Datum publikace 26. 07. 2016 Komentáře 6 Sdílet článek

Faktury přenesete do účetnictví pomocí QR kódu

Author Seyfor, a. s. 1 minuta čtení 3
Náhledový obrázek

Nejen snadné proplacení, ale i jednoduché zavedení do účetnictví. To vám umožní nové QR kódy, které iDoklad přidává na faktury. Potřebná data tak přenesete do svého účetního systému pomocí speciální aplikace v chytrém telefonu do 5 vteřin.

QRcode_FB

QR kód najdete na fakturách z iDokladu i nyní. Dosud ale sloužil pouze klientům k rychlému a snadnému zaplacení faktury. Umožňuje to služba QR Platba, kterou iDoklad využívá. Nově se k ní navíc přidává i QR Faktura.

Veškeré údaje v jednom kódu

Díky QR Faktuře přenesete z faktury do účetnictví veškeré účetní údaje, jako jsou například:

 • variabilní symbol,
 • datum vystavení,
 • datum uskutečnění zdanitelného plnění,
 • datum splatnosti,
 • popis předmětu fakturace,
 • IČ a DIČ výstavce i příjemce faktury,
 • částka faktury a další.

QR faktura je navíc propojená s QR platbou. Na faktuře tak máte jediný QR kód, ze kterého si načtete jak platební, tak fakturační údaje. Stačí jen, aby doklad splnil podmínky pro tisk obou těchto kódů. Kód je pak označený názvem QR Platba+F. A záleží pouze na tom, jestli si ho otevřete v bankovní nebo v účetní aplikaci.

Víc informací o QR kódech na fakturách najdete v nápovědě.

Našeptávač využijete i u nových kontaktů

iDoklad nově nabízí také vylepšený Našeptávač. Zatímco dosud jste ho využili jen při zadávání uložených údajů, například při vyplňování Odběratele na faktuře, nově vám pomůže i se zadáním nových kontaktů.

Stačí v adresáři nebo při vystavování nové faktury napsat do kolonky Firma část názvu daného partnera a iDoklad vám nabídne odpovídající společnosti. Pak už jen vyberete správnou firmu a iDoklad do příslušné karty přenese všechny dostupné údaje z registru firem.

Novinka je sice zatím dostupná pouze pro slovenské subjekty, už nyní ale pracujeme na jejím rozšíření i na české firmy.

Související články

Snadná kontrola párování plateb a další novinky

22. 04. 2024 2 minuty čtení 32
Přečíst článek

Lepší přehled o podnikání v mobilní appce a další novinky

03. 04. 2024 2 minuty čtení 10
Přečíst článek

  6 komentářů

  1. blank Jiří Beran napsal:

   Dobrý den, je možné naopak do idokladu (přes mobil nebo jinak) nahrávat přijaté faktury pomocí QR kódu?

   1. blank Podpora napsal:

    Dobrý den,

    prozatím to možné není, nicméně do budoucna načítání dokladů pomocí QR kódu s označením QR Platba + F plánujeme.

    Přejeme pěkný den

    1. Dobrý den, zajímal by mne vývoj načítání faktur pomocí čárových a QR kódu zda je již možný import do iDokladu řešilo se zde před více jak rokem . Děkuji

     1. Dobrý den, pane Bureši,
      děkujeme za komentář, tato funkcionalita je již v iDokladu zahrnuta. Do iDokladu můžete naimportovat faktury přijaté pomocí QR kódu skrz naši mobilní aplikaci. Mobilní aplikaci si můžete stáhnout na Google Play nebo App Store. Přeji Vám hezký den.

  2. blank MR napsal:

   Dobrý den, je možné nějak nastavit, aby pokud klient platí fakturu přes QR kód, aby se mu jako datum platby nenastavoval automaticky poslední den splatnosti faktury, ale klasicky nejbližší den po zadání platby? Alespoň takto obvykle fungují všechny QR kódy které jsem kdy používal. Díky

   1. blank Podpora napsal:

    Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu, jednotlivé parametry QR kódu není možné přímo v prostředí iDokladu měnit. V iDokladu následně používáme standard QR Platba + F, který pouze přejímáme a nejsme tedy jeho autory. Tento QR kód následně obsahuje datum splatnosti i z toho důvodu, že pomocí tohoto QR kódu lze načíst data o faktuře do vybraných účetních systémů.

    V případě, že tedy uživatel načítá platbu pomocí QR kódů do aplikace banky a jako datum úhrady se načte datum splatnosti je vhodné datum provedení platby ručně upravit. Případně předat podnět konkrétní bance, tak aby upravila načítání dat v momentě načtení standardu QR Platba + F, jelikož v tomto případě se spíše jedná o vlastnost samotné aplikace internetové bankovnictví.

    Přejeme pěkný den

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *