Datum publikace 02. 12. 2022 Komentáře 4 Sdílet článek

Musím se stát plátcem DPH. Co teď?

Author Solitea 6 minut čtení 21
Náhledový obrázek
Zjistili jste, že máte obrat přes milion, musíte se stát plátcem DPH a nevíte co s tím? Nebo o tom prostě jenom uvažujete, ale bojíte se, že na tom proděláte? Nepanikařte, vaše fakturace se sice stane o trochu složitější, ale zároveň můžete čerpat různé výhody.

Co je DPH a na koho se vztahuje?

Zkratkou DPH se označuje daň z přidané hodnoty, lze se ale setkat i s označením univerzální daň. Jedná se totiž o jeden z nejčastějších a nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu, kterým jsou zatíženy prakticky všechny služby či zboží. Jak pak napovídá název, jedná se o zdanění přidané hodnoty, neboli rozdílu mezi původní (nákupní či velkoobchodní) cenou a cenou prodejní. 

Daň z přidané hodnoty patří mezi tzv. nepřímé daně, neboť u ní nelze předem určit, která konkrétní osoba daň zaplatí. Platba DPH je totiž obsažena v ceně každého nákupu a ve výsledku ji tak hradí každý zákazník. Přesně určit lze pouze plátce DPH neboli osobu, která daň z přidané hodnoty odvádí státu. 

Plátce kontra neplátce

Jako neplátce DPH (neboli daně z přidané hodnoty) tuto daň vůbec nemusíte řešit. Vaše faktura je obyčejnou fakturou a jedinou zmínkou o dani, kterou může obsahovat, je věta „Nejsem plátcem DPH“.

Rozdíl mezi plátcem a neplátcem DPH ale není jen v možnosti tuto daň nárokovat nebo naopak odvádět. Plátce totiž musí vést evidenci k DPH tak, abymohl kdykoliv prokázat nárok nebo povinnost daň odvádět. Jako plátce DPH musíte také pravidelně podávat přiznání k DPH a kontrolní hlášení. S tím vám pomůže třeba fakturační služba iDoklad, ve které si ze svých faktur snadno vygenerujete podklady k přiznání k DPH i ke kontrolnímu hlášení.

Kdy se stanete plátcem DPH: dobrovolná registrace versus povinná

Jak se vlastně stanete plátcem daně z přidané hodnoty? Jsou dvě možnosti – buď dobrovolnou registrací, nebo povinně po překročení výše uvedeného limitu. V tom případě máte povinnost zaregistrovat se do 15 dní po skončení měsíce, kdy k překročení zmíněného limitu došlo. Všichni plátci DPH jsou následně uváděni v registru DPH zřizovaném Ministerstvem financí, případně v online aplikaci ARES.

V naší mini akademii pro začínající podnikatele to daňová poradkyně Vladimíra Přibylová vysvětluje na následujícím příkladu.

„Grafické studio překročilo milionový obrat pro povinnou registraci k DPH v prosinci. Má tedy povinnost podat přihlášku k registraci nejpozději do 15. ledna a plátcem se stane od 1. února, a to bez ohledu na to, zda splní či nesplní svou povinnost podat včas přihlášku, či zda finanční úřad stihne nebo nestihne grafické studio včas zaregistrovat.“

Jaký je princip DPH?

Co se výše DPH týče, v ČR má daň tři různé sazby. Tou základní je 21 %, pak ale existují také dvě snížené, které jsou 15 % a 10 %. Jako plátce DPH koupíte zboží od plátce DPH za 1 150 Kč. Při snížené 15% sazbě je daň 150 Kč z této částky. Po zaplacení ceny včetně daně si výši DPH zaznamenáte a na konci období (měsíčně nebo kvartálně) ji budete po státu vyžadovat zpátky.

Později toto zboží prodáte za 1 725 korun. Z toho je 225 korun DPH. Tuto daň vám platí zákazník a vy ji na konci období odvedete státu. Pokud jste tedy zboží koupili za 1 150 korun a následně ho prodali za 1 725 korun, je váš hrubý zisk 575 korun. Z toho jste odvedli daň 225 korun za prodej, ale zároveň jste si na DPH nechali vrátit 150 korun za předchozí koupi zboží. DPH vás tak ve výsledku stojí 75 korun a čistý zisk je 500 korun.

Kdy je pro vás výhodné být dobrovolným plátcem?

Pro platbu DPH se můžete rozhodnout, i pokud tuto povinnost nemáte. Komu se dobrovolné placení DPH vyplatí?

 • Podnikatelům, kteří odebírají zboží nebo služby rovněž od plátců DPH, neboť si mohou odečíst daň na vstupu. Cena nákupu se pak snižuje o zaplacenou DPH.
 • Podnikatelům, mezi jejichž zákazníky jsou hlavně plátci DPH.
 • Podnikatelům, kteří nakupují zboží v České republice a prodávají ho podnikatelům v jiných státech Evropské unie nebo zákazníkům (nemusí už jít o podnikatele) mimo Evropskou unii.
 • Podnikatelům, kteří poskytují služby zejména subjektům se sídlem v jiných státech Evropské unie, kde jsou také registrováni k DPH. V takovém případě je totiž za vykázání a odvedení daně zodpovědný právě příjemce služby.
 • Podnikatelům, kteří nakupují zboží či služby zatížené základní sazbou DPH, ale prodávají se sníženou sazbou. Zvyšuje se tak jejich marže. Týká se to například zemědělců nebo stavebních firem, které stavějí či opravují byty, rodinné domy či hotely a další ubytovací zařízení.
 • Podnikatelům, kteří plánují kupovat drahý majetek. Pokud je takový podnikatel plátcem DPH, má nárok na odpočet.

Kdy se raději neregistrovat

Registrace k DPH ale není vhodná pro každého. Nevyplatí se třeba podnikatelům, kteří poskytují zboží či služby koncovým zákazníkům, kteří si DPH neodečtou. Při prodeji byste totiž museli zdanit celou prodejní cenu včetně marže a ve finále by to vedlo k vyšší ceně, než kdybyste DPH neplatili. Samozřejmě to platí také pro podnikatele, kteří zboží kupují se sníženou sazbou DPH, ale prodávat by museli se základní.

Registrace k DPH

Pokud se chcete či povinně musíte stát plátcem DPH, je třeba vyplnit přihlášku k registraci, kterou najdete na stránkách finanční správy. Buď můžete vyplnit formulář, který odnesete na finanční správu, nebo se můžete přihlásit i on-line skrze aplikaci EPO. Stát pak má 30 dnů na to, aby zareagoval rozhodnutím o registraci.

Detailní návod k registraci k DPH najdete v mini akademii v lekci s názvem DPH – registrace, přiznání, kontrolní a souhrnné hlášení.

Povinnosti plátců DPH

Podejte přiznání k DPH i kontrolní hlášení bez obtíží. Sepsali jsme pro vás návod, jak na to.

První kroky ve světě plátců DPH ale raději zkonzultujte s účetní. A kdybyste se chtěli o DPH dozvědět ještě víc, vstupte do naší mini akademie. Zkušené daňové poradkyně vám ve videolekcích DPH srozumitelně vysvětlí.

Vyzkoušejte mini akademii pro podnikatele

V mini akademii najdete i další zajímavá témata. Například se dozvíte, jak správně nastavit ceny nebo na co si dát pozor při uzavírání smluv s klienty. Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma.

Související články

[Rozjezd podnikání při rodičovské] Vysvětlujeme důležitá pravidla pro OSVČ

10. 10. 2023 20 minut čtení 22
Přečíst článek

Jak probíhá kontrola z finančního úřadu a na co byste neměli zapomenout?

02. 10. 2023 7 minut čtení 19
Přečíst článek

  4 komentáře

  1. blank Alena Novotná napsal:

   Splňuji povinnost stát se plátcem DPH i za předpokladu, že jsem již osoba identifikovaná k dani a většina (98 %) z mého obratu (který bude brzy činit 1 milion korun) pochází ze zahraničí? Poskytuji služby v rámci Evropské Unie jednomu zákazníkovi, který odvádí DPH ve své zemi, jde tedy o přenesenou daňovou povinnost. V zákoně 235/2004sb, paragraf 4a je „obrat“ definován takto: „Obratem se pro účely tohoto zákona rozumí souhrn úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění S MÍSTEM PLNĚNÍ V TUZEMSKU (…)“.
   Pokud je tedy místo plnění služeb, které poskytuji, v EU a obrat přesáhne milion, chápu správně, že se nemusím stát plátcem DPH?
   Z Vašeho článku by se dalo naopak chápat, že když je splněna podmínka „obrat nad 1 milion korun“ (a není rozlišeno, kde je plnění), člověk se musí stát plátcem. Jak to tedy je, můžete článek upřesnit?

   1. V případě poskytování služby podnikatelskému subjektu z EU, se toto plnění do celkového obratu nezapočítává. Konkrétní nejasnosti ohledně limitu plátcovství DPH doporučíme případně konzultovat s účetním nebo daňovým poradcem. Jejich seznam můžete nalézt zde https://www.idoklad.cz/najdi-ucetni

  2. blank Vanda Švitorková napsal:

   Jak mám postupovat v případě, že jsem OSVČ a pracuji pro českou firmu, které svou práci fakturuji na základě jejích objednávek. Můj roční příjem přesáhl milion korun, pro daň z příjmu jsem registrován jako procentní plátce (80 procent) a těm byla zvednuta možnost výdajů až na 1,600 tis. korun. Mám povinnost se přihlásit k DPH nebo ne. A pokud ano, jak mám postupovat, když nic nenakupuji, neprodávám, vlastně prodávám jen svou práci.

   1. blank Zuzana z iDokladu napsal:

    Dobrý den, plátcem daně se stáváte ze zákona a to od 1. dne druhého měsíce po překročení obratu 1 mil. Kč. Přeji hezký den.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *