Datum publikace 10. 12. 2019 Sdílet článek

[Novinky] Sleva na položky faktury, hromadné e-maily a nové API

Author Seyfor, a. s. 3 minuty čtení 1
Náhledový obrázek

Jako předčasný vánoční dárek jsme pro vás připravili speciální nášup 3 velkých novinek a jednu menší legislativní. Neztrácejme čas a pojďme si je představit jednu po druhé.

Sleva na položku

Dosud šlo zadat slevu jen na fakturu jako celek. Nově můžete zadat slevu i na konkrétní položky faktury. Hodí se to například v případě, že fakturujete zboží i dopravu na jednom dokladu, ale zlevnit chcete pouze zboží. Od teď totiž existují 2 režimy zadávání slevy na faktuře:

 • sleva na doklad,
 • sleva na položky.

Režimy nelze kombinovat – vždy zadáte pouze slevu na celou fakturu, nebo na jednotlivé položky.

Slevu na doklad zadáte stejně jako doposud – vyplníte ji v procentech do pole pod položkami.

blank

Nově ale můžete zadat slevu i na jednotlivé položky:

 • Na konci každého řádku s položkou najdete ikonu se znakem %.
 • Po jejím rozkliknutí se objeví nový řádek, kde zadáte výši slevy (stejně jako u slevy na celou fakturu).
 • Slevu zadáváte v procentech z celkové ceny položky včetně daně. Můžete doplnit také popis slevy, který se propíše do faktury.

blank

Upozorňujeme, že slevy na položku můžete nastavit pouze u faktur vydaných po 10. 12. 2019 pokud nejste plátci DPH. U plátců DPH musí být datum uskutečnění zdanitelného plnění novější než 10. 12. 2019.

Hromadný e-mail

Podnikatelé často potřebují oslovit všechny své klienty najednou. Sdělit změnu bankovního účtu, informovat o výhodné nabídce nebo třeba jen popřát úspěšný nový rok. V takových chvílích se vám bude hodit hromadný e-mail, který odešlete přímo z iDokladu.

 • V seznamu kontaktů (záložka Adresář – Kontakty) vyberte zákazníky, kterým chcete poslat e-mail a kliněte na Odeslat.
 • Ve vyskakovacím okně s e-mailem se vám do pole Komu načtou jednotlivé e-mailové adresy (pouze hlavní adresy kontaktů). Ručně můžete přidat další nebo některé smazat.
 • Vyplňte pole Předmět a Text e-mailu a klikněte na Odeslat. Po odeslání najdete tento e-mail včetně všech adres v sekci Historie e-mailů.
 • Při odeslání se zároveň uloží texty Předmětu a Textu e-mailu a při dalším hromadném odeslání se vám tyto texty zobrazí. Například při odesílání cenové nabídky tak nemusíte vymýšlet text e-mailu celý znovu, ale provedete jen drobné úpravy a aktualizace.

blank

Pro všechny, kteří využívají propojení iDokladu s dalšími aplikacemi: pouštíme novou verzi API a rušíme starou

Jak už jsme informovali v e-mailu ty, kteří API používají, úplně zastavujeme starší rozhraní API v1 a přidáváme nové API v3. Znamená to, že aplikace, které máte s iDokladem propojené přes již nepodporované staré rozhraní API v1, je potřeba znovu propojit přes rozhraní API v2, nebo můžete rovnou využít nové rozhraní API v3. Na API v1 pracuje například stará mobilní aplikace iDoklad, která tak od 10. 12. přestala zcela fungovat. Přejděte na novou mobilní aplikaci.

Nové API v3 přináší optimalizaci využitých metod API a zohledňuje novou datovou logiku iDokladu. Informujte své IT techniky a vývojáře a přejděte na něj. Dokumentaci pro vývojáře najdete na tomto odkazu.

Legislativní změna limitu pro uplatnění paušálních výdajů

Podle nové zákonné úpravy se zvyšuje maximální částka, ze které můžete uplatnit náklady procentem z příjmů při výpočtu daně z příjmů fyzických osob.

Za zdaňovací období 2019 bude tato částka 2 000 000 Kč, přičemž částka není omezená slevou na manželku nebo děti. Maximální náklady, které můžete uplatnit podle jednotlivých typů živností, se zvyšují na:

 • 80 % (zemědělci, řemeslné živnosti) – 1 600 000 Kč,
 • 60 % (ostatní živnosti) – 1 200 000 Kč,
 • 40 % (advokáti, autoři) – 800 000 Kč,
 • 30 % (příjmy z nájmu) – 600 000 Kč.

V iDokladu proto při generování podkladů pro daňové přiznání za rok 2019 najdete už nové limity.

Související články

Snadná kontrola párování plateb a další novinky

22. 04. 2024 2 minuty čtení 32
Přečíst článek

Lepší přehled o podnikání v mobilní appce a další novinky

03. 04. 2024 2 minuty čtení 10
Přečíst článek