Datum publikace 09. 09. 2021 Komentáře 59 Sdílet článek

Fakturujete do zahraničí jako neplátce DPH? Zřejmě jste identifikovaná osoba

Author Solitea 3 minuty čtení 18
Náhledový obrázek

Prodáváte své zboží či služby do zahraničí nebo je naopak od zahraničních subjektů přijímáte? Pak se s nejvyšší pravděpodobností stáváte identifikovanou osobou. Což znamená, že vám vzniká povinnost k placení DPH.

Kdo je identifikovaná osoba? Daňová poradkyně Vladimíra Přibylová ze společnosti Grantex popisuje v mini akademii pro začínající podnikatele identifikované osoby takto:

„Jedná se o speciální formu plátce DPH. Status identifikované osoby vznikl z toho důvodu, aby se podnikatelé, kterým vzniká povinnost přiznat daň z nahodilých přeshraničních plnění, nemuseli nutně hned registrovat jako plnohodnotní plátci DPH. Zbytečně by kvůli příležitostným příjmům vstoupili do kolotoče povinností. A museli by nést veškerou administrativní zátěž spojenou s DPH. To by bylo složité pro ně i pro správce daně.
Jednoduše řečeno identifikovaná osoba není plátcem DPH pro tuzemská plnění, ale pouze do určité míry pro ty přeshraniční.“

Jak se stanete osobou identifikovanou k dani?

 1. Podnikáte, nejste plátcem DPH a pořizujete zboží z jiného členského státu EU.
 2. Podnikáte, nejste plátcem DPH a přijmete službu od cizince (i mimo EU). Bez závislosti na tom, zda subjekt je ve svém státě plátcem nebo neplátcem daně, vy se stáváte identifikovanou osobou.
 3. Poskytnete svoji službu nebo zboží do jiné členské země plátci DPH.
 4. Jste plátcem DPH, dobrovolně se rozhodnete přestat podnikat a na finančním úřadě se necháte vyškrtnout ze seznamu plátců. Ačkoliv se chcete stát neplátcem, na rok získáváte status identifikované osoby.

Jak získáte status identifikované osoby?

Ze zákona je vaší povinností se do 15 dní po poskytnutí služby do zahraničí zaregistrovat jako identifikovaná osoba. Registrace je ale pouze formální. Identifikovanou osobou se totiž podle zákona stáváte ihned po splnění některé ze čtyř výše uvedených podmínek.

Co status identifikované osoby znamená v praxi?

Pokud například pořídíte zboží ze zahraničí, jste povinni daň odvést. Jakožto plátci DPH byste měli nárok na zpětný odpočet daně.

Ve chvíli, kdy jste ale neplátci daně a pořídíte pro svůj byznys zboží ze zahraničí, stáváte se identifikovanou osobou. Daň máte povinnost odvést, na odpočet ale nárok nemáte.

Osobě identifikované k dani vzniká také povinnost uvést službu nebo zboží poskytovanou do zahraničí nejen do daňového přiznání, ale i do souhrnného hlášení. Povinnost uvedení do souhrnného hlášení nevzniká, pokud služby nebo zboží ze zahraničí nekupujete, ale pouze přijímáte.

A na závěr nezapomeňte, že zdaňovací období pro identifikované osoby je měsíc, ne kvartál.

Jak zrušíte svůj status identifikované osoby?

 1. Přestanete vykonávat ekonomickou činnost.
 2. Stanete se oficiálními plátci daně.
 3. V posledním půl roce vám nevznikne povinnost přiznat daň z přijatých služeb, zboží, dopravního prostředku nebo zboží, které je předmětem spotřební daně.
 4. V posledním půl roce vám nevznikne povinnost podat souhrnné hlášení.
 5. V probíhajícím ani v předcházejícím kalendářním roce nepořídíte zboží (s výjimkou nového dopravního prostředku a zboží podléhajícího spotřební dani) v hodnotě nad 326 tisíc Kč bez DPH.

Bližší informace můžete zjistit v naší mini akademii, a to jak o identifikované osobě, tak o fakturaci do zahraničí jako takové, kde se dozvíte mj. také to, jak fakturovat za hranice jako neplátce DPH a spoustu dalších užitečných informací.

Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma.

Související články

Nedaňové náklady: které to jsou?

29. 09. 2023 5 minut čtení 0
Přečíst článek

Obrat, čistý obrat a DPH – udělejte si pořádek v pojmech

27. 09. 2023 3 minuty čtení 0
Přečíst článek

  59 komentářů

  1. blank Aleš Mareček napsal:

   My jsme se stali identifikovanou osobou pro zahraničí a následně plátci daně v ČR, ale tím se náš status identifikované osoby (alespoň dle našeho účetního) pro zahraničí nezměnil. Stále jsme vůči nim identifikovanou osobou (tj. neuplatňujeme na zahraničních fakturách DPH, ale přenesenou daňovou povinnost). Mimochodem je to situace, kterou nelze v iDokladu vyřešit a stále musíme zahraniční faktury dělat ručně. Jak to tedy je a bude někdy umět iDoklad i tuto – jistě ne zcela výjimečnou situaci řešit?

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    fakturu v režimu tzv. přenesené daňové povinnosti vystavíte následujícím způsobem. Při tvorbě faktury u konkrétních položek faktury, zvolíte DPH v režimu „Jen základ“ a nenulovou sazbu daně. Konečná hodnota faktury bude následně bez započítání DPH. Pokud zvolíte tento režim DPH a nenulovou sazbu a například sazbu základní, bude ve spodní části faktury vygenerována tato informace: „V režimu přenesení daňové povinnosti základ DPH v základní sazbě činí (výše faktury) Kč“.

    Přejeme pěkný den

  2. blank Radek napsal:

   Když jako plátce DPH vystavuji do zahraničí jinému plátci DPH fakturu s nulovým DPH, musí být na faktuře věta: „Odběratel je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň dle §9 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.“
   1) Kde se to dá v PLACENÉM iDokladu zaškrtnout, aby se to zobrazovalo?
   2) Překládá se ten text také do cizího jazyka, pokud celou fakturu vystavuji v cizojazyčné verzi?
   3) Jak správně zní překlad této věty do AJ či NJ?

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    fakturu v režimu tzv. přenesené daňové povinnosti vystavíte následujícím způsobem. Při tvorbě faktury u konkrétních položek faktury, zvolíte DPH v režimu „Jen základ“ a nenulovou sazbu daně. Konečná hodnota faktury bude následně bez započítání DPH. Pokud zvolíte tento režim DPH a nenulovou sazbu a například sazbu základní, bude ve spodní části faktury vygenerována tato informace: „V režimu přenesení daňové povinnosti základ DPH v základní sazbě činí (výše faktury) Kč“. Pokud budete chtít fakturu vystavit v anglickém nebo německém jazyce, tak při tvorbě nebo následné editaci faktury, zvolíte tlačítko Tisk, které se nachází ve spodní části obrazovky. V nově zobrazeném pop-up okně Vám bude nabídnuta možnost „Výběr vzhledu tiskové sestavy“. Zde si následně můžete zvolit i jiný jazyk než češtinu. Pokud zvolíte například jazyk anglický, bude informace o přenesené daňové povinnosti uvedena v anglickém jazyce.

    V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás prosím kontaktujte přes naši Zákaznickou podporu, která je dostupná v iDokladu pod ikonou otazníku.

  3. blank Jiří V napsal:

   Hezký den, splnuji podmínky pro zrušení statusu identifikované osoby. Musím status nějak oficiálně dopisem zrušit, nebo je zrušen automaticky po splnění podmínek, tedy tak, jak automaticky vzniká a jen se formálně přihlašuji?

   Děkuji

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    s tímto dotazem doporučíme kontaktovat přímo Váš finanční úřad.

    Přejeme pěkný den

  4. blank Ondřej napsal:

   Dobrý den,

   domnívám se, že uvádíte mylnou informaci: „Osobě identifikované k dani vzniká také povinnost uvést službu nebo zboží poskytovanou do zahraničí nejen do daňového přiznání, ale i do souhrnného hlášení.“

   Zákon totiž uvádí:
   § 101 Obecná ustanovení o daňovém přiznání
   (5) Nevznikla-li identifikované osobě ve zdaňovacím období povinnost přiznat daň, nesděluje tuto skutečnost správci daně.

   Tedy nulové přiznání DPH se nepodává (samozřejmě ani souhrnné hlášení). Z vlastní zkušenosti potvrzuji, zprvu jsem se tím řídil, načež mi FÚ sdělil, že mi chybí několik přiznání DPH, odkazoval jsem na zákon, přesto po mě nulové přiznání vyžadovali. Postupem let jsem byl dotázán, proč podávám nulové přiznání DPH, když jej podávat nemám. A tak to máte. Ještě že to bylo v době, kdy neklekali.

  5. blank Karel Novak napsal:

   Dobry den,

   jsem neplatce DPH a v pripade, ze bych chtel fakturovat na Slovensko dalsimu neplatci za poskytnuti sluzby, stavam se taktez identifikovanou osobou?

   Dekuji.

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    pokud byste poskytoval službu s místem plnění na Slovensku, tak byste se pravděpodobně stal identifikovanou osobu, s ohledem na specifičnost této problematiky, však doporučíme tento dotaz konzultovat i s účetním či daňovým poradcem. Účetního či daňového poradce ve svém okolí můžete nalézt například v našem katalogu účetních, který je dostupný zde https://www.idoklad.cz/najdi-ucetni

    Přejeme pěkný den

  6. blank Marie napsal:

   Dobrý den,
   jsem identifikovanou osobou, daň vždy odvádí zákazník, takže DPH je nulové. Přesto musí být údajně na faktuře mé DIČ. iDoklad však přestože vydávám fakturu do zahraničí, tak automaticky píše „Nejsme plátci DPH“.
   Fakturu pak musím upravovat ručně, aby tam DIČ místo dané věty bylo. Již jsem to řešila se zákaznickou podporou a prostě to nefunguje, jak by mělo.
   Moc bych ocenila opravu.
   Děkuji.

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    DIČ a sazba DPH se generuje na fakturách v případě, že fakturujete subjektu se sídlem v EU. V případě, že fakturujete do ČR, tak DIČ, případně možnost zadání DPH nezobrazuje. Místo DIČ se zobrazí informace „Nejsme plátci DPH“. U kontaktu je tedy nutné mít v sekci Stát mít zadán, některý ze států EU.

    Aby, se Vám korektně vygenerovalo Vaše DIČ, tak je při zadávání faktury pro zahraničního odběratele nutné zadat typ ceny Jen základ a nenulovou sazbu DPH, tedy například sazbu základní. Díky typu ceny Jen základ, bude však DPH z faktury nulové.
    V sekci Nastavení – Firma je dále nutné mít zvolenou možnost vedení agendy v režimu Identifikované osoby.

    Přejeme pěkný den

  7. blank Honza napsal:

   Dobrý den
   Potřeboval bych poradit kde nastavit DIC u faktur. Našel jsem krátky návod … (Aby, se Vám korektně vygenerovalo Vaše DIČ, tak je při zadávání faktury pro zahraničního odběratele nutné zadat typ ceny Jen základ a nenulovou sazbu DPH, tedy například sazbu základní. Díky typu ceny Jen základ, bude však DPH z faktury nulové.
   V sekci Nastavení – Firma je dále nutné mít zvolenou možnost vedení agendy v režimu Identifikované osoby.)
   Mám nastavený Stát: Česká Republika
   V sekci Nastavení mám také nastavené Identifikovaná osoba
   Bohužel jsem nenašel kde mam nastavit typ ceny.
   Můžete mě prosím nasměrovat jak správně a kde nastavit všechny udaje aby se u faktur zobrazilo DIC.
   Dekuji

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    typ ceny neboli možnost S daní/Bez daně/Jen základ se nastavuje přímo při tvorbě faktury, konkrétně se jedná o kolonku napravo od sazby DPH. Vaše DIČ se však objeví pouze na faktuře, která bude vystavena plátci DPH do některého ze států EU, tedy kromě České republiky. Pokud budete vystavovat jako identifikovaná osoba fakturu tuzemskému plátci DPH, tak v tomto případě budete stále vystupovat jako neplátce DPH a DIČ se tedy na faktuře nebude generovat.

    V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás prosím kontaktujte pomocí naší Zákaznické podpory, kterou naleznete v iDokladu pod ikonou otazníku a zde možnost Zákaznická podpora.

    Přejeme pěkný den

  8. blank Michal Navrátil napsal:

   Dobrý den, chci se zeptat, jestli se stávám identifikovanou osobou, když budu vystavovat fakturu na zámečnické práce slovenské firmě, ale výkon prací se odehrává v české firmě. Slovenská firma má zakázku od české firmy, ale práci vykonán já. Nejsem plátcem DPH.

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    děkujeme za Váš dotaz, rádi bychom Vám s tímto dotazem poradili, nicméně jedná se o už odbornější daňovou problematiku. V tomto případě bychom spíše doporučili kontaktovat účetního či daňového poradce, jejich seznam můžete nalézt například zde https://www.idoklad.cz/najdi-ucetni

    Přejeme pěkný den

  9. blank Frantisek napsal:

   Dobry den,
   Stal by som sa IO pokial :
   Vykonavam sluzbu v cechach ( clenstvo na webe ) na cesku osvc a fakturujem zakaznikovy bez ica a dic? ( klasicky clovek ) Dakujem, FJ

   1. blank Podpora napsal:

    V případě fakturace neplátci DPH identifikovanou osobou nestáváte.

  10. blank Miceva napsal:

   Dobrý den, poskytl jsme jednorázovou službu-podporu prodeje italskému plátci DPH při realizaci investiční akce v ČR a za to mi náleží jednorázová odměna-provize z uskutečněného obchodu. Abych jí mohl vyfakturovat, zaregistroval jsem se jako OSVČ-neplátce DPH. Při podrobnějším zkoumání předpisů jsem ale narazil na pojmy jako „identifikovaná osoba“ a někdy protichůdné informace ohledně mé (ne)fakturace a (ne)vykazování DPH za tuto službu v ČR. Chci se proto ujistit o správném postupu.
   1) Podléhá tato služba a fakturace povinnosti registrace jako“identifikovaná osoba“ ?
   2) Budu fakturovat s nebo bez DPH (za použití odkazu na „reverse charge“) ?
   3) Budu muset v ČR nebo v Itálii odvést DPH ?
   4) Pokud ne (bude platit režim „reverse charge“), budu přesto muset podávat nějaká hlášení na FÚ ?
   5) Pokud ano, v jakém časovém sledu po fakturaci a jaká konkrétně ? Není mi jasné, jak mám podat hlášení o DPH a SH jako neplátce.
   6) Uplatňuje se i pro tento ryze jednorázový případ hranice 1 mil Kč příjmu pro posouzení plátce/neplátce DPH v tuzemsku ? Dočetl jsem se, že u služeb/nehmotných přeshraničních plnění se za místo dodání obecně považuje obvykle místo/sídlo zahr. odběratele-plátce DPH, a takové plnění se do obratu 1 mil Kč pro účely registrace k plátci DPH pak nepočítá.
   7) Posuzoval by se celý případ z hlediska mé registrace jako „identifikovaná osoba“ a následně i výkaznictví a eventálně i registrace plátce DPH v ČR stejně, pokud by šlo o podporu prodeje mimo území ČR ? Děkuji předem za odpověď

   1. Dobrý den,

    děkujeme za Váš dotaz. Na blogu neposkytujeme účetní a daňové poradenství, pomůžeme Vám však s technickými dotazy, které se týkají iDokladu. S ohledem na komplexnost Vašeho dotazu bychom Vám neradi podali nepřesné či zavádějící informace, obraťte se proto, prosím, přímo na účetní či daňové poradce. Seznam účetních najdete například zde https://www.idoklad.cz/najdi-ucetni .

    Přejeme hezký den.

  11. blank Lucka napsal:

   Dobrý den, chci se zeptat k poslednímu bodu:
   V probíhajícím ani v předcházejícím kalendářním roce nepořídíte zboží (s výjimkou nového dopravního prostředku a zboží podléhajícího spotřební dani) v hodnotě nad 326 tisíc Kč bez DPH.
   Jedná se o zboží pouze ze zahraničí do částky 326000 Kč nebo pokud tam budu mít nějaké zboží i z ČR a nějaké ze zahraničí, tak se to bere dohromady? Počítá se s tím, že když v předchozím roce nakoupím dejme tomu za 300 tisíc Kč a v letošním za 200 tisíc Kč, je to v pořádku, nebo se to sčítá za minulý a letošní rok? Moc děkuji za odpověď

   1. Dobrý den,
    toto se týká pořízení zboží z jiného členského státu a za každý rok zvlášť.
    Přeji hezký den.

  12. blank Jakub napsal:

   Dobrý den, chtěl bych se zeptat jsem OSVČ a plátce DPH a podnikám ve stavebnictví. Před pár měsíci jsem začal rekonstruovat nemovitost v Německu pro německou firmu .
   1) chtěl bych se zeptat zda se musím přihlásit k DPH v Německu? Nebo jestli odvádět normálně v CZ. Celková cena za práci nepřesáhne 50tisic euro .
   2) bych se chtěl zeptat jak bych to měl účtovat.
   Děkuji za odpověď

   1. Dobrý den,
    děkujeme za Váš dotaz. 1) Místo plnění je v DE, takže se to vůbec netýká českého zákona o DPH. Jinými slovy, musíte řešit DPH v Německu. Ad 2) Nejspíš, jako OSVČ povedete daňovou evidenci, nikoliv účetnictví. Pokud tedy je tam daňová evidence, použijte pro přepočet jednotný kurz stanovený Pokynem GFŘ-D-42, který platí pro rok 2019 – pro € je 25,66 Kč. Pro rok 2020 bude zveřejněn až v lednu 2021.
    S pozdravem

  13. blank Katerina napsal:

   Dobry den,
   Kdyz jako OSVC – neplatci DPH vystavim fakturu na nemeckou firmu, ale za sluzby, ktere jim poskytnu na uzemi CR – stavam se tim identifikovanou osobou nebo ne?
   Dekuji

   1. Dobrý den,
    děkujeme za komentář. Pokud jsou služby s místem plnění v tuzemsku tak ne, ale pokud by to bylo s místem plnění v jiném členském státě, tak se stáváte identifikovanou osobou.
    Přejeme hezký den.

  14. blank Tibor napsal:

   Dobrý den,
   Jsem neplatce DPH, a chtěm fakturovat do EU-platce DPH. Co mám delát?

   1. blank Zuzana z iDokladu napsal:

    Dobrý den,
    pokud splňujete podmínky pro to abyste se stal identifikovanou osobou, stačí si v iDokladu přepnout nastavení v sekci Nastavení – Firma – záložka Účetní údaje, kde v kolonce Typ plátce vyberete Identifikovaná osoba. Následně, pokud budete fakturovat osobě z jiného členského státu, bude Vám iDoklad automaticky nabízet pole pro vyplnění údajů týkajících se DPH. Při vnitrostátní fakturaci však budete i nadále vyplňovat faktury bez DPH, tyto kolonky se Vám nebudou v aplikaci zobrazovat.
    Přeji příjemný den.

  15. blank Blanka napsal:

   Dobrý den, ráda bych si ujasnila informaci. Pokud bych přes internet prodávala zboží do USA nebo kamkoli mimo EU, nemusím být identifikovaná osoba. Pokud bude prodej do zemí EU, musím se registrovat. Je to tak? Děkuji

   1. blank Zuzana z iDokladu napsal:

    Dobrý den,
    je to přesně tak. Za předpokladu, že prodáváte zboží mimo EU, nevzniká Vám povinnost stát se identifikovanou osobou.
    Přeji příjemný den.

    1. blank info napsal:

     To není pravda, zapomínáte na Velkou Británii.

     1. Dobrý den, je uvedeno správně, že pokud je služby poskytnuta mimo EU povinnosti registrace identifikované osoby nevzniká. V případě Velké Británie, je v současnosti zavedeno tzv. přechodné období, které potrvá do 31.12.2020. Během tohoto období nedochází k žádným daňovým změnám, ani v oblasti DPH.
      Přeji pěkný den.

     2. Dobrý den, je uvedeno správně, že pokud je služby poskytnuta mimo EU povinnosti registrace identifikované osoby nevzniká. V případě Velké Británie, je v současnosti zavedeno tzv. přechodné období, které potrvá do 31.12.2020. Během tohoto období nedochází k žádným daňovým změnám, ani v oblasti DPH.
      Přeji pěkný den.

  16. blank Tomáš napsal:

   Dobry den, jsem neplatce DPH a budu posilat modely auticek (zbozi) na Slovensko fyzickym nepodnikajicim osobam. Budu neco resit nebo ne? Dekuji

   1. Dobrý den,
    děkujeme za Váš dotaz. Z pohledu identifikované osoby – nestáváte se jí. Musíte si však hlídat obrat pro účely slovenského DPH – roční obrat je tam 35 000 €. Ale tohle doporučuji řešit již s daňovým poradcem individuálně.
    S pozdravem

  17. blank Anastaiia napsal:

   Dobrý den,
   Nejsem platce DPH, poskytuju služby (pouze marketing konzultace do 11 000 kč) do zahraniči (Ruska). Jsem identifikovaná osoba nebo ne? Faktury posílam jíž od ledna-
   Děkuju

   1. Dobrý den,
    pokud je služba poskytnuta mimo EU, nevzniká identifikovaná osoba.
    Přeji pěkný den.

    1. blank info napsal:

     Bohužel nemáte pravdu. Zapomínáte na Velkou Británii.

  18. blank David napsal:

   Dobrý den, když jsem osvč neplátce DPH a vystavím fakturu na Slovensko plátci DPH za správu sociálních sítí, tak je potřeba se registrovat jako IO? Pokud ano, jaké náležitosti pak musí být na faktuře. Děkuji

   1. blank Alena z iDokladu napsal:

    Dobrý den, pokud jste poskytl službu plátci DPH na Slovensku, jedná se dle §9 o službu pro plátce z jiného členského státu a místo plnění je Slovensko. Prvním poskytnutím služby pro slovenské DIČ byste se stal osobou identifikovanou a musel byste podávat souhrnná hlášení o poskytnutí těchto služeb. Registrace na Slovensku nevzniká a kromě vykazování poskytnuté služby nevzniká ani žádná daňová povinnost v ČR. Faktury budete vystavovat jako doposud.

    Přeji pěkný den.

  19. blank Barbora napsal:

   Dobrý den,
   když jako OSVČ a neplátce DPH budu posílat svoje výrobky na Slovensko plátci DPH, tak se také stávám identifikovanou osobou nebo mohu fakturovat stejně jako tuzemským zákazníkům?
   Jedná se o malé objemy do 10 000 Kč.
   Děkuji a přeji krásný den

   1. Dobrý den,
    pokud nejste plátci DPH v ČR, prodáváte zboží do zahraničí bez DPH (plátcům i neplátcům). Osobou identifikovanou k dani se nestáváte. Všechny prodeje se započítávají do obratu pro povinnou registraci k DPH.
    Mějte krásný den.

  20. blank Anton napsal:

   Dobrý den,
   Děkuji za souhrný článek! Rád bych se ujistil o fungování v konkrétním případě:
   S.r.o. (neplátce DPH) registrována v ČR by poskytla a vyfakturovala „digitální“ službu (např. marketingové poradenství) právnické osobě v SR. Musí být do fakturační sumy započteno DPH a musí se kvůli tomu česká s.r.o. stát IO / plátcem DPH?

   Pokud se s.r.o. jednou stane IO, musí platit DPH i za služby poskytnuté v tuzemsku?

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud poskytujete službu na území SR, stáváte se identifikovanou osobu dle §6i ZDPH a pro slovenského odběratele bude započteno i DPH. Zatímco v tuzemsku zůstáváte nadále neplátcem DPH a poskytnuté služby nedaníte.

    Přeji Vám pohodový den.

  21. Dobrý den,

   jsem osvč, neplátce DPH, jsem již zaregistrovaný jako identifikovaná osoba k vůli nákpům služeb mimo EU.

   Nyní chci dodat své služby firmě z Německa. Rozumím tomu tak, že ji vyfakturuji bez DPH.

   Co musím dělat poté? To souhrné hlášení?

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud jste neplátce DPH, tak služby či prodané zboží na území ČR budou bez DPH. Pokud dodáváte služby Německému odběrateli na území Německa, tak je nutné službu vyfakturovat s DPH a zohlednit v souhrnném hlášení jako identifikovaná osoba.

    Přeji Vám krásný den.

  22. blank Petr napsal:

   Dobrý den,
   prodal jsem skrze Etsy.com několik vlastních výrobků mimo EU i do EU v hodnotě cca 100 EUR/ks . Nejsem podnikající osoba a prodej byl nepodnikajícím osobám. Můžu z toho mít nějaký problém? Případně co bych měl udělat, abych to vyřešil?

   1. Dobrý den,

    jde o to, o jaký celkový příjem v kalendářním roce šlo. Pokud jde o příjem nad 6 0000 Kč ročně, musí se zdanit v daňovém přiznání jako ostatní příjem. Jde samozřejmě také o to, o jaký příjem šlo, zda se nezdaňuje zvláštní sazbou daně apod. Vše potřebné se dozvíte v zákoně o dani z příjmů fyzických osob.

    Mějte se hezky.

  23. blank Sabina napsal:

   Dobrý den, jsem OSVČ neplátce DPH a budu fakturovat služby do Německa pro plátce i neplátce DPH (jedná se o překlady do cizího jazyka). Službu budu vykonávat na území ČR. Stávám se tímto osobou identifikovanou? Děkuji.

  24. blank Ladislav napsal:

   Dobrý deň,

   Som OSVČ (nie som platca dph) v Českej republike a zároveň som už identifikovaná osoba. Pokiaľ idem vykonať službu na Slovensko (točenie reklamy) avšak strih a následná postprodukcia nastane v Českej republike.. vyplýva pre mňa nejaká ďalšia povinnosť okrem toho že musím byť identifikovaná osoba?

   Ďakujem za odpoveď.

  25. blank Kristína napsal:

   Dobrý den, prosím můžete mi poradit k vystavění faktuře? Jedná se o moji službu jako OSVČ neplátce DPH, (průzkum trhu v ČR ) pro klienta- německá firma plátce DPH v Německu, celková cena 1.200 EUR 1. faktura zaslána jenom IČO, a že jsem neplátce DPH. 2. Německý klient napsal, že potřebují moje DIČO a Reverse -Charge pozn. 3. Dopsala jsem moje DIČO do faktury s tím, že jsem neplátce DPH a dopsala i poznámku Reverse _Charge- 4 Napsali, že moje DIČO je nesprávné. 4 Ověřila jsem si na na FU, je správné, ale když nejsem plátce DPH, tak se nezobrazují v registru, kde se zřejmě koukali. Moje otázka: jak je to správně z účetního hlediska, od jaké sumy za moje služby s výkonem ČR, od EU klientů se stávám identifikovaná osoba? A jak má být v mém případě správně se sumou 1.200 EUR vystavená faktura? Moc dekuji za odpověd‘. kristina

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    jste-li neplátce DPH a poskytla jste službu v Německu, stáváte se identifikovanou osobou. Co se týká reverse charge (přenesená daňová povinnost), tak zde záleží na druhu poskytnuté služby. Např. pokud se jednalo o montážní práce, tak ano, je potřeba vystavit fakturu s reverse charge. Faktura musí obsahovat větu „Daň odvede zákazník“ a u celkové částky musí být DPH nula.

    Tuto situaci doporučuji konzultovat s Vaší účetní nebo daňovým poradcem.

    Přeji Vám pěkný den.

  26. blank Kamila Zrníková napsal:

   Dobrý den,
   jsem OSVČ – neplátce DPH a poskytuji do Británie designérské a architektonické služby firmě – neplátci DPH. Nevyznám se v tom jak postupovat? Stávám se identifikovanou osobou a fakturuji DPH 0% nebo DPH neřeším vůbec? děkuji

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud poskytujete nebo prodáváte službu či zboží do jiného členského státu v EU, tak se stáváte identifikovanou osobou. Zboží nebo služba se bude danit podle sazeb stejně jako v tuzemsku.

    Doporučuji konzultovat situaci s Vaší účetní nebo daňovým poradcem.

    Přeji pěkný den.

  27. blank Petra napsal:

   Dobrý den,

   Chci si založit účet na Etsy.com abych tam mohla prodávat bižuterii (náramky, ktere vyrábím, navlékáné korálky) do zahraničí (EU i mimo EU).

   Mám ICO (osvc) na vedlejsi cinnost, jinak jsem normalne zamestnana na hlavni prac. pomer.

   Musim odvadet DPH i kdyz nejsem platce DPH? Budu odvadet DPH pouze z tobi, co Etsy zaplatim (provize, reklama) a nebo i z prodeje výrobků?

   Umíte prosím poradit? Ať se nedostanu do maléru.

   Děkuji moc.

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud fakturujete pouze v tuzemsku zůstáváte neplátcem. Pokud byste fakturovala i do členských státu EU, už stáváte identifikovanou osobou a v zemích EU je nutné odvádět DPH.

    Přeji V8m pěkný a pohodový den.

  28. blank Markéta napsal:

   Dobrý den, jsem OSVČ neplátce DPH v ČR. Galerie v Německu – plátce DPH prodala na výstavě moje obrazy za cenu 1200 euro. Budu vystavovat fakturu bez DPH. Musím se registrovat jako identifikovaná osoba? Děkuji

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud místem plnění je Německo, tak se stáváte identifikovanou osobou a faktura se bude vystavovat v DPH.

    Ohledně dalších detailů doporučím je konzultovat s identifikovanou osobou.

    Přeji Vám pěkný den.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *