Datum publikace 18. 09. 2017 Komentáře 4 Sdílet článek

Fakturujete do zahraničí? Nastavte si jazyk faktury

Author Seyfor, a. s. 2 minuty čtení 1
Náhledový obrázek

Angličtina, němčina nebo slovenština. Ať už se váš e-shop orientuje především na zahraniční zakázky nebo do ciziny prodáte jen několik kousků zboží, má pro vás iDoklad řešení, jak vystavit fakturu v cizím jazyce.

Hned na začátek je důležité si říci, že nestačí změnit malou vlaječku v pravém horním rohu iDokladu. Ta totiž změní pouze jazyk v uživatelském rozhraní, fakturu tedy vystavíte na základě například anglických pokynů, výsledek ale bude stále v češtině. Přepnutí rozhraní do cizího jazyka oceníte, pokud máte ve firmě i zahraniční kolegy.

Změnu jazyka na faktuře vyřídíte na pár kliknutí v nastavení.

Změna pro jednu fakturu

Nejčastěji potřebujete upravit jazyk pouze na jedné faktuře. V takovém případě se vyplatí změnit jazyk až po vystavení faktury.

 1. Zvolte záložku Prodej a vyberte možnost Faktury. Konkrétní fakturu otevřete tím, že kliknete na její modře podtržené číslo.

fakturujte_do_zahranici_detail_faktury

 1. Zvolte záložku Tisk. Zde pozor – volbu tisku musíte skutečně zvolit až po rozkliknutí detailu faktury. Pokud totiž zvolíte možnost tisku na seznamu faktur (tedy o krok dříve), nenabídne vám iDoklad možnost změny jazyka.

  Zobrazí se vám tabulka Výběr vzhledu tiskové soustavy, ve které z rozbalovací nabídky vyberete požadovaný jazyk. Změnu nezapomeňte uložit stisknutím tlačítka Uložit a vytisknout. Ale žádné strachy – iDoklad vám nejprve fakturu zobrazí, pokud ji tedy nechcete tisknout, nemusíte. Fakturu jste již uložili, stačí se tedy vrátit zpět na hlavní stránku nebo na seznam faktur.

fakturujte_do_zahranici_vzhled_tiskove_sestavy

Náš tip: Ve druhém kroku můžete také změnit vzhled faktury.

 1. Jak si ale jistě po vystavení faktury v cizím jazyce všimnete, ne všechny texty se do cizího jazyka přepsaly. iDoklad automaticky přepíše pouze texty, které nemůžete ovlivnit. Texty před položkami a za položkami faktury nepřekládá.

  Manuálně je můžete změnit při editaci faktury po volbě Více podrobností v pravé části obrazovky.

  S fakturou už následně pracujete jako vždy: v seznamu faktur kliknete na obálku, vyplníte příjemce, případně dáte do kopie svoji účetní a fakturu odešlete.

  A nemusíte se obávat – jazyk jste změnili pouze na jedné vybrané faktuře.

Možnost trvalého nastavení cizího jazyka na fakturách

Pokud se soustředíte pouze na zahraniční trh, doporučujeme nastavit cizí jazyk pro všechny vystavované faktury.

 1. Zvolte záložku Nastavení (ozubené kolečko na horní liště stránky) a zvolte záložku Prodej. V druhé sekci Šablony a číslování vystavovaných dokladů zvolte Běžnou fakturu (stejným postupem nastavíte změnu jazyka i u Zálohové faktury).

fakturujte_do_zahranici_nastaveni_bezna_faktura

 1. Další postup je stejný jako v případě minulého nastavení. Rozbalením menu zvolíte výchozí jazyk faktur, změníte případně i text před a za položkami faktury a nastavení Uložíte.

fakturujte_do_zahranici_jazyk_texty

Související články

Vyřešte daňové přiznání za rok 2021 pomocí iDokladu

09. 03. 2022 2 minuty čtení 3
Přečíst článek

Detailní návod zdarma, jak vyplnit daňové přiznání svépomocí [živé vysílání]

24. 02. 2022 2 minuty čtení 2
Přečíst článek

  4 komentáře

  1. blank Radek napsal:

   Mám případ, který popisujete, že v řadě českých faktur mám 2x ročně fakturu zahraniční. Hodilo by se mi, aby v PLACENÉM iDokladu jsem si mohl u odběratele zaškrnout, že jazyk faktury je třeba AJ.
   Tím, že do zahraničí fakturuji tak málo, vždy to složitě hledám, jak fa udělat v cizím jazyce, obzvláště, když se faktura stále jeví v češtině, ale nakonec se odešle v příslušném jazyce.
   Stačilo by tak málo, jak navrhuji, mít u adresy příznak jzyku faktury (třeba vlaječka u adresy).
   Tím si také jednou pro vždy třeba uložím informaci, že maďarské firmě nemám fakturovat v angličtině ale v němčině atd.

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    děkujeme za Váš námět, předáme tento tip na úpravu stávající funkcionality kolegům z vývojového oddělení.

  2. Dobrý den,

   jazyk již nelze změnit při použití tlačítka tisk? Dříve to šlo, teď mi to rovnou vygeneruje fakturu v češtině a neumožní změnu :(

   1. blank Podpora napsal:

    Změnu jazyka naleznete aktuálně pod volbou Více podrobností a zde již Nastavení tiskové sestavy.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *