Datum publikace 09. 09. 2021 Sdílet článek

Fakturujete do zahraničí jako neplátce DPH? Zřejmě jste identifikovaná osoba

Author Seyfor, a. s. 3 minuty čtení 29
Náhledový obrázek

Prodáváte své zboží či služby do zahraničí nebo je naopak od zahraničních subjektů přijímáte? Pak se s nejvyšší pravděpodobností stáváte identifikovanou osobou. Což znamená, že vám vzniká povinnost k placení DPH.

Kdo je identifikovaná osoba? Daňová poradkyně Vladimíra Přibylová ze společnosti Grantex popisuje v mini akademii pro začínající podnikatele identifikované osoby takto:

„Jedná se o speciální formu plátce DPH. Status identifikované osoby vznikl z toho důvodu, aby se podnikatelé, kterým vzniká povinnost přiznat daň z nahodilých přeshraničních plnění, nemuseli nutně hned registrovat jako plnohodnotní plátci DPH. Zbytečně by kvůli příležitostným příjmům vstoupili do kolotoče povinností. A museli by nést veškerou administrativní zátěž spojenou s DPH. To by bylo složité pro ně i pro správce daně.
Jednoduše řečeno identifikovaná osoba není plátcem DPH pro tuzemská plnění, ale pouze do určité míry pro ty přeshraniční.“

Jak se stanete osobou identifikovanou k dani?

  1. Podnikáte, nejste plátcem DPH a pořizujete zboží z jiného členského státu EU.
  2. Podnikáte, nejste plátcem DPH a přijmete službu od cizince (i mimo EU). Bez závislosti na tom, zda subjekt je ve svém státě plátcem nebo neplátcem daně, vy se stáváte identifikovanou osobou.
  3. Poskytnete svoji službu nebo zboží do jiné členské země plátci DPH.
  4. Jste plátcem DPH, dobrovolně se rozhodnete přestat podnikat a na finančním úřadě se necháte vyškrtnout ze seznamu plátců. Ačkoliv se chcete stát neplátcem, na rok získáváte status identifikované osoby.

Jak získáte status identifikované osoby?

Ze zákona je vaší povinností se do 15 dní po poskytnutí služby do zahraničí zaregistrovat jako identifikovaná osoba. Registrace je ale pouze formální. Identifikovanou osobou se totiž podle zákona stáváte ihned po splnění některé ze čtyř výše uvedených podmínek.

Co status identifikované osoby znamená v praxi?

Pokud například pořídíte zboží ze zahraničí, jste povinni daň odvést. Jakožto plátci DPH byste měli nárok na zpětný odpočet daně.

Ve chvíli, kdy jste ale neplátci daně a pořídíte pro svůj byznys zboží ze zahraničí, stáváte se identifikovanou osobou. Daň máte povinnost odvést, na odpočet ale nárok nemáte.

Osobě identifikované k dani vzniká také povinnost uvést službu nebo zboží poskytovanou do zahraničí nejen do daňového přiznání, ale i do souhrnného hlášení. Povinnost uvedení do souhrnného hlášení nevzniká, pokud služby nebo zboží ze zahraničí nekupujete, ale pouze přijímáte.

A na závěr nezapomeňte, že zdaňovací období pro identifikované osoby je měsíc, ne kvartál.

Jak zrušíte svůj status identifikované osoby?

  1. Přestanete vykonávat ekonomickou činnost.
  2. Stanete se oficiálními plátci daně.
  3. V posledním půl roce vám nevznikne povinnost přiznat daň z přijatých služeb, zboží, dopravního prostředku nebo zboží, které je předmětem spotřební daně.
  4. V posledním půl roce vám nevznikne povinnost podat souhrnné hlášení.
  5. V probíhajícím ani v předcházejícím kalendářním roce nepořídíte zboží (s výjimkou nového dopravního prostředku a zboží podléhajícího spotřební dani) v hodnotě nad 326 tisíc Kč bez DPH.

Bližší informace můžete zjistit v naší mini akademii, a to jak o identifikované osobě, tak o fakturaci do zahraničí jako takové, kde se dozvíte mj. také to, jak fakturovat za hranice jako neplátce DPH a spoustu dalších užitečných informací.

Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma.

Související články

[Podnikání při zaměstnání] Jak začít a na co si dát pozor

07. 03. 2024 17 minut čtení 16
Přečíst článek

Co jsou to pohledávky a jak s nimi pracovat?

21. 02. 2024 4 minuty čtení 1
Přečíst článek