Datum publikace 20. 02. 2015 Komentáře 1 Sdílet článek

Připravte se na daňové přiznání za rok 2014 a nezapomeňte na všechny „papíry“

Author Seyfor, a. s. 3 minuty čtení 0
Náhledový obrázek

Do středy 1. dubna musí většina daňových poplatníků odevzdat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Právě teď je nejvyšší čas začít řešit vše potřebné.Nejjednodušší formou uplatnění výdajů v daňovém přiznání jsou paušální výdaje, neboli výdaje vypočítané procente z příjmů. Ať už se ale rozhodnete pro paušál nebo daňovou evidenci, platí pro vás stejné termíny a také novinky, které daňové přiznání za rok 2014 ovlivní.

Duben nebo červenec?

 • 1. dubna: nejpozději do tohoto data musíte podat daňové přiznání za rok 2014.
 • 1. července: do tohoto data za vás může daňové přiznání podat daňový poradce, nejpozději do 1. 4. ale musíte zajít na finanční úřad s plnou mocí.

Novinky oproti loňskému roku

Kromě odstranění řádku, který se týkal podnikatelů postižených povodněmi, zmizelo také políčko ovlivňující pracující důchodce. Ti ho museli zaškrtnout, pokud k počátku zdaňovacího období pobírali důchod. Nemohli tak na rozdíl od jiných OSVČ uplatnit slevu ve výši 24 840 Kč, což vyvolalo vlnu pobouření. Letos tak už zase nárok na slevu mají.

Druhou velkou změnou je zvýšení limitu u solidární daně. Z ročního hrubého příjmu 1,24 milionu se limit zvýšil na 1,277 milionu korun. Podnikatelé a zaměstnanci, kteří tento limit přesáhli, najdou více informací v tomto článku.

Fyzické osoby také nově musí hlásit finančnímu úřadu každý příjem osvobozený od daně (např. dar či dědictví), který je vyšší než 5 milionů korun. Termín pro ohlášení je stejný jako v případě daňového přiznání, tedy do 1. dubna. Sankce se při nedodržení může vyšplhat až na 15 % z výše příjmu.

Na co nezapomeňte při paušálu

I když jste loni uplatnili výdaje daňovou evidencí, letos můžete zvolit uplatnění paušálem. Je jednodušší, nezapomeňte ale na následující fakta:

 • Letos naposledy bez stropu. U všech druhů příjmů bude už v příštím přiznání zaveden strop na výdaje. Paušál pak budou moci využít jen ti, jejichž příjmy nepřesahují 2 miliony korun ročně.
 • Procenta podle druhu příjmu. Každému druhu příjmů náleží jiné procento pro výpočet výdajů. Nezapomeňte si proto zkontrolovat, jaké procento se týká právě vaší činnosti.
 • Nemůžete uplatnit slevu na děti ani manžela/ku. Slevy na děti jsou přitom letos vyšší.
 • Navíc už nemůžete uplatnit nic, ani paušál na auto. V paušálních výdajích už je zkrátka zahrnuto vše.
 • Paušál může zkomplikovat žádost o hypotéku. Banky zajímá hlavně základ daně, který dělí dvanácti, aby dostaly měsíční příjem. Pokud si zvolíte paušální výdaje, měsíční příjmy se vám pro účely hypotéky zdánlivě sníží.
 • Musíte evidovat příjmy a doklady k pohledávkám. Jinak byste mohli mít problém při kontrole.

Nezapomeňte doložit vše, čím snižujete základ daně

Pokud daníte paušálem, můžete sice uplatnit jen základní slevu na poplatníka, ale stále se vás týkají odčitatelné položky od základu daně. Nárok na ně ale vždy musíte doložit potvrzením či dokladem. Připravte si proto dopředu případné doklady:

 • o zaplacených částkách na životní pojištění nebo na penzijní připojištění,
 • o poskytnutém úvěru na bytové potřeby (finanční úřad po vás může chtít doložit smlouvy),
 • o členských příspěvcích zaplacených odborové organizaci,
 • o poskytnutém daru.

Zjednodušte si práci s iDokladem

iDoklad vám i letos může s daňovým přiznáním výrazně pomoci. V podstatě stačí pár kliknutí ve funkci Podklady k daňovému přiznání a máte vše připraveno.

Letos umí iDoklad v daňovém přiznání pracovat i s částečnými úhradami a pokladními doklady. Pokud vás právě tato novinka zajímá více, přečtěte si o ní v samostatném článku.

Související články

Novela zákona o účetnictví: 5 změn, které v roce 2025 čekají podnikatele

06. 05. 2024 3 minuty čtení 3
Přečíst článek

[Právní novinky pro OSVČ] Letos daně elektronicky, vyšší limit pro přiznání i školkovné + výhled na rok 2025

15. 04. 2024 3 minuty čtení 2
Přečíst článek

  1 komentář

  1. blank Jirka napsal:

   Není to daňové přiznání za rok 2014 a ne 15?

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *