Datum publikace 09. 02. 2016 Komentáře 12 Sdílet článek

Naučili jsme iDoklad připravovat kontrolní hlášení. Zvládnete to na 3 kliknutí

Author Seyfor, a. s. 3 minuty čtení 1
Náhledový obrázek

Pravidelně podávat kontrolní hlášení. Takovou povinnost mají od letoška všichni plátci DPH. A protože první podání se blíží, naučili jsme iDoklad kontrolní hlášení připravovat. Stačí vám na to jen tři kliknutí.

Kontrolní hlášení podává elektronicky každý plátce DPH. První hlášení přitom musí na finanční úřad doputovat do 25. února (pouze fyzické osoby, které podávají přiznání k DPH čtvrtletně, mají čas do 25. dubna).

Pokud budou v hlášení chyby (a neopravíte je do 5 pracovních dnů od vyzvání) nebo ho nepodáte včas, hrozí vám pokuta. Její výše přitom může vyrůst z 1 000 Kč až na půl milionu korun.

Nastavte si výchozí údaje

Kontrolní hlášení má několik oddílů a ruční vyplňování by vám zabralo desítky minut. V iDokladu ho přitom připravíte za pár vteřin.

Stačí jen evidovat všechny vydané i přijaté faktury, aby bylo hlášení úplné. A v záložce Nastavení/Firma zkontrolovat a doplnit nově přidané údaje:

 • Typ subjektu (fyzická/právnická osoba)
 • Termín přiznání DPH (měsíční/kvartální)
 • Příslušný finanční úřad (územní pracoviště)

V nastavení nákupu a prodeje pak ještě můžete určit výchozí nejčastější kód plnění pro faktury v režimu přenesené daňové povinnosti. Tento kód lze pak na fakturách měnit podle skutečnosti.

Připravte a pošlete kontrolní hlášení do 2 minut

Samotné kontrolní hlášení pak připravíte na 3 kliknutí.

 1. V záložce Finance zvolte možnost DPH.
 2. Vyberte období, za které chcete kontrolní hlášení podat (období již bude předvoleno na minulý měsíc nebo kvartál).
 3. Stiskněte tlačítko Generovat a kontrolní hlášení ve formátu XML se vám uloží do počítače.

A stejně jednoduše hlášení rovnou odešlete. Přímo z iDokladu (ze stejného místa, kde jste vytvořili kontrolní hlášení) si otevřete daňový portál a kontrolní hlášení do něj nahrajete.

Zkontrolujte, upravte & odešlete

Na daňovém portálu můžete hlášení ještě:

 • Zkontrolovat pomocí tlačítka Úprava ve formuláři.
  Otevřete tak jednotlivé oddíly kontrolního hlášení a zkontrolujete, že v něm jsou veškeré doklady. Snadno také doplníte chybějící údaje. Pokud jsou v hlášení chyby, daňový portál vás na ně upozorní.
 • Uložit pomocí tlačítka Opis k tisku.
  Kontrolní hlášení získá podobu vyplněného tiskopisu a vy si jej vytisknete nebo stáhnete ve formátu PDF.
 • Odeslat pomocí tlačítka Odeslání písemnosti.
  Daňový portál vás na ně při odesílání upozorní na chyby. Pokud jsou případné chyby vyřešené, vyberete způsob podání a hlášení odešlete.

I když podepisujete ručně, podávat musíte elektronicky

U odeslání si můžete vybrat ze 3 variant:

 1. Doručení do datové schránky
 2. Elektronický podpis
 3. Nepodepisovat on-line

V posledním případě musíte ještě vlastnoručně podepsaný dokument dodat na finanční úřad do termínu podání. Pamatujte ale, že samotné kontrolní hlášení podáváte vždy elektronicky.

Samozřejmě pro vás máme připravený i podrobnější návod. Najdete ho v Nápovědě. A pro další informace o kontrolním hlášení se jednoduše podívejte na web finanční správy.

Související články

Propojte iDoklad s dalšími službami a podnikejte efektivně

19. 06. 2024 0 minut čtení 0
Přečíst článek

Přijatou fakturu dostanete do mobilu za pár sekund. Vylepšujeme mobilní aplikaci

19. 06. 2024 3 minuty čtení 1
Přečíst článek

  12 komentářů

  1. blank Leoš napsal:

   Paráda, ale pozdě. Protože jste mi tvrdili, že takovou funkci nebudete poskytovat, našel jsem si účetní.

  2. blank Tomáš napsal:

   Je to super,

   ale proč jste ještě v prosinci tvrdili, že zatím neplánujete? 3 dny práce s vytvořením náhradního řešení..

  3. Dobrý den, my to původně v plánu neměli, ale pak jsme se nechali přesvědčit Vašimi požadavky.

  4. blank Dušan napsal:

   :-) Tak koukám, že pevné mít pevné nervy a neuspěchat ani hledání náhradního řešení ani hledání účetní (právě a jen kvůli vyplňování kontrolního hlášení) se vyplatilo. Po dlouhé době zpráva z oblasti daní, co mi vyloudila úsměv na tváři….doufám, že vše bude fungovat. Pěkný den.

  5. blank Michal napsal:

   pomalu jsem se začínal bát, ale věřil jsem že to iDoklad bude umět. Perfektní, skvělé :). Vyrábím si faktury v iDokladu, účetní se je stahuje k sobě do nějakého software od Vás a všechno klape. Ještě naučit iDoklad tvořit nabídky a bude to úplně bezchybné, takhle musím pro tvorbu nabídek ke konkurenci ;-)

  6. blank Dušan Petrlík napsal:

   Při testování nové fce -kontrolní hlášení a pokusu o načtení na daňový portál jsem narazil na následující chybu:

   Položka „Číslo popisné“ (c_pop) neodpovídá předepsanému typu (Chybové hlášení „Hodnota ‚4b‘ není platné číslo“).

   Problém je v obsahu souboru, kde je zaměněno číslo popisné (může obsahovat pouze numerické znaky) a číslo orientační (může obsahovat i písmena) jde, jak jistě víte o tuto část souboru iDoklad_DPHKH:

   <VetaP c_orient="10" c_pop="4b"

   (data o vlastní firmě mám načtené z aresu, takže by měly být správně).

   Pěkný den!

   1. blank Jiří Malý napsal:

    Dobrý den,
    děkujeme Vám za upozornění, uvedenou nesrovnalost se nám podařilo navodit a je nyní předána na vývojem oddělení, kde pracujeme na nápravě. Prozatím je možné tento údaj opravit ručně přímo při podání kontrolního hlášení na Daňovém portálu a to v sekci Plátce.

  7. blank Michal napsal:

   To je skvělá zpráva. idoklad mi velice pomohl v poslední době, např. to že umí párovat banku, připravovat podklady pro daň z příjmu, teď i kontrolní hlášení. K naprosté dokonalosti chybí jen dodělat přípravu podkladů pro přiznání k DPH a už nebude co vytknout.

  8. blank B. Verzich napsal:

   Dobrý den,
   otestoval jsem vaše kontrolní hlášení. Očekával jsem vyplnění pole Přenesení daňové povinnosti (na daňovém portálu A.1 strana formuláře), pokud je fakrutováno do zahraničí – což nastalo (v lednu). Bohužel pole zůstalo prázdné.
   Děkuji za prověření! B. Verzich

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,
    ověřovali jsme uvedenou nesrovnalost a našich testovacích účtech se do tohoto oddílu načítají faktury vystavené v režimu tuzemské přenesené daňové povinnosti korektně. V tomto případě si prosím ověřte, zda u evidovaných faktur máte vyplněno DIČ a na fakturách je uveden typ ceny „Jen základ“ s uvedením nenulové sazby. Více informací můžete nalézt v naší nápovědě, která je dostupná zde https://www.idoklad.cz/pub/Help/navaznost_na_oddily_kontrolniho_hlaseni.html .

  9. blank Petr Nejepsa napsal:

   Plánujete doplnit kontrolní hlášení o korektní zařazování např. operativního leasingu? Dostačující by bylo přidat ke konkrétní faktuře/platbě příznak, že jde o položku spadající do evidence. Takto je to jen polovičaté řešení.
   Děkuji

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    děkujeme za zpětnou vazbu, v krátkodobém časovém horizontu prozatím tuto úpravu neplánujeme, ale zkonzultujeme tuto možnost rozšíření s kolegy z vývojového oddělení.

    Přejeme pěkný den

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *