Jak už název napovídá, faktura plátce DPH je určena pro podnikatelské subjekty zaregistrovány jako plátci DPH. Pro jimi vydávané faktury tak platí odlišné náležitosti, než je tomu u neplátců daně z přidané hodnoty. Přinášíme proto stručný přehled náležitostí a rozdílů mezi oběma formami.
Faktury pochopitelně vydávají jak plátci, tak i neplátci DPH, kdy do druhé jmenované skupiny spadají neplátci DPH nezávisle na tom, zda vedou či nevedou účetnictví. Zásadním rozdílem je zde ale samotná povaha faktury. U plátců DPH totiž z hlediska legislativy jde o daňový doklad, kdežto u neplátců se bavíme o účetním dokladu.
Tento rozdíl se může na první pohled zdát jako zbytečné slovíčkaření, ve skutečnosti ale s sebou nese podstatnou změnu v náležitostech. Plátce DPH totiž na rozdíl od neplátců k fakturám přidává daň, respektive ji vybírá od svých odběratelů a následně k DPH podává daňové přiznání. Oproti tomu neplátce žádnou daň ke svým fakturám nepřidává.
Z legislativního hlediska se náležitostmi faktury pro plátce DPH zabývá §29 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty. Podle něj musí daňové doklady (a tedy i faktura pro plátce DPH) obsahovat následující údaje:
V závislosti na tom, zda odběratel je či není plátce DPH, pak uveďte i daňové identifikační číslo odběratele.
Kromě výše uvedeného může faktura s DPH obsahovat i další informace, které je třeba uvádět pouze v určitých situacích:
Rovněž je třeba mít na paměti dva tzv. zvláštní režimy pro zdanění přirážky podle paragrafů 89 a 90 zákona o DPH, které se vztahují na dva specifické obory činnosti:
U identifikovaných osob (tj. osob obchodujících se zeměmi EU, které jsou registrovány pro DPH) pak musíte vyplňovat všechny výše uvedené náležitosti faktury s DPH, samotnou výši DPH ale neuvádíte.
Pokud celková částka za plnění nepřesahuje 10 000 Kč včetně DPH, nemusíte vystavovat kompletní fakturu a vystačíte si pouze se zjednodušeným daňovým dokladem. U něj stačí uvést pouze označení osoby, jednotkovou cenu a základ a výši daně.
Náležitosti faktury s DPH už známe. Při samotném tvoření faktury pak máte vesměs dvě možnosti, jak postupovat. První cestou je faktury vypisovat ručně, kdy vše výše uvedené musíte nosit v hlavě a riskovat, že na něco zapomenete. Druhou, rychlejší a bezpečnější metodou, je pak využít chytrou fakturační službu iDoklad. Ta vám nabídne nejen uživatelsky přívětivé rozhraní a širokou paletu funkcí, ale možnost fakturu vystavit za pár vteřin. Stačí pár kliknutí a nová faktura je na světě se všemi náležitostmi, ať už pro plátce či neplátce DPH.
Kromě úspory času a práce tak získáte mimo jiné i jistotu, že nikde nechybí žádné důležité údaje. Vedle toho vám iDoklad nabídne i možnost upravit vzhled faktur, automatický přepočet do cizích měn, vygenerování daňového přiznání několika kliky a mnoho dalších užitečných vychytávek.
Lze bez nadsázky říct, že fakturace je královská disciplína podnikání a začínajícímu podnikateli mohou pojmy faktura, DPH či třeba DIČ nadělat nejednu vrásku na tváři. Aby těch vrásek bylo co nejméně, připravili jsme pro vás Mini akademii – přehledný online vzdělávací portál nabízející přes třicet informačních videí o celkové délce přes 8 hodin.
V nich najdete nejenom mnoho informací o fakturách pro plátce DPH, ale také řadu užitečných tipů, triků a rad pro každodenní podnikatelskou praxi. Aby pak vaše první krůčky byly ještě snadnější, nabízíme začínajícím podnikatelům vstup do Mini akademie zdarma.
Autor článku: Jan Kozák