Adresář – Kontakty

Zkopírovat link Zkopírováno
Poslední aktualizace: 3. 6. 2024 3 minuty čtení

Sekce Adresář v levém menu nabízí dvě záložky:

  • Kontakty, kam si uložíte údaje o svých obchodních partnerech a z uložených kontaktů pak snadno vyberete odběratele nebo dodavatele do vystavovaných dokladů,
  • Historie e-mailů, kde najdete všechny e-maily odeslané v aplikaci iDoklad.

Služba pro hromadné zasílání emailů na vybrané kontakty byla ukončena.

Nový kontakt vytvoříte kliknutím na tlačítko icon.

Kartu kontaktu tvoří tři záložky: Základní údaje, Dodací adresy a Související doklady (zobrazí se jen u kontaktů, kterým jste vystavili nějaký doklad).

Základní údaje

Zkopírovat link Zkopírováno

Vyplňte název firmy nebo jméno odběratele (pokud jde o fyzickou osobu), IČ a adresu.

Po zadání názvu firmy nebo jejího IČ není potřeba ručně vyplňovat další údaje. Automaticky se vyplní z databáze ARES.

Pod kolonkou DIČ se po vyplnění údajů zobrazí ikona ukazující spolehlivost plátce DPH v ČR nebo na Slovensku, případně že je kontakt plátcem DPH v některé zemi EU. Po najetí myší na ikonku otazníku si zobrazíte podrobnosti o výsledku kontroly spolehlivosti.

Ikona spolehlivosti se zobrazuje v těchto podobách:

  • Zelený řádek – Kontrola proběhla v pořádku. Pokud DIČ patří české nebo slovenské firmě, jedná se o spolehlivého plátce DPH. Pokud DIČ patří firmě z jiného státu EU, jedná se o platné DIČ.
  • Modrý řádek –  Nelze zjistit, zda se jedná o platné DIČ, tudíž nelze ověřit spolehlivost plátce DPH.
  • Žlutý řádek – DIČ je zadané v nesprávném formátu nebo je neplatné, případně patří firmě mimo EU.
  • Červený řádek – Pokud DIČ patří české nebo slovenské firmě, jde o nespolehlivého plátce DPH. Pokud DIČ patří firmě z jiného členského státu EU, DIČ je neplatné.

V další části vyplníte kontaktní údaje firmy a informace o kontaktní osobě. Vyplňte hlavní e-mail, na který bude iDoklad odesílat faktury, upomínky a další. Pokud potřebujete zprávy odesílat na více e-mailů, vyplňte je v následující kolonce a oddělte enterem.

Po kliknutí na tlačítko Zobrazit podrobnosti a bankovní účetmáte možnost nastavit splatnost faktury, slevu nebo automatické odesílání upomínek. Vyplníte zde také údaje o bankovním účtu odběratele.

Dodací adresy

Zkopírovat link Zkopírováno

V další záložce vyplníte adresy kontaktu. Na prvním místě se v seznamu zobrazuje adresa sídla, kterou můžete upravit pouze v předchozí záložce Základní údaje.

Kliknutím na ikonku icon můžete přidat další adresu. Další adresy můžete následně upravit nebo smazat ikonkou icon. Jakoukoliv adresu můžete zaškrtnutím kolečka označit jako hlavní dodací adresu. Při vystavování faktury danému odběrateli se právě tato adresa automaticky vyplní jako dodací.

Dodací adresu můžete přidat nebo upravit také přímo v detailu vydané faktury, zálohové faktury, dobropisu, cenové nabídky, šablony a vzoru pravidelné faktury. Stačí zaškrtnout pole Dodací adresa je jiná, než fakturační

Související doklady

Zkopírovat link Zkopírováno

V záložce se vám zobrazí seznam všech faktur, které s daným kontaktem souvisí. V horní části můžete přepínat mezi fakturami vydanými a fakturami přijatými.

Pomocí řádkového menu můžete s doklady provádět stejné akce jako se záznamy v seznamu běžných faktur.

Export kontaktů
V přehledu všech kontaktů, ke kterému se dostanete z levého menu kliknutím na Adresář → Kontakty, si můžete přes ikonku Export icon seznam kontaktů převést do XLSX nebo CSV. Zobrazí se vám okno, ve kterém vyberete sloupce k exportu.

Přímo v seznamu můžete u každého kontaktu kliknutím na ikonu vytvořit vydanou icon nebo přijatou icon fakturu.

 

Byly tyto informace užitečné?
27 5

Stále si nevíte rady?

blank

miniakademie iDoklad

miniakademie
blank

Zeptejte se komunity na FB

Začít chat na FB

Mohlo by vás zajímat

Vybrat jiné téma