Zjistili jste, že máte obrat přes milion, musíte se stát plátcem DPH a nevíte co s tím? Nebo o tom prostě jenom uvažujete, ale bojíte se, že na tom proděláte? Nepanikařte, vaše fakturace se sice stane o trochu složitější, ale zároveň můžete čerpat různé výhody.
Jako neplátce DPH (neboli daně z přidané hodnoty) tuto daň vůbec neřešíte. Vaše faktura se jmenuje pouze Faktura a jedinou zmínkou o dani, kterou může obsahovat, je věta Nejsem plátcem DPH.
Rozdíl mezi plátcem a neplátcem DPH ale není jen v možnosti tuto daň nárokovat nebo naopak odvádět. Důležité je, že plátce daně z přidané hodnoty k ní musí vést evidenci, a to tak, aby byl kdykoli schopný svůj nárok nebo povinnost odvádět DPH prokázat. Jako plátce DPH musíte také pravidelně podávat přiznání k DPH a kontrolní hlášení. A v tom vám může pomoci třeba právě iDoklad, ve kterém své faktury kdykoliv snadno dohledáte.
Jak se vlastně stanete plátcem daně z přidané hodnoty? Jsou dvě možnosti – buď dobrovolně, nebo povinně.
DPH má tři různě vysoké sazby. Základní je 21 % a dvě snížené: 15 % a 10 %. Ve všech případech funguje DPH stejně. Jak?
Můžete se rozhodnout platit DPH, i pokud tuto povinnost nemáte. Komu se plátcovství DPH vyplatí?
Registrace ale není vhodná pro každého. Nevyplatí se třeba podnikatelům, kteří poskytují zboží či služby běžným lidem (kteří tedy DPH neplatí). Při prodeji by jste totiž museli zdanit celou prodejní cenu včetně marže a ve finále by to vedlo k vyšší ceně, než kdybyste DPH neplatili. Samozřejmě to platí také pro podnikatele, kteří zboží kupují se sníženou sazbou DPH, ale prodávat by museli se základní.
Podejte přiznání k DPH i kontrolní hlášení bez obtíží. Sepsali jsme pro vás návod, jak na to.
První kroky ve světě plátců DPH ale raději zkonzultujte s účetní.
4 komentářů. Komentovat
Jak mám postupovat v případě, že jsem OSVČ a pracuji pro českou firmu, které svou práci fakturuji na základě jejích objednávek. Můj roční příjem přesáhl milion korun, pro daň z příjmu jsem registrován jako procentní plátce (80 procent) a těm byla zvednuta možnost výdajů až na 1,600 tis. korun. Mám povinnost se přihlásit k DPH nebo ne. A pokud ano, jak mám postupovat, když nic nenakupuji, neprodávám, vlastně prodávám jen svou práci.
Dobrý den, plátcem daně se stáváte ze zákona a to od 1. dne druhého měsíce po překročení obratu 1 mil. Kč. Přeji hezký den.
Splňuji povinnost stát se plátcem DPH i za předpokladu, že jsem již osoba identifikovaná k dani a většina (98 %) z mého obratu (který bude brzy činit 1 milion korun) pochází ze zahraničí? Poskytuji služby v rámci Evropské Unie jednomu zákazníkovi, který odvádí DPH ve své zemi, jde tedy o přenesenou daňovou povinnost. V zákoně 235/2004sb, paragraf 4a je „obrat“ definován takto: „Obratem se pro účely tohoto zákona rozumí souhrn úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění S MÍSTEM PLNĚNÍ V TUZEMSKU (…)“.
Pokud je tedy místo plnění služeb, které poskytuji, v EU a obrat přesáhne milion, chápu správně, že se nemusím stát plátcem DPH?
Z Vašeho článku by se dalo naopak chápat, že když je splněna podmínka „obrat nad 1 milion korun“ (a není rozlišeno, kde je plnění), člověk se musí stát plátcem. Jak to tedy je, můžete článek upřesnit?
V případě poskytování služby podnikatelskému subjektu z EU, se toto plnění do celkového obratu nezapočítává. Konkrétní nejasnosti ohledně limitu plátcovství DPH doporučíme případně konzultovat s účetním nebo daňovým poradcem. Jejich seznam můžete nalézt zde https://www.idoklad.cz/najdi-ucetni