného kolečka) a zvolte záložku Firma. Na stránce uvidíte sekci Účetní údaje.
 2. V seznamu kolonek najdete nové pole Zobrazovat ceny. Tato volba je aktivní pouze pro plátce DPH.

Nastavení zobrazení ceny

 1. Pokud chcete v seznamu  vidět ceny bez DPH, zvolte tuto variantu.

seznam dokladů

 1. Naopak v místech, kde by tato úprava nedávala smysl, jako Banka nebo Pokladna, stále vidíte celkovou částku včetně DPH.

Pohodlnější EET

Práci v iDokladu jsme usnadnili i všem, kteří aktivně využívají EET. Doposud se daná faktura zaevidovala do EET, ale kód FIK a další údaje se na ní neukazovaly. Sice se na první pohled zdá, že je v dolní části dokumentu dost místa, ale tento prostor je už z dřívějška vyhrazený například pro informace o cizích měnách atd.

Abyste mohli zákazníkovi poslat doklad s FIK, bylo nutné přes volbu Tisk manuálně z dané faktury vytvořit stvrzenku o úhradě. Na té byly všechny potřebné kódy.

Nově jsme celý proces zjednodušili. Pokud vystavíte fakturu, která spadá do EET, automaticky se vám v jednom dokumentu vygeneruje i stvrzenka o úhradě s FIK. Najdete ji vždy jako druhou stránku daného souboru.

Stvrzenka o úhradě

V případě, že zákazník platí část faktury v hotovosti a část kartou, iDoklad vám vygeneruje stvrzenky pro obě tyto úhrady.

Průběžně pracujeme i na dalším vylepšování iDokladu. Už se těšíme, až vám představíme další várku novinek, které jsou právě ve vývoji.

Související články

Šablony dokladů i v mobilní aplikaci

27. 11. 2023 2 minuty čtení 3
Přečíst článek

Nový export dokladů do Pohody usnadní spolupráci s účetními

10. 11. 2023 2 minuty čtení 70
Přečíst článek

  4 komentáře

  1. blank Radek napsal:

   Vyúčtovácí faktury a daňový doklad
   Vystavil jsem zálohové (proforma) faktury, rozeslal je a po uhrazení jsem využil k vystavení daňového dokladu tlačítko VYÚČTOVAT. Následně jsem zjistil od své účetní, že to PLACENÝ iDoklad řeší ještě po staru a již minimálně přes rok to má účetně vypadat jinak. :-(
   1) Proforma faktura nemá mít vyčíslené DPH v rekapitulaci. Proforma fakturu jsem sestavoval z ceníku. Je to chyba PLACENÉHO iDokladu nebo jsem někde něco nezaškrtl?
   2) V druhém kroku k zálohové faktuře mám vytisknout daňový doklad. Ve třetím kroku mám vytisknout zúčtovací doklad, který má zohledněný daňový doklad k přijaté platbě. jsou tam vyčíslené částky se základem a DPH, potom částky placené se základem a DPH a nakonec rozdíl.

   Toto ale PLACENÝ iDoklad nedělá a na daňovém dokladu k zálohovce se ukazuje odpočet zálohy s nulovým DPH a celou částkou (i s DPH) v ceně za měrnou jednotku.
   Vzhledem k tomu, že účetní firma měla na tuto záležitost daňovou kontrolu a vše se předělávalo 3/4 roku zpětně, bylo mi jí doporučeno to s vámi začít řešit okamžitě.

   Samozřejmě jsem už rozeslal 20 zálohovek a části to už vyúčtoval pomocí zastaralého řešení v iDokladu, takže bych to rád opravil do konce měsíce (mám na to 2 pracovní dny), aby to nebylo účtováno chybně a prošlo kontrolou finančního úřadu. :-(
   Připouštím, že jsem někde něco nenastavil, takže si rád nechám poradit.

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    děkujeme za Vaši zpětnou vazbu, ověřovali jsme Vámi popisované nesrovnalosti, nicméně nejsme si vědomi, že by aktuální právní úprava přímo zakazovala uvádění rozpisu DPH na zálohové faktuře.

    Obecně je chronologie vystavení zálohových faktur následující, vystavení zálohové faktury a případně potvrzení volby „Záloha je daňovým pohybem“, zadání úhrady k faktuře a poté vygenerování daňového dokladu k přijaté platbě. Poté vystavení vyúčtovací faktury, které provedete u konkrétní zálohové faktury přes tlačítko „Vyúčtovat“, pokud není k faktuře vyúčtovací zaevidován doplatek, je faktura na nulovou hodnotu.

    V případě dalších dotazů k dané problematice kontaktuje prosím naši linku technické podpory a to na čísle 549 522 506.

  2. blank Karel Rjethar napsal:

   Dobrý den,
   je možné udělat kvůli DPH sestavu dle DUZP? Nikde jsem ji nenašel, ale pro DPH je klíčová.

   Děkuji za odpověď.

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    v rámci faktur vystavených můžete zobrazit faktury dle DUZP pomocí rozšířeného filtru, sekce Prodej – Faktury, lišta Filtr a v pravé části obrazovky klikněte na ikonku šipky, které Vám zobrazí rozšířené možnost, zde si zadáte konkrétní datum plnění DPH a iDoklad zobrazí faktury spadající do Vámi zvoleného výběru.

    Tiskovou sestavu s uvedenými fakturami potom můžete vygenerovat opět v přehledu faktur, přes možnost Tisk v horní liště a zde možnost Seznam faktur.

    Přejeme pěkný den

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *