Datum publikace 11. 05. 2015 Komentáře 9 Sdílet článek

Mějte své výdaje pod kontrolou. iDoklad nově umí evidovat přijaté faktury

Author Seyfor, a. s. 2 minuty čtení 1
Náhledový obrázek

Říká se, že v jednoduchosti je síla. Proto jsme pro vás v iDokladu připravili další funkci, která vám zjednoduší účetnictví – evidenci přijatých faktur. Živnostníci a podnikatelé, kteří uplatňují daňové odpočty pomocí skutečných výdajů, tak budou mít výrazně snazší práci. A věříme, že naše novinka pomůže i „paušalistům“.

Novinky si v iDokladu všimnete hned po přihlášení. V liště záložek totiž přibyla položka Nákup. A právě v ní najdete přijaté faktury. Stačí jen kliknout na možnost Faktury.

Práce s přijatými fakturami je naprosto jednoduchá. Princip je úplně stejný jako u vydaných faktur.

Mimochodem, aby se vám nepletla práce s vydanými a přijatými fakturami, změnili jsme záložku, ve které najdete vydané faktury. Pro přehlednost jsme ji přejmenovali na Prodej.

Detaily jako u vydaných faktur

Zpátky k přijatým fakturám. Pro přidání vám už tradičně poslouží tlačítko Nová faktura. Potom se před vámi objeví podobný detail faktury jako u vydaných faktur.

Pozor si dejte jen na tři věci.

 1. U ceny nastavte, jestli je bez daně nebo s daní a v jaké sazbě (podle toho, jestli uplatňujete základní sazbu DPH nebo jednu ze dvou snížených).
 2. U čísla účtu nevyplňujte svůj účet, ale ten, na který peníze posíláte.
 3. Jako variabilní symbol zadejte číslo faktury uvedené dodavatelem.

Ke každé přijaté faktuře navíc snadno přidáte i její originál, který vám přišel poštou nebo e-mailem.

Přehledné sledování příjmů i výdajů

Díky evidenci přijatých faktur se změní i dashboard, tedy úvodní obrazovka s grafy, kterou vidíte po přihlášení. Nově v ní najdete graf s přijatými i vydanými fakturami. Na první pohled tak vidíte rozdíl

Právě to pomůže i všem, kteří uplatňujete daňový odpočet paušálem. Lépe si tak pohlídáte své výdaje a porovnáte, jestli pro vás není výhodnější místo paušálu využít odpočty podle skutečných výdajů. Od letoška přitom uplatníte odpočty paušálem jen při ročních příjmech do 2 milionů korun, a proto se takové porovnání určitě hodí.

V dashboardu jsme rozšířili i základní evidenci DPH. Kromě daně na výstupu u vydaných faktur najdete také daň na vstupu u faktur přijatých, stejně jako rozdíl mezi těmito údaji.

Vyhledávání podle IČ a části názvu firmy? Máte ho mít

A na závěr ještě dvě věci, které vás určitě potěší.

 1. Párování bankovních výpisů funguje také s přijatými fakturami. iDoklad tak dokáže zaznamenat prakticky všechny pohyby na účtu, které souvisí s vaším podnikáním.
 2. Na vaše přání jsme přidali vyhledávání podle IČ nebo části názvu firmy. Odběratele i dodavatele tak z balíku podobných kontaktů vyberete snadněji a rychleji.

blank

Související články

Lepší přehled o podnikání v mobilní appce a další novinky

03. 04. 2024 2 minuty čtení 10
Přečíst článek

Připravujeme iDoklad na změny DPH: po Novém roce si zkontrolujte sazby

18. 12. 2023 1 minuta čtení 117
Přečíst článek

  9 komentářů

  1. blank pp napsal:

   A jsou tyto nové vlastnosti nějak promítnuty do API? Tam nevím ani jak vystavit proformu…

   Je někde nějaké forum pro dotazy ohledně api?

  2. Dobrý den,

   s dotazy ohledně API se můžete obracet na email spravce@idoklad.cz.

  3. blank Václav Fiala napsal:

   je to bezva , nicméně již před časem jsem poukazoval na jednu nesrovnalost v upomínkování a to že se upomínkuje i faktura na kterou byl vystaven dobropis. Sice jsem dostal fajn radu abych si označil dobropisované faktury jako uhrazené, ale to také asi není to správné řešení.

  4. blank Jan Dovrtel napsal:

   Super, bude system sam rozpoznava faktury a nasledne je i zauctovavat? Jako to umi https://www.datamolino.com/sk/ pripadne bude iDoklad na tento system napojen?

  5. blank Jan Schejbal napsal:

   Vynikající a jestli se smím zeptat, kam se ta úhrada eviduje v rámci Banky/Pokladny? Protože po zadání faktury se mi sice vytvořila úhrada, ale že by se mi zaevidovala jako výdaj, to s jistotou říct nedokážu.

  6. blank iDoklad redakce napsal:

   Dobrý den pane Schejbale,
   v Bance a Pokladně se evidují pouze ty úhrady, u kterých je vytvořený příslušný doklad. V případě Pokladny se pokladní doklady při úhradě v hotovosti vystavují automaticky samy. U Banky se evidují pohyby pouze v případě, kdy si je ručně vytvoříte či využíváte automatické načítání plateb z notifikačních e-mailů z podporovaných bank. Úhrada faktury přijaté se v eviduje jako výdaj a lze jej vystavit přes tlačítko Nový výdaj – Úhrada faktury.

  7. blank Dana napsal:

   Vystavené faktury je možné z idokladu načíst do Money. Je možné takhle načíst i přijaté faktury? Pokud ano, jak? Děkuji

  8. blank Miroslav Havlín napsal:

   Dobrý den,
   úspěšně a rád používám iDoklak skoro rok. Nakonec jsem pořídil i MoneyS3, ať to mám kompatibilní. Bohužel přišlo velké zklamani, když jsem zjistil, že do Money nedostanu přijaté faktury. Chystáte to „napravit“?

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den pane Havlíne,
    ano, tento námět evidujeme a plánujeme možné rozšíření. Nyní Vám však nejsme schopni říct konkrétnější termín implementace této funkce.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *