Název firmy, adresa nebo identifikační číslo. Tyto údaje musíte mít už několik let povinně na svých firemních internetových stránkách. Nařizuje to Občanský zákoník spolu se zákonem o korporacích. Víte, jaké konkrétní informace musíte zveřejnit, koho se povinnost týká a jaké jsou postihy za nedodržení?
Firmy musí na internetu uvádět všechny informace, které jsou povinné i na jejich obchodních listinách. Tyto údaje slouží k identifikaci dané právnické osoby.
V případě, že jde o web akciové společnosti, musí na něm být ještě další informace:
Zveřejňovat můžete i další informace, jako je třeba DIČ, povinné už to ale není. Firmy mohou zveřejnit i svůj základní kapitál. Tato informace se ale musí týkat pouze té částky základního kapitálu, která je už splacená.
Podle zákona musí povinné informace na internetu zveřejnit firmy, které mají webové stránky. Pokud je nemáte, tak si je jen kvůli zveřejnění povinných údajů pořizovat nemusíte.
Je tady jen jedna výjimka – akciové společnosti. Ty podle zákona internetovou stránku mít musí. A na ní samozřejmě i všechny povinné informace.
A pozor, nestačí jen, že na svém webu všechny povinné informace máte, ale musíte je umístit tak, aby je každý návštěvník snadno našel. Nejjednodušší je využít sekci s kontakty. Nezapomeňte také na to, že povinné údaje musí obsahovat všechny jazykové mutace vašeho webu.
Možná se vám do předělávání stránky a zveřejňování údajů nechce a odkládáte to. Dejte si na to pozor. Za nezveřejnění povinných údajů na internetu totiž hrozí pokuta až 50 000 korun. A pokud nepomůže ani ta, může vám úřad zakázat činnost až na jeden rok.
Jedním z hlavních důvodů nařízení je snaha o přiblížení české legislativy k té evropské. Nařízení má navíc zvýšit transparentnost podnikání a ochránit tak zákazníky nebo obchodní partnery.
S tím souvisí i hlavní výhoda povinného zveřejňování některých informací. Nejenže máte k dispozici základní informace o svém obchodním partnerovi, ale tím, že podobné informace sami zveřejníte, snadno zvýšíte svoji důvěryhodnost. A to se může projevit i na zvýšených prodejích. Proto už pro vás chystáme článek o povinných údajích na faktuře.
2 komentářů. Komentovat
No, já bych řekl, že rady nyste měli dávat kompletní. Zmínit povinnost podle ZOK je sice bezva, ale co povinnost podle paragrafu 14 zákona 634/1992 Sb? BTW, tuto povinnost asi ani Vy sami neplníte nebo ji dovedně skrýváte?
Dobrý den, pane Faltusi,
děkujeme za zpětnou vazbu. Článek nepostihuje veškeré možné informační povinnosti v souvislosti s provozováním internetových stránek obchodními společnostmi, ale se věnuje výslovně těm obecným stanoveným OZ/ZOK pro kapitálové obchodní společnosti. Otázka souladnosti se zákonem o ochranně spotřebitele je pak již závislá od předmětu podnikatelské činnosti. Zařazení uvedené informace by mohlo být v konečném důsledku matoucí pro čtenáře. Rádi Váš dotaz komplexně zodpovíme, prosíme o zaslání konkrétního upřesnění povinností, na které odkazujete, na email info@idoklad.cz.
Přejeme hezký den.