mini akademie
pro začínající podnikatele
Firma v úpadku
Když firma nedokáže plnit své závazky a včas je v plné výši splácet, dostává se do tzv. platební neschopnosti. Hrozí jí úpadek a přichází čas na insolvenční řízení, díky kterému věřitelé získají alespoň část svých peněz zpět.
Kromě neschopnosti splácet může firmu do úpadku dostat i předlužení. To nastává, když společnost dluží více věřitelům a tyto dluhy převyšují hodnotu jejího majetku.
Abychom mohli mluvit o úpadku, musí firma splňovat následující:
- dluží nejméně 2 věřitelům,
- její závazky jsou více než 30 dní po splatnosti,
- není schopna je splatit.
Pokud se tedy firma jednou opozdí s platbou faktury, o platební neschopnost ani úpadek se nejedná.
Insolvenční návrh
Jakmile ale firma v úpadku je, musí se přihlásit do insolvenčního řízení. To se dělá prostřednictvím písemného insolvenčního návrhu s úředně ověřeným podpisem. Může jej podat pouze věřitel nebo sám dlužník, nikdy ne třetí strana.
Podáním insolvenčního návrhu pověřte advokáta či insolvenčního správce.
Insolvence a jednatel s. r. o.
Zatímco věřitelé insolvenční návrh podat mohou a nemusí, jednatel zadlužené společnosti má povinnost návrh podat, jakmile zjistí, že je v úpadku. Nebo ve chvíli, kdy společnosti úpadek teprve hrozí a je pravděpodobné, že se do něj dostane.
Pokud by jednatel společnosti návrh nepodal, hrozí mu, že dluhy zaplatí sám ze svého. A to i když jednatel s. r. o. obvykle ručí pouze do výše nesplaceného vkladu do firmy (na rozdíl od OSVČ, který ručí svým celým majetkem) – když ale nesplní povinnost řádného hospodáře a společnost nemá prostředky na splacení dluhů, ručí jednatel svým majetkem.
TIP: Přečtěte si, jaké jsou další povinnosti jednatele s. r. o.
Zahájení insolvenčního řízení
Jakmile k soudu přijde insolvenční návrh, do 3 dnů začíná insolvenční řízení. Jeho pravidla určuje insolvenční zákon. Prvním krokem je zapsání dlužníka do insolvenčního rejstříku, který spravuje ministerstvo spravedlnosti a kde můžete průběh řízení sledovat.
Začátek insolvenčního řízení také znamená, že:
- s. r. o. nesmí nakládat se svým majetkem,
- věřitelé nesmí pohledávky žalovat u soudu,
- ani je vymáhat exekucí.
Místo toho věřitelé podávají přihlášku do insolvenčního řízení – a tím se ucházejí o své pohledávky.
Předcházet dluhům a následným potížím vám pomůže fakturační program iDoklad, který za vás hlídá splatnost faktur – přijatých i vystavených.
Ukončení insolvence s. r. o.
Insolvenční řízení je soudní řízení, u kterého se projednává úpadek společnosti a určuje se způsob, jak se bude řešit. Insolvence končí jedním ze způsobů splacení závazků:
- oddlužením, které musí povolit soud a spočívá v tom, že dlužník splatí stanovenou část dluhu do uplynutí lhůty (maximálně 5 let) – poté se mu zbytek dluhu odpouští a firma může dále fungovat,
- konkurzem, kdy se prodá majetek zadlužené firmy a splatí dluhy – pokud majetek nestačí, dluhy nezanikají a věřitelé se jich mohou dále domáhat, obvykle pak dochází k exekuci a likvidaci firmy,
- nebo reorganizací, kterou mohou využít jen větší firmy s obratem nad 50 milionů korun nebo s více než 50 zaměstnanci. Společnost nadále funguje a dodržuje zadaná opatření pro zlepšení hospodaření, aby mohla postupně splácet dluhy.
Cílem insolvenčního řízení je tedy splatit dluhy – rovnoměrně u všech věřitelů a v co největší výši. Po skončení insolvenčního řízení dochází k vymazání zápisu z insolvenčního rejstříku.
Další povinnosti jednatelů firem a podnikatelů
Insolvenci se věnujeme také v jednom z videí naší mini akademie. S odborníky z praxe jsme připravili třicítku videí, ve kterých se dozvíte vše potřebné o fakturaci, daních nebo účetnictví. Pro začínající podnikatele je navíc zdarma.
Související články
Založení s. r. o. ve 4 krocích
Datová schránka jednoduše a přehledně: vše, co potřebujete vědět