Dřív než se vrhnete do zakládání živnosti, sestavte si podnikatelský záměr. Není potřeba sepisovat mnohostránkový dokument s podrobnými analýzami. Už jen přenesení vašich představ na papír vám pomůže si nápady utřídit, důkladně promyslet, jak začít, ale také včas odhalit možná rizika. Přečtěte si, co je podnikatelský záměr a jak jej vytvořit, aby vám posloužil co nejlépe.
Podnikatelský záměr si představte jako plán, přehled či osnovu svého podnikání. Jde o dokument, ve kterém si:
V kvalitně zpracovaném podnikatelském záměru budete mít oporu pro své podnikání a návod, kudy se ubírat. Možná při jeho sepisování přijdete na skvělou příležitost, nebo naopak včas zjistíte, že váš nápad nemá šanci na úspěch.
Podnikatelský záměr se vám bude hodit také v bance nebo u investora – kvalitně zpracovaný podnikatelský záměr mimo jiné zvýší šanci na získání úvěru.
TIP: Čtěte, co kromě podnikatelského záměru budete pro získání úvěru potřebovat.
Ani jako zkušený podnikatel se sepsání a aktualizaci podnikatelského záměru nevyhýbejte. Pokud chcete své podnikání posunout, vylepšit, rozšířit na další trh nebo obohatit o nový produkt či službu, začněte podnikatelským záměrem. Pomůže vám také při řešení problémů, které se během podnikání objevily.
Podnikatelský záměr slouží nejen jako návod do začátku, ale také jako osnova, které se držíte po celou dobu podnikání. Můžete si průběžně stanovovat dílčí cíle a vyhodnocovat jejich plnění nebo kontrolovat směřování vašeho podnikání.
Pokud využíváte fakturační program iDoklad, podklady pro tvorbu podnikatelského záměru máte po ruce – na jednom místě najdete přehledy o příjmech a výdajích i další údaje. Data navíc vidíte přehledně znázorněná v grafu.
Neexistuje jeden striktní formulář nebo šablona, jak napsat podnikatelský záměr, ale dodržují se určité zásady a zvyklosti. Pokud vytváříte podnikatelský záměr pro banku či investora, ověřte si u nich, co od plánu očekávají.
Obvykle podnikatelský záměr tvoří následující položky:
TIP: Finanční plán často bývá samostatný dokument. Čtěte, co by měl obsahovat.
Podnikatelský záměr můžete pojmout stručně, nebo naopak vypracovat podrobný dokument. Záleží na tom, co od něj očekáváte a k čemu jej využijete – řiďte se vlastními potřebami a zpracujte si podnikatelský záměr tak, aby vám usnadnil rozjezd i následné fungování vašeho podnikání.
Dbejte především na to, aby váš podnikatelský záměr byl:
Jak v začátcích podnikání postupovat a na co nezapomenout vám poradí naše mini akademie. Pro začínající podnikatele je zdarma a dozvíte se v ní vše o cenotvorbě, daních, účetnictví a dalších oblastech, které vás nejen při rozjezdu podnikání zajímají.