Datum publikace 09. 09. 2021 Komentáře 125 Sdílet článek

Vše o identifikované osobě. Kdy se z vás stane, jaké má povinnosti

Author Solitea 5 minut čtení 46
Náhledový obrázek

V zákonu o dani z přidané hodnoty (ZDPH) nenajdete informace o identifikované osobě na jednom místě. Proto jsme udělali průřez celým ZDPH a jeho shrnutí vám přinášíme v tomto článku.

Co je vlastně identifikovaná osoba? „Jedná se o speciální formu plátce DPH. Status identifikované osoby vznikl z toho důvodu, aby se podnikatelé, kterým vzniká povinnost přiznat daň z nahodilých přeshraničních plnění, nemuseli nutně hned registrovat jako plnohodnotní plátci DPH,” řekla k tématu daňová poradkyně Vladimíra Přibylová z agentury Grantex v mini akademii pro začínající podnikatele.

To znamená, že osoba identifikovaná k dani, má na rozdíl od plátce DPH povinnost podat daňové přiznání pouze tehdy, když jí ve zdaňovacím období vznikne daňová povinnost.

6 situací, kdy vzniká identifikovaná osoba

 1. Když osoba povinná k dani, která není plátcem DPH, nebo právnická osoba nepovinná k dani, kupuje v tuzemsku zboží z jiného členského státu EU a toto zboží je předmětem DPH. Výjimku představuje situace, kdy je osoba v pozici prostředníka v tzv. třístranném obchodu v rámci EU.
 2. Pokud osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku není plátcem a přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku. Může se jednat o poskytnutí služby, dodání zboží s instalací nebo montáží či dodání zboží soustavami nebo sítěmi.
 3. Jestliže osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, poskytne službu s místem plnění v jiném členském státě podle ustanovení § 9 odst. 1 ZDPH, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně.
 4. Pokud osoba povinná k dani není plátcem DPH, má sídlo nebo provozovnu v tuzemsku a poskytuje vybrané služby v rámci zvláštního režimu jednoho správního místa.
 5. Jestliže osoba povinná k dani, která není plátcem DPH, nebo právnická osoba nepovinná k dani, kupuje v tuzemsku zboží z jiného členského státu podle § 2b ZDPH.
 6. Osoba se dobrovolně registruje z důvodů, které teprve nastanou. Zde jde nejčastěji o výše uvedené body.

O identifikované osobě jsme se rozepsali také v článku z naší mini akademie, v níž zejména začínajícím podnikatelům zjednodušujeme cestu byrokratickými kroky.

Povinnosti identifikované osoby

Jakmile se neplátce DPH stane identifikovanou osobou, musí se do 15 dnů přihlásit k registraci. Na rozdíl od plátců DPH nemusí přihlášku podat elektronicky.

Identifikovaná osoba musí vést evidenci veškerých výdajů vztažených k daňovým povinnostem pro účely DPH. Evidenci je třeba členit tak, aby z ní bylo možné sestavit daňové přiznání nebo souhrnné hlášení.

POZOR: Pokud plátce DPH úspěšně zruší registraci, stává se identifikovanou osobou den poté, kdy přestal být plátcem. Identifikovanou osobou by se nestal pouze v případě splnění podmínek pro zrušení registrace identifikované osoby. Podmínkám se věnujeme na konci článku.

blank

Identifikovaná osoba se pro tuzemské transakce chová jako neplátce a svoji činnost nezatěžuje daní. To je významný rozdíl oproti plátcům DPH.

Identifikovaná osoba nemá nárok na odpočet DPH

Ten mají pouze plátci DPH a to při splnění zákonných podmínek. Proto je u daňového subjektu vždy vhodné zkoumat, zda by pro něj nebylo ekonomicky výhodnější, aby se stal například dobrovolným plátcem.

Zdaňovací období a daňové přiznání

Zdaňovacím obdobím identifikované osoby je kalendářní měsíc.

Daňové přiznání podává identifikovaná osoba pouze tehdy, pokud jí ve zdaňovacím období vznikla povinnost přiznat daň. Tato podmínka platí do 25 dnů po skončení zdaňovacího období. V této lhůtě je daň splatná.

Identifikované osoby nemusí na rozdíl od plátců DPH podávat daňové přiznání elektronicky. Stejně tak nepodávají tzv. negativní (nulová) daňová přiznání.

Kontrolní a souhrnné hlášení

Kontrolní hlášení se týká pouze plátců DPH, identifikovaná osoba ho nepodává.
Souhrnné hlášení musí podat do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém poskytla službu s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 ZDPH.

Výjimku tvoří:

 • poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozené od daně,
 • poskytnutí služby osobě registrované k dani v jiném členském státě, pokud je příjemce služby povinen přiznat daň.

Souhrnné hlášení podává pouze elektronicky.

Poskytne-li identifikovaná osoba ve zdaňovacím období službu s místem plnění v jiném členském státě dle § 9 odst. 1 ZDPH, vzniká jí tím povinnost podat souhrnné hlášení, nemusí však podávat daňové přiznání.

2 způsoby, jak zrušit registraci identifikované osoby

 1. Správce daně může registraci zrušit ze dvou důvodů:
  • Identifikované osobě ve dvou bezprostředně předcházejících kalendářních letech nevznikla povinnost přiznat daň. Správce daně má možnost (nikoliv povinnost) tuto registraci zrušit, na rozdíl od zrušení registrace plátce, kde jde o povinnost (za určitých podmínek). Identifikovaná osoba se proti zrušení může odvolat s odkladným účinkem.
  • Identifikovaná osoba se stala plátcem DPH ke dni předcházejícímu tomu, kdy se stala plátcem.
 2. Identifikovaná osoba může sama zažádat o zrušení registrace, pokud není v tuzemsku registrovaná k dani ve zvláštním režimu jednoho správního místa a za splnění dalších podmínek uvedených v § 107a ZDPH. Zjednodušeně řečeno, je-li identifikovaná osoba ekonomicky nečinná. Jde o kumulativní proces a zrušení nabývá platnosti dnem následujícím po dni, kdy osoba oznámila rozhodnutí.

Vše, co potřebujete vědět o podnikání

Zajímá vás více užitečných tipů při založení podniku nebo živnosti? V naší mini akademii najdete spoustu cenných rad, které pomohou vašemu byznysu růst.

Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma.

Související články

Nedaňové náklady: které to jsou?

29. 09. 2023 5 minut čtení 0
Přečíst článek

Obrat, čistý obrat a DPH – udělejte si pořádek v pojmech

27. 09. 2023 3 minuty čtení 0
Přečíst článek

  125 komentářů

  1. blank Filip napsal:

   A třeba přidat nějaké odkazy, kde registraci provést?

   1. Dobrý den, registraci můžete provést vyplněním přihlášky, která je k dispozici na webových stránkách finanční správy. Je zde k dispozici PDF s danou přihláškou i odkaz na daňový portál pro elektronickou přihlášku.
    https://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu?rok=2019&tiskdruh=TDFU&dan=

    1. blank Helikar napsal:

     Dobrý den jsem streamer a nevím jestli mám být identifikovaná osoba k DPH.
     Výplata chodí od twitche z USA ale pracuji v CR a mam zde bydliste.
     Plus dostávám zaplaceno od google adsens za reklamy na strance.

     1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

      Dobrý den,

      pokud fakturujete zemím mimo EU a jste neplátce, tak zůstáváte nadále neplátcem. Identifikovanou osobou se stáváte tehdy, pokud fakturu členským zemím EU.

      Ohledně streamovácích služeb bych doporučil konzultovat situaci s Vaším daňovým poradcem.

      Přeji Vám pěkný den.

  2. blank Petr Podhorský napsal:

   Když mám sídlo v ČR a poskytuji služby do Německa, kde jsem plátcem, mám povinnost se registrovat jako identifikovaná osoba i u nás v ČR? Není to náhodou dvojí zdanění?

   1. Dobrý den, pane Podhorský,
    děkujeme za Váš dotaz. Žádné dvojí zdanění tam není, vzniká pouze registrační povinnost podle § 6i ZDPH a dále povinnost podat souhrnné hlášení. Pro více informací se prosím obraťte přímo na účetní kancelář.
    Přejeme krásný den.

  3. blank Julie napsal:

   Dobrý den,
   mohu vás požádat o informaci, k jakému dni vzniká identifikovaná osoba, jestliže by platba (stržením z platební karty), kvůli které je registraci nutno provést, byla uskutečněna 1.1., ale zaúčtovaná 3.1. (viz výpis z bankovního účtu). Bylo by rozhodné datum 1.1. či 3.1.?
   Děkuji.

   1. Dobrý den,
    děkujeme za Vaši zprávu. Co se týče rozhodného data vzniku identifikované osoby, prodiskutujte, prosím, Vaši situaci s daňovým poradcem, protože se mimo jiné mohou objevit i různé alternativy (pořízení zboží či služeb, u zboží také mohou být nějaké nuance). Podle § 97 ZDPH je 15 denní lhůta pro registraci jako identifikovaná osoba.
    Přeji hezký den.

   2. blank Zdeněk Zeman napsal:

    Viz můj příspěvek výše. Je to podle výpisu z účtu, kdy vám tam přijdou peníze. K registraci jsem musel doložit doklad z účtu s vyznačeným dnem platby a od tohoto dne jsem registrován.

  4. blank Vlasta napsal:

   Dobrý den, jako identifikovaná osoba odvedl plátce v roce 2019 celkem 24000 Kč finančnímu úřadu DPH.
   Je to daňově uznatelný výdaj?

   1. Dobrý den, identifikovaná osoba je poměrně komplikovaný institut, kde každý konkrétní případ ovlivňuje řada faktorů. Neradi bychom vás dostali do nějaké šlamastyky nepřesnou odpovědí, a proto vás raději odkážeme na daňového poradce. Nezlobte se a děkujeme, že to pochopíte.

   2. blank Zdeněk Zeman napsal:

    Ano, je, protože jste to museli zaplatit za jiný příjem nebo plnění, z nějž je nutné odvést DPH a tím si snižujete základ daně.

  5. blank Matej napsal:

   Dobrý deň, ďakujem krásne za článok, prosím Vás mám však otázku.

   Od roku 2020 som registrovaný ako OSVČ v Českej Republike, voľná živnosť, poskytujem služby klientom v tuzemsku, ale aj na Slovensku a občas aj v inej krajine EU.

   Moja otázka je: stávam sa „identifikovanou osobou“ a musím podávať elektronicky každý mesiac „souhrnné hlášení“, keď budem faktúrovať každý mesiac služby do Slovenska?

   Nie som platcom DPH.

   Ďakujem za odpoveď.

   1. Dobrý den,

    děkujeme za Váš dotaz. Ano, stáváte se identifikovanou osobou dle § 6i ZDPH.

    S pozdravem

  6. blank Krausová napsal:

   Dobrý den, mohla bych vas poprosit na odkaz v zákoně, kde je napsáno, že identikovana osoba nemusí podávat daňové přiznání elektronicky. Našla jsem pouze registraci. Predem děkuji za odpověď.

   1. Dobrý den, informaci o elektronickém podání naleznete v §101a odst. 1 ZDPH. Konkrétně o identifikované osobě se však nezmiňuje.

    1. blank Zdeněk Zeman napsal:

     Dobrý den, dnes jsem si na F Ú převzal rozhodnutí o registraci jako indet. osoba a paní referentka mi několikrát zdůraznil a že odteď musí být veškerá komunikace včetně podání vedena pouze elektronicky, za papírové podání je pokuta! Tak pozor na to. Zdeněk

  7. blank Lukáš napsal:

   Dobrý den, mám reklamu na Facebooku a až teďka jsem si přečetl, že se musím jako OSVČ registrovat . A chci se zeptat co mám teďka udělat a jaký postoj mě čeká .

   1. Dobrý den, prosím o upřesnění, zajímá Vás jakým způsobem se registrovat jako identifikovaná osoba nebo OSVČ? Děkuji.

  8. blank Eva nekudova napsal:

   Dobrý den, výklady kdy se člověk stane IO jsou 2. Jedna se o překročení nákupu 326 tisíc za zboží za kalendářní rok – 12 měsíců, nebo za posledních 24 měsíců ? Dekuju

   1. Dobrý den, paní Nekudová,
    děkujeme za zprávu. Kdy se stane IO řeší § 6g a následující, tam žádné lhůty nejsou. Naopak dva kalendářní roky jsou důležité pro situace zrušení IO viz § 107.
    Přeji hezký den.

  9. blank Vlasta napsal:

   Dobrý den
   Zkusil jsem prodávat nějaké věci přes zahraniční servery ( mimo EU ) – jelikož sem prodal vše za pár dní ač sem nedoufal že prodám jedinou věc a nabídky se hrnou … Vyčetl jsem, že bych se tedy měl stát identifikovanou osobou a vše s tím spojené … Má otázka zní – je Váš produkt k tomu-to ideální a pro mě potřebný ? Jakou variantu zvolit ? Jedná se povětšinou o prodej výrobků mimo EU … Děkuji za odpověď.

   1. blank Zuzana z iDokladu napsal:

    Dobrý den,
    fakturovat jako identifikovaná osoba můžete ve všech tarifech, které iDoklad nabízí. Tarif předplatného si tedy můžete tak, aby odpovídal Vašim individuálním potřebám. Detailní přehled funkcí, které jednotlivé tarify nabízí můžete nalézt v našem ceníku https://www.idoklad.cz/cenik
    Přeji příjemný den.

  10. blank Marek napsal:

   Dobry den, ak som identifikovana osoba a priznavam dan kazdy mesiac za sluzby do inych statov EU tak musim tieto ciastky priznat aj pri rocnom priznani dani? alebo ich vynechat kedze uz boli priznane?
   Vdaka

   1. Dobrý den,
    děkujeme za zprávu. Pokud jsou Vaše služby řešeny na DPH, nic to nemění na tom, že musí vstoupit také do daně z příjmů.
    Přeji hezký den.

  11. blank Sk napsal:

   Jsem Osvc,mam volnou zivnost se sidlem u me doma.Pres Pc z domova streamuju celosvetove. Chodi mi platby na ucet v Kc i Eur z různých zemi… oba ucty mam nahlaseny jako podnikatelske. Dane normalne platim. ALE musim byt i platce DPH kdyz se jedna o vydelek takto i v EU. Kdyz jde v postate o sluzbu u ktere neni dana cena a ja i v podstate vydelavam je na provizi co dostanu? Dekuji za odpoved

   1. Dobrý den,
    děkujeme za Váš dotaz. V obecné rovině se může stát identifikovanou osobou dle §6i Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně. Vzhledem k specifičnosti Vašeho dotazu, se prosím obraťte na Vašeho účetního nebo daňového poradce.

    S pozdravem

  12. blank Laďka napsal:

   Dobrý den, nejsem si jistá, jestli se musím stát osobou identifikovanou, když pouze zprostředkovávám dopravu. Jedná se o příležitostné zprostředkování dopravy zboží pro slovenského plátce DPH. Někdy se doprava uskuteční na území ČR, někdy je to přeshraniční služba (z ČR do SK), a fakturace většinou na plátce se slovenským DIČem. Občas na slovenského neplátce. Poradíte prosím?

   1. Dobrý den, děkujeme za komentář. Identifikovanou osobou se stáváte dnem poskytnutí služby, a to dle § 6i ZDPH.
    Přejeme hezký den.

  13. blank Haas Miroslav napsal:

   Dobrý den,podnikám na ŽL jako FYZICKÁ OS.,nejsem plátce dph. Nakupuji v zemích EU zboží nepřekračující
   326000 od plátců DPH s daní.Zboží také prodávám do jiných zemí EU.Mám povinnost registrace jako Identifikovaná osoba.Děkuji za odpověď

   1. Dobrý den,
    děkujeme za komentář. Pokud jste v režimu §2a (není v předmětu daně), pak se identifikovanou osobou nestáváte.
    Přejeme hezký den.

  14. blank Jana N napsal:

   Dobrý den,
   nyní v březnu mi přišla faktura od Bookingu za provizi za zprostředkování pronájmu bytu v únoru. Musím taktéž odvádět DPH, když příjmy daním pouze jako příjmy z pronájmu, nejsem tedy osvč. A kolik procent v tomto případě činí DPH?
   Předem děkuji za informaci

   1. blank Zuzana z iDokladu napsal:

    Dobrý den,
    v tomto případě se stáváte dle ust. § 6h zákona o DPH identifikovanou osobou. Povinnost vypořádat DPH vzniká dle ust. § 108 odst. 3 písm. a, výše DPH činí 21 %. Přeji hezký den.

  15. blank Stanislav napsal:

   Dobrý den, chystám se vystavovat faktury za službu firmě z EU konkrétně Anglie. Dočetl jsem se, že se budu muset registrovat jako Identifikovaná osoba a fakturovat s 0% DPH jako reverse charge. Jak potom uvést tento příjem do daně z příjmu fyzických osob (daňového přiznání) nebo se daňové přiznání nevyplňuje nijak neřeší a řeší se to celé jinak? Jen měsíčním souhrným hlášením jelikož nebudu plátce DPH? Předem děkuji za odpověď

  16. blank Marek napsal:

   Dobrý den, jsem standardně zaměstnaný na HPP a udělal jsem si živnost pro příležitostné focení. Pro úpravu fotek používám program zakoupený on-line z Anglie (v době, kdy ještě byla v EU), ale mám jej déle než ŽL. Jednalo se o jednorázovou platbu. Nyní plánuju udělat webové stránky, sídlo firmy je v San Francisku, ale peníze jdou na pobočku do Lucemburska, tedy do země v EU. Jsem tímto identifikovaná osoba? Děkuji.

  17. blank Karel Jaborník napsal:

   Dobrý den,
   jsem OSVČ sídlící v ČR a fakturuji za poskytnuté služby pouze do Nizozemí (registrovanému plátci daně v NL). Úhradu přijímám v eurech. Nenakupuji žádné zboží v ČR, EU ani jiné zemi. Činnost jsem zahájil v lednu 2020 a v průběhu roku očekávám překročení fakturace 1 million korun. Stačí mi status identifikované osoby nebo se musím přihlásit jako plnohodnotný plátce DPH?

   1. Dobrý den,
    dnem poskytnutí služby se stáváte identifikovanou osobou, tyto služby se však do obratu pro účely plátcovství nepočítají, protože mají místo plnění v Holandsku.
    Přeji hezký den.

  18. blank Ludvík napsal:

   Dobrý den,
   v souvislosti s registrací Identifikované osoby ale i plátce DPH se požaduje v kolonce 11 vyplnit čísla účtů, které jsou používány pro ekonomickou činnost (chápu to jako čísla účtu na které mi chodí platby z vystavených faktur které podléhají přiznání). Nerozumím ale kolonce Určen ke zveřejnění Ano/Ne. V pokynech jsem se dozvěděl, že zveřejnění účtů v registru plátců má vliv na ručení za daň. Ale vůbec netuším, co to v praxi znamená? Můžete uvést nějaký jednoduchý případ? V registraci mám vybrat zveřejnění Ano nebo Ne. Děkuji.

   1. Dobrý den,
    jednoduchým příkladem může být ta situace, kdy budete obchodovat s partnerem, společností, která nezveřejní svůj účet, resp. nepovolí jeho zveřejnění v registru bankovních účtů, tudíž se stane nespolehlivým plátcem, nebude plnit své daňové povinnosti vyplývající z uzavřeného obchodu (odvod DPH), stáváte se vy automaticky ručitelem za jeho daňové závazky a finanční úřad bude tyto nárokovat na vás. Zveřejnění účtů není povinností, nicméně v praxi se dnes vyžaduje.
    Přejeme hezký den.

  19. blank Gaučino napsal:

   Dobrý den,
   jsem maminka na rodičáku a mám vedlejší činnost ( jsem osvč od roku 2018). Jsem neplátce DPH. Nakupuji zboží z Holandska, Německa a Polska. V zahraniční platím DPH.

   Mám dvě hlavní náplně práce:
   1) nakupuji látky z uvedených zemí a z metráže následně šiji kolekce oblečení pro zákazníky
   2) nechávám si vyrábět látky v Polsku, které následně prodávám třetí osobě (konečnému zákazníkovi)

   Jsem identifikovanou osobou? Pokud ano, platí se např.rok zpětně nebo od první objednávky v zahraničí?

   DĚKUJI

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    děkuji Vám za dotaz. Pokud hodnota pořízeného zboží v daném roce a ani bezprostředně předcházejícím roce nepřekročila částku 326 000 Kč, tak se osobou identifikovanou nestává. V opačném případě se stává ode dne prvního pořízení – viz zákonná citace.

    § 6g
    Osoba povinná k dani, která není plátcem, nebo právnická osoba nepovinná k dani jsou identifikovanými osobami, pokud v tuzemsku pořizují zboží z jiného členského státu, které je předmětem daně, kromě zboží pořízeného prostřední osobou v rámci zjednodušeného postupu při dodání zboží uvnitř území Evropské unie formou třístranného obchodu, ode dne prvního pořízení tohoto zboží.

    Přejeme hezký den

  20. blank Vendula napsal:

   Dobrý den,

   OSVČ jsem již pár let (nejsem plátce DPH). Aktuálně začínám spravovat sociální sítě a e-shop pro firmu sídlící v Polsku (plátci DPH v Poslku i u nás v ČR s virtuálním DIČ), nicméně vše spravuji pro český trh. Tedy e-shop i sociální sítě jsou v Českém jazyce a veškerá služba se odehrává elektronicky v rámci České republiky. Jediné co, tak po mně chtějí fakturovat na polské DIČ. Jsem povina stát se identifikovanou osobu? Všude mi tvrdí něco jiného. Předem děkuji za odpověď.

   1. Dobrý den,

    děkuji za Váš dotaz. Pokud polská firma nemá v ČR provozovnu, pak se podle § 9 jedná o službu pro plátce z jiného členského státu a místo plnění je Polsko. Prvním poskytnutím služby pro polské DIČ byste se jako česká OSVČ stala osobou identifikovanou, a jako taková byste musela podávat souhrnná hlášení o poskytnutí těchto služeb. Registrace v Polsku nevzniká a kromě vykazování poskytnuté služby nevzniká ani žádná daňová povinnost v ČR.

    Přeji Vám hezký den.

  21. blank Milan Lajčin napsal:

   Dobrý den, chci se zeptat několik otázek ohledně plátcovství DPH. Jsem OSVČ – zahraniční fyzická osoba – Identifikovaná osoba – neplátce DPH (brzy se možná stanu plátcem DPH). Prozatím berme situaci, že jsem neplátcem v tuzemsku.
   1. Jak je to se zbožím pořízeným ze 3. zemí (konkrétně z Číny)? Nastávají dva případy:
   a) pořídím zboží, zboží mi celní zpráva proclí, odvetu clo i DPH. Musím uvádět tuto skutečnost v přiznání k DPH nebo Kontrolním hlášení?
   b) druhou možností je, že celní zpráva zboží neproclí. V tomto případe nemusím DPH a clo ke zboží řešit nebo odvádím ke zboží DPH na vstupu? Do kterého hlášení píšu?
   c) pokud je zboží do 22 eur, neodvádím nikde DPH, ani clo? V případě od 22 eur už uvádím i v přiznání?

   Děkuji.

   1. Dobrý den,

    pokud jste neplátce, vyměřuje DPH při dovozu z 3. zemí vždy výhradně celní úřad. Identifikovaná osoba si DPH zaplacené celnímu úřadu nemůže nárokovat. Teprve plátce daně řeší DPH při dovozu ve svém daňovém přiznání – odvod s následným nárokem na odpočet.

    Přeji Vám hezký den.

    1. blank Milan Lajčin napsal:

     Dobrý den, děkuji za odpověď. A ještě zeptám. Jak je to v případě nákupu zboží z Německa? Pokud nakupuji zboží z Německa v kamenných prodejnách, platím samozřejmě zboží s DPH. Když zboží převezu do ČR, podávám přiznání k DPH a znovu platím DPH?

     Jsem OSVČ – zahraniční fyzická osoba – Identifikovaná osoba – neplátce DPH

  22. blank Václav napsal:

   Dobrý den, provozuji v ČR eshop se zbožím (NEJSEM PLÁTCE DPH) s tím, že občas zasílám zboží i do SK (celkově za rok se jedná o částku do 20-30 tisíc Kč – co jde na Slovensko) Musím se v tomto případě stát identifikovanou osobou? Na Slovensku se jedná z 99% o FON. Dnes se ozval první zákazník (PO – plátce DPH), který by chtěl nakupovat zboží na firmu. Stačí mu v tomto případě klasická faktura, kterou dodávám i zákazníkům v ČR?

   Děkuji za pomoc.

   Hezký den

   1. blank Alena z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud nejste plátce DPH v ČR, vystavujete zákazníkům na Slovensku fakturu stejně, jako Vašim zákazníkům v ČR.

    Přeji Vám hezký den.

  23. blank Vanda napsal:

   Dobry den, jsem poskytovatelka sluzeb pro firmy z CR a i firmy z Polska, kterym na uzemi CR tyto sluzby poskytuji a nasledne fakturuji na jejich firmy. V prubehu poslednich 12 mesicu vydane faktury na firmy z CR spolu s vydanymi na firmy z Polska presahli 1.000.000Kc. Pokud ctu spravne, platcem dane se ani tak nestavam? (ceske firmy cca 800t a do Polska faktury za 250t) pokud to lze mam se tedy prihlasit jako identifikovana osoba i zpetne, sluzby do PL poskytuji jiz nekolik mesicu a nebo se prihlasit jako novy platce dph? O moznosti registrace jako Indentifikovana osoba jsem se dozvedela az nyni.

   1. Dobrý den,
    plátcem se klient stává, pokud jeho obrat za posledních 12 měsíců překročí 1 mil. Kč. Do obratu se zahrnuje mimo jiné i plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně, tedy např. i dodání zboží nebo služby do jiného členského státu, vývoz zboží apod. Do obratu se nezahrnuje prodej majetku ani zaplacené zálohy.
    Přeji hezký den.

  24. blank Jiří napsal:

   Dobrý den, zapomněl jsem se jako řidič pro Bolt registrovat jako identifikovaná osoba od května do srpna minulého roku. Jaký doporučujete postup ? Mám se registrovat zpětně ? Jaké hrozí sankce, když se zpětně registruji nebo když to nechám plavat ?
   Děkuji za odpověď

   1. Dobrý den,
    ano, dle §250 Daňového řádu hrozí za pozdní registraci a s tím spojené nepodané Přiznání k DPH a Souhrnného hlášení sankce za pozdní podání a úroky z prodlení. Přesný výčet je uveden v tomto paragrafu.
    Přeji pěkný den.

  25. blank Barbora napsal:

   Dobrý den,
   založili jsme cestovní agenturu a připravujeme spuštění online kampaně na facebooku. Zatím spolupracujeme jen s tuzemskými subjekty. Staneme se kvůli placené reklamě na fb identifikovanou osobou?
   Předem děkuji za odpověď!
   Barbora
   ascendero.com

   1. Dobrý den, Barboro,
    pokud spouštíte kampaň pro obchodní účely a podnikání, identifikovanou osobou se stáváte.
    Přeji Vám hezký den.

  26. blank Ksenia napsal:

   Dobrý den,
   jsem OSVČ, nejsem plátce daně, nakoupila jsem přes Apple Store na rok aplikaci (nejspíš není česká – aplikace Paper Pro) – pracovní kartou (napojeno na podnikatelský účet) přes soukromý apple-účet: roční poplatek cca 250 Kč.
   1) můžu vyčíst z výdajů?
   2) musím se honem registrovat se jako Identifikovaná osoba na finančáku?
   Předem velmi dekuji za zpětnou vazbu.

   1. Dobrý den, pokud bylo firemní kartou, není problém dát do výdajů. Registraci identifikované osoby na FÚ neodkládejte. Mějte se krásně.

  27. blank věra P. napsal:

   dobry den, chtela bych se zeptat, kdyz nejsem platce dph, ale chtela bych si poridit produkt od Adobe s rocnim planem predplatneho, stanu se identifikovanou osobou a dph odvedu jednou za cely rok? chapu to spravne? dekuji za informaci

   1. Dobrý den,
    ano, v tomto případě se stáváte identifikovanou osobou.
    Přeji pěkný den.

  28. blank Jana napsal:

   Dobrý den, jsem maminka na RD, OSVČ na vedlejší činnost, neplátce DPH. Prodávám online kurz, který zakoupila účastnice na Slovensku, musím se přihlásit jako identifikovatelná osoba, i když mé zahraniční příjmy budou v řádu stovek korun ročně? Děkuji Jana

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    ano, je to tak. Pokud poskytujete službu podnikateli se sídlem v EU, a to službu s místem plnění podle § 9 ZDPH, stáváte se identifikovanou osobou. V případě, že je služba poskytována pro občany, tak je potřeba se registrovat na území Slovenska.

    Přeji Vám, ať se v podnikání daří.

  29. blank Hana napsal:

   Dobrý den, jsem zaměstnaná ve státním sektoru na území ČR. Budu vykonávat službu německé firmě, která mi vystaví fakturu bez DPH. Musím se tedy stát identifikovanou osobou a přihlásit se k registraci s tím, že budu podávat do 25 dnů od skončení měsíce, kdy byla služba provedena, souhrnné hlášení? V návaznosti na to se chci zeptat, zda je nutné si na tuto službu vyřídit živnostenský list? Předem děkuji za odpověď.

  30. blank Ivan Galambica napsal:

   Dobrý den. Mám dotaz. Mám blog. Tam zveřejňují povídky. Neslouží mi k obživě, ani tam nic neprodávám. Zveřejnil jsem jednu povídku na Facebooku a dal jsem to jako placenou reklamu. Ale je to reklama na ten blog. Jde mi o to, aby se to dostalo co nejvíce mezi lidi. Stávám se identifikovanou osobou, když účet, ze kterého šla platba je můj soukromý, který ale též užívám pro své (jiné) podnikání?

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    záleží zda máte oprávnění k podnikání v tomto oboru. Pokud ne a jedná se o jednorázový příjem, je nutné danit dle daně z příjmů podle §10 a s podnikáním to nesouvisí. Pokud by tento příjem byl pravidelný, trvalý, je nutné získat živnostenské oprávnění a plnit s tím související povinnosti.

    Přeji příjemný den.

  31. blank Jitka napsal:

   Dobrý den, přítel pracuje jako OSVČ – osoba identifikovaná k dani. Fakturuje plátci který má sídlo na Slovensku a poskytuje službu pro tuto osobu (práce na lodi – slovenský rejdař) s místem plnění v Německu.
   Dosud fakturoval v režimu přenesení daňové povinnosti, ale nový rejdař (též Slovák) požaduje fakturaci s DPH. Prosím, jak je to správně? Nebo jsou obě verze možné? Moc děkujeme za radu.

   1. Dobrý den,

    za nás nevidíme důvod, proč by měl Váš přítel fakturovat s DPH, protože režim přenesené daňové povinnosti je aplikován správně. Z jakého důvodu nový rejdař požaduje fakturaci s DPH, když dosud byla přenesená daňová povinnost v pořádku?

    Děkuji za odpověď.

  32. blank Julie napsal:

   Mám základní dotaz-pokud v daném měsíci neproběhne u mě ,OSVČ a registrovaná IO , žádné plnění mimo ČR ,ať už platba na můj účet nebo z něj,nemusím podávat ani přiznání k DPH,ani souhrnné hlášení?

   1. Dobrý den,
    jako osoba identifikovaná k dani podáváte daňová přiznání pouze v případě, že Vám ve zdaňovacím období vznikne daňová povinnost, takže podávat hlášení nyní nemusíte.
    Ať se Vám daří.

   2. blank Alena z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    chápu to tedy správně, že budete vykonávat službu do Německa a německá firma Vám bude vystavovat fakturu?

    Těším se na Vaši odpověď.

  33. blank Iva napsal:

   Dobrý den,
   od února 2020 mám webové stránky a díky reklamě mi za tuto dobu bylo na účet od Googlu připsáno cca 20.000 Kč, proto jsem se rozhodla založit živnost a registrovat se jako IO. Teď jsem, ale zjistila, že jsem se měla registrovat jako IO zřejmě již v únoru, tzn., že jsem měla mít i živnost již od února? Můžete mi prosím poradit jak postupovat? Je registrace možná jen pro podnikatele nebo se lze registrovat i bez živnostenského oprávnění a udělat registraci zpětně? Nebo se mám registrovat nyní současně se založením živnosti a dosavadní příjem nikde neuvádět?
   Děkuji za odpověď, hezký den.

   1. Dobrý den,
    děkujeme za komentář, nicméně v tomto případě Vás raději odkážeme na Finanční úřad, určitě Vám nejlépe poradí, jak postupovat. Z našeho pohledu byste měla příjem zdanit v dani z příjmu FO za rok 2020.
    Přeji Vám krásný den.

  34. blank Jirka napsal:

   Dobrý den. Jsme s.r.o. neplátci DPH. Nyní s námi chce spolupracovat společnost v Německu (plátce jejich DPH) v oblasti dodávání zboží. Chce nás mít ale ověřitelné podle evropského registru na základě DIČ. Do registru se dostaneme, předpokládám, pokud se zaregistrujeme jako identifikovaná osoba. Pokud ale budeme již identifikovanou osobou, bude se na nás vztahovat limit 326000Kč nákupu za rok a do výše tohoto nákupu ještě nebudeme muset odvádět DPH? Cose stane při přiblížení selimitu?..Pokud jsme provedli během roku nákupy z Německa za 320000Kč a další nákup bude v hodnotě 10000Kč, z čeho odvedu DPH?..z celých 10000Kč nebo jen z části převyšující celkový limit, tj. z částky 4000Kč? Děkuji

  35. blank Jiří napsal:

   Dobrý den, Chtěl bych se zeptat na to, když bych chtěl začít vydělávat přes službu Google Adsense a jsem student, tak co všechno musím udělat. Zjistil jsem že si musím udělat volnou živnost a pak se ještě stát identifikovatelnou osobou. Budu muset měsíčně posílat daňové přiznání i souhrnné hlášení nebo stačí jen to souhrnné? A daň z příjmu se platí stejně jako u ostatního podnikání jednou ročně? Děkuji

   1. Dobrý den, pokud nebudete mít, jako identifikovaná osoba žádná přijatá plnění, např. služby z jiných členských států nebo třetích zemí a jen poskytovanou službu plátci z jiného členského státu, tak se nemusí podávat daňové přiznání (§ 101 odst. 5 zákona o DPH), ale jen souhrnné hlášení, a to jen za období, ve kterém se služba poskytne.
    Mějte se hezky.

  36. blank Jana napsal:

   Dobrý deň,
   čo mám robiť v prípade, že ponúkam službu v ČR pre zahraničného klienta. Nefakturujem klientovi, ten mi iba posiela na účet sumu, na ktorej sme sa ústne dohodli. Túto sumu priznávam v daňovom priznaní.
   Kient účtuje svojim klientom za službu viacej, teda servisný poplatok – ja ale neviem v akej výške je. Stačí teda iba priznať to, čo mi prišlo na účet, alebo musím riešiť registráciu k DPH alebo niečo iné? Díky moc.

   1. Dobrý den, prosím obraťte se přímo na daňového poradce, toto je velice specifický případ, věřím, že daňový poradce si bude vědět rady. Mějte se hezky.

  37. blank Dan napsal:

   Dobrý den,
   může být Identifikovaná osoba i vůči přijímané službě (zprostředkování prodeje) z USA? Nebo to platí pouze pro EU. Děkuji.

   1. Dobrý den, prosím obraťte se přímo na daňového poradce, toto je velice specifický případ, věřím, že daňový poradce si bude vědět rady. Mějte se hezky.

  38. blank H.Macilisová napsal:

   Dobrý den, jako český OSVČ občas poskytuji služby v oblasti lesnictví a těžba dřeva pro německé firmy – plátce DPH. Já sám nejsem plátcem DPH. Výše poskytované služby kácení nepřesahuje 150tis. za rok. Jsem identifikovanou osobou, v každém měsíci kdy fakturuji do Německa, podávám souhrnné hlášení, na fakturách udávám údaj, že nejsem plátce DPH a DPH odvádí německá firma. Podle českého FÚ, kde mě registrovali, mě najednou po letech obviňují z porušení zákona, protože údajně nemohu být identifikovaná osoba a poskytovat službu kácení dřeva. Každý tvrdí něco jiného, prosím o radu, jak tedy správně fakturovat?

  39. blank Rudolf Oberländer napsal:

   Dobrý den, začal jsem používat vaši službu na vystavování faktur a moc se mi líbí. Nevím si ale rady při fakturaci do Německa. Jsem Identifikovaná osoba. Jak vystavit fakturu německým spotřebitelům a firmám neplátcům a firmám plátcům. Prodal jsem NĚMECKÉMU PLÁTCI DPH zboží za 220 EUR. Idoklad po mě chce vybrat sazbu daně. Já ale na faktury běžně žádné sazby nikdy neuvádím, nejsem přeci plátce DPH. Mám vystavit fakturu a uvést tam zaplacenou cenu 220 eur a vybrat v nabídce 0 procentní sazbu DPH? Obávám se situace, že když mám na faktuře DIČ a bude tam u zboží 0 procent sazba DPH, že se bude kupující domnívat, že jsem také plátce DPH, což není pravda. Když jsem byl dříve plátce, tak jsem na fakturu uváděl skutečně 0 procent DPH a větu v němčině REVERSE CHARGE. Jak to mám ale dělat teď? Moc děkuji za Vaši pomoc.

  40. blank Klara napsal:

   Dobrý den, mohu Vás požádat o informaci, jak postupovat v případě, že jsem OSVČ, neplátce DPH a poskytuji překladatelské služby. Teď si mě chce najmout maďarská firma, ale s tím, že budu mít smlouvu, kde je napsáno, že daně za mě platit nebudou a musím si je odvést sama v ČR. Nechtějí, abych jim zasílala faktury. Musím se registrovat jako identifikovaná osoba, nebo ne a stačí jen příjmy v daňovém přiznání přičíst k příjmům z ČR? Vůbec nevím, co s tím. Děkuji, Klára

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    tady je důležité v jakém vztahu budete s maďarskou společností. Netuším jak je to v maďarském právu. Nicméně, pokud budete mít smlouvu a budete vystupovat jako „zaměstnanec“, tak se maďarská společnost nevyhne placení daní. V případě, pokud jim budete fakturovat za poskytnuté služby vzniká v tomto případě povinnost vystupovat jako identifikovaná osoba. Je tedy důležité, jaké náležitosti bude mít Vaše smlouva.

    Přeji Vám pohodový den.

  41. blank Honza napsal:

   Dobrý den, mám trochu netradiční dotaz, který mne přivedl až sem. Jsem rezidentem Rakouska, rakouským plátcem DPH. Poskytuji na dálku služby českým podnikatelům v oblasti projekčních činností, čili dle § 10/1 ZDPH je místo plnění vždy v Česku. U českých plátců DPH je to jednoduché, fakturace probíhá v režimu Reverse Charge. Není mi ale jasné jak postupovat a co nastane, kdy mým zákazníkem bude český neplátce DPH? Udělám jej identifikovanou osobou? Mám mu fakturovat s DPH? Českou nebo Rakouskou? Nenacházím nikde moc odpovědi. Ta samá nejasnost je i v případě, že mým subdodavatelem bude český podnikatel, neplátce DPH (např. rozpočtář). Opět jej udělám nákupem služby od něj identifikovanou osobou?

  42. blank Serhiy napsal:

   Dobrý den, pracuji jako OSVČ, v ČR jsem osoba identifikovaná k DPH. Nyní jsem uzavřel se Slovenskou firmou, také na Slovensku identifikovanou k dani, smlouvu o práci ve Švédsku, kterou budu fakturovat na Slovensko. Můžete mi, prosím, sdělit, jak mám postupovat při fakturaci? Děkuji

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud budete fakturovat na Slovensko, tak platí ty stejné podmínky, tak jak jste doposud fakturoval i když se jedná o práce vykonávané ve Švédsku. Vše se vykonává na území EU.

    Přeji Vám pohodový den.

  43. blank Petr napsal:

   Dobrý den,
   chci se zeptat, cyhstám se fakturovat firmě v rakousku za vývoj software. Firma je plátce DPH.
   Musím se registrovat jako identifikovaná osoba?
   Bere se nějak v potaz zda konkrétně vykonaná práce probíhá v čr, či v zahraničí?
   A musím tedy na fakturu uvádět reverse charge?
   Děkuji za odpověď

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    poskytujete-li službu do Rakouska, stáváte se identifikovanou osobou. V tomto případě je potřeba vystavit i fakturu v přenesené daňové povinnosti. Co se týká pak vývoje softwaru doporučím konzultovat situaci s Vaší účetní nebo daňovým poradcem, zda-li se použije přenesená daňová povinnost.

    Přeji Vám pěkný den.

  44. blank Petr napsal:

   Dobrý den,
   chci se zeptat, cyhstám se fakturovat firmě v rakousku za vývoj software. Firma je plátce DPH.
   Musím se registrovat jako identifikovaná osoba?
   Bere se nějak v potaz zda konkrétně vykonaná práce probíhá v čr, či v zahraničí?
   A musím tedy na fakturu uvádět reverse charge?
   Děkuji mockrát za odpověď

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    ano, je to tak. Pokud službu poskytujete pro Rakousko, stáváte se identifikovanou osobou. Pokud vývoj software spadá do přenesené daňové povinnosti, tak je potřeba vystavit fakturu i v PDP.

    Doporučím tuto situaci konzultovat s Vaši účetní nebo daňovým poradcem.

    Přeji Vám pěkný den.

  45. blank Lucie napsal:

   Dobrý den, jsem OSVČ (neplátce DPH) a spravuji sociální sítě pro klienta v Dánsku, je registrovaný k dani a má sídlo v Dánsku. Jedná se o správu pro Dánský trh. Jsem tedy povinna registrovat se jako identifikovaná osoba a odvádět DPH?

  46. blank Jakub napsal:

   Dobrý den, začal jsem prodávat výrobky do zemí EU a Třetích zemí. Zde v čr nakoupim smontuji a prodám. Prodávám na Dánském eshopu, na kterém může prodávat kdokoliv. Z prodeje si berou 5 % provize. Po objednání mi Peníze přijdou na paypal. Jde mi o to, zda se stát Identifikovanou osobou nebo plátce DPH. Děkuji

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den, Jakube,

    plátcem DPH se stáváte tehdy pokud Váš obrat přesáhne 1 000 000 Kč za 12 předcházejících měsíců. Nicméně, pokud poskytujete službu či zboží do jiného členského státu, stáváte se identifikovanou osobou.

    Přeji Vám pěkný den.

  47. blank Radana napsal:

   Český neplátce dodává zboží na Slovensko nemusí se stát plátcem ani identifikovanou osobou dokud nepřekročí limit. Pokud je na faktuře ke zboží také položka doprava je potřeba odvádět z této služby DPH jako identifikovaná osoba? Lze to jen z této služby z faktury? Děkuji.

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud je doprava součástí dodávky zboží, je nutné odvádět DPH i z této služby.

    Přeji Vám pěkný den.

  48. blank Jozef napsal:

   Zdravím Vás. Som registrovaný ako OSVČ tu v Českej republike a nie som platcom DPH. Doteraz som svoje služby (copywriting, PR, jazykové korektúry a pod.) poskytoval iba tu v Česku. Teraz potrebujem vystaviť faktúru slovenskej firme (so sídlom na Slovensku), ktorá je platcom DPH na Slovensku. Už mi vystavili aj objednávku. Musím sa kvôli tomu registrovať ako identifikovaná osoba? A ako potom vyzerá vystavenie faktúry cez iDoklad? Obrovská vďaka za Váš čas.

   Jozef

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    stáváte se identifikovanou osobou. Faktura vypadá úplně stejně jako předtím, to znamená, že ji budete vystavovat jako neplátce DPH.

    Mějte se pěkně

  49. blank Kristýna napsal:

   Dobrý den, delam danove priznani tatkovi, ktery jezdi jako privydelek uber. Je identifikovana osoba a z prijatych faktur z Nizozemska odvadi 21% daň. Je současně na HPP, takze neodvadi soc a zdrav. Když sečtu vsechny faktury z nizozemska z uberu a odečtu 60% vydaje z te castky musim odvest 15% daň? Nezahrnuje se ještě nějak odvedene DPH nebo je to v těch 60%? A musi danove priznani jako identifikovana osoba podavat? Prijde mi, ze se mu jizda uberem vubec nevyplati- spotreba benzinu, dph, cas, opotrebeni auta,.. spise mi to prijde ztratove a Jeste vychazi dan… a dalsi otazka zda by se tedy vyplatilo stat se dobrovolnym platcem dph a moci si odecist dph za benzin, vybaveni do auta atd.?

   Moc dekuji za odpveď

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud Váš otec uplatňuje v daňovém přiznání náklady paušálem ve výši 60%, je v nich zahrnuto vše a nelze nic navíc připočíst. Pokud skutečné náklady se rovnají nebo převyšují příjmy, tak bych doporučil zvážit uplatňovat skutečné náklady, pak by daňová povinnost odpadla. Jiná věc je sociální a zdravotní. Pokud je OSVČ, neodpadá mu povinnost platit zdravotní pojištění a sociální pojištění, pokud je v zisku (platí daň). Takže doporučuji za 1. zjistit skutečné náklady na podnikání, za 2. pořešit s pojišťovnami povinnost sociálního a zdravotního pojištění.. Dobrovolné plátcovství obnáší mimo jisté „výhody“ při určitém typu podnikání i spoustu povinností, které je potřeba pečlivě zvážit, když pominu skutečnost, že není automaticky dáváno. Snad Vám má rada pomůže.

    Přeji Vám pěkný den.

  50. blank Jozef napsal:

   Zdravím Vás. Som registrovaný ako OSVČ tu v Českej republike a nie som platcom DPH. Doteraz som svoje služby (copywriting, PR, jazykové korektúry a pod.) poskytoval iba tu v Česku. Teraz potrebujem vystaviť faktúru slovenskej firme (so sídlom na Slovensku), ktorá je platcom DPH na Slovensku. Už mi vystavili aj objednávku. Musím sa kvôli tomu registrovať ako identifikovaná osoba? A ako potom vyzerá vystavenie faktúry cez iDoklad? Obrovská vďaka za Váš čas.

   Jozef

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud budete poskytovat službu na území Slovenska, stáváte se identifikovanou osobou.

    Ohledně řešení detailů doporučuji se obrátit na Vaši účetní nebo daňového poradce.

    Přeji Vám pěkný den.

  51. blank Míra napsal:

   Dobrý den, moc bych Vás poprosil o vysvětlení těchto nejastností o identifikované osobě.
   K 15.7.2020 jsem zrušil plátce DPH důvod nízký obrat 12 měs. Teď si vůbec neumím poradit jestli jsem iden.os.
   zhruba před 2 měsíci před zrušením DPH jsem nakoupil zboží v hodnotě cca 10tis z Polska od platce DPH. Stejně tak jsem prodával zboží plátci DPH na Slovensko, tedy i měsíc před zrušením jsem podával souhrnné hlášení. Potom jsem k 31.12.2019 přijal službu od Google Ads. Jste schopni poradit zdali jsem tedy identifikovaná osoba či nikoliv. Děkuji předem V.

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud jste si pořizoval zboží z Polska a prodáváte zboží na Slovensku stáváte se identifikovanou osobou. Kdy a za jakých doporučuji konzultovat s Vaši účetní nebo daňovým poradcem.

    Přeji Vám pěkný den.

  52. blank Tom Konestabo napsal:

   Dobrý den,

   Jsem sro, neplátce DPH, musím fakturovat to zahraničí (EU) takže musím být identifikována osoba (nebo plátce DPH). Jak chápu, vypadá že mám vystavit fakturu s zaregistrovat se jako identifikována osoba. Ale nemám DIČ a klient nechce fakturu pokud nemám DIČ a nemůže me ověřit ve VIESu.

   Takže, je to hlava-22 (catch 22)? Že nemůžu dostat DIČ pokud ne vystavím fakturu a nemůžu vystavit fakturu pokud nemám DIČ? Dostanu-li DIČ do VIESu pokud se zaregistruju dobrovolně jako identifikována osoba?

   Dekuji

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    ano, pokud poskytujete zboží nebo službu do členského státu, tak jste identifikovanou osobou. Identifikované osoby na rozdíl od standardních plátců pouze vykazují a odvádí DPH, nemají nárok na odpočet daně na vstupu, ale mají přiděleno DIČ.

    Doporučím Vám se poradit s Vašim daňovým poradcem nebo Vaši účetní.

    Přeji Vám pěkný den.

  53. blank Simona napsal:

   Dobrý den,

   jsem OSVČ ,provozuji ubytování přes booking z čehož jsem se stala identifikovanou osobou.
   Nyní plánuju pro svou druhou činnost (nákup – prodej zboží) nakoupit zboží z Německa od plátce DPH.
   Platí pro mě limit nákupu 326000 od zahraničních plátců DPH s daní ? Nebo budu muset odvést DPH?

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    záleží, co je konkrétně předmětem daně. Pokud jste OSVČ v ČR a pořizujete zboží z Německa a vlezete se do limitu 326 000 Kč, tak se nemusíte registrovat jako identifikovaná osoba. Avšak záleží na konkrétních detailech.

    V této situaci bych Vám poradil se poradit s Vaší účetní nebo daňovým poradcem.

    Přeji pěkný den.

  54. blank Jiří napsal:

   Dobrý den,

   Nějak se v tom všem ohledně identifikované osoby ztrácím. Nedávno jsem si založil živnost a chystám se nakupovat zboží od dodavatele z Číny. S dodavatelem jsme se dohodli, že mi bude zboží dodávat ze skladu v EU. Zboží budu prodávat v ČR. Musím se v tomto případě stát identifikovanou osobou?

  55. blank Dmitrii napsal:

   Dobrý den,

   Jsem OSVČ v Česke republice, neplátce DPH, musím fakturovat do zahraničí mimo EU (Rusko, Amerika). Budu poskytovat programatorsky služby přes upwork.com (platba bude přes vnitřní system upwork). Musím-li se stát Identifikovanou osobou?

   Děkuji a přeji hezký den

  56. blank Jana napsal:

   Dobry den, v pripade lektora jazyku, ktery je OSVC a neni platcdm DPH – pokud vyuka probiha online (lektor je v CR) a ma studenta ze Slovenska ci z Velke Britanie, ktery neni podnikatel, ani firma, pouze soukroma osoba, stava se lektor identifikovanou osobou? Pripadne totez s prodejem ebooku soukromym osobam ze zemi EU? Dekuji.

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    ano klient se stává identifikovanou osobou, tudíž je povinen odvádět a zároveň nárokovat DPH v ČR.

    Přeji Vám pěkný den.

  57. blank Nikola Nemcova napsal:

   Dobrý den, mám s.r.o. – neplátce DPH a poskytuji službu firmě v Německu (programování) – plátci DPH. Pokud jsem tedy pochopila správně, faktura bude vystavena úplně stejně jako v ČR bez DPH, já se musím registrovat jako identifikovaná osoba a podat souhrnné hlášení. Je tam nějak určující ten limit 326.000,- nebo to se vztahuje pouze na nakoupené zboží? Předem děkuji za odpověď

  58. blank Daniel napsal:

   Dobrý deň, registroval som sa formularom poštou ako identifikovaná osoba. Príde mi nejaké vyrozumeni alebo da sa niekde skontrolovať či to oznámenie zaregistrovali? Ďakujem

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    identifikovaná osoba je povinná podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, kdy se stala identifikovanou osobou. Tuto přihlášku nemusí na rozdíl od plátců DPH podávat elektronicky. Další povinností identifikované osoby je vést v evidenci pro účely DPH veškeré údaje, které se vztahují k jejím daňovým povinnostem. Registrovat se můžete na příslušném finančním úřadu.

    Ohledně detailů registrace doporučím zkonzultovat celou situaci s daňovým poradcem.

    Přeji Vám pěkný den.

   2. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    pokud poskytujete službu v Německu je nutné se i zároveň registrovat jako identifikovaná osoba. Limit identifikované osoby je určující, jak uvádíte, pouze pro nákup či pořízení zboží z EU. Doporučuji detaily situace konzultovat s Vašim daňovým poradcem.

    Přeji Vám pěkný den.

  59. blank Petr napsal:

   Prosím o odkaz, kde si mohu stáhnout formulář k registraci. Googlil celé odpoledne a nic jsem nenašel.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *