OSVČ mají od 1. ledna 2021 možnost přihlásit se k tzv. paušální dani. Ta umožňuje veškeré daňové povinnosti splnit jednou platbou v pevně stanovené výši, která pokrývá daň z přijmu i sociální a zdravotní pojištění.
Paušální daň za rok 2021 činila 5 468 Kč, od ledna 2022 se ale zvýšila na 5 994 Kč měsíčně při následovném rozdělení:
Platba daně paušální částkou tak ročně činí 71 928 Kč. Zde se ale sluší dodat, že výše paušální daně se pravidelně mění v závislosti na výkonu ekonomiky, inflaci, nezaměstnanosti a změnách hrubého domácího produktu.
Paušální daň pro OSVČ znamená především možnost vyřídit daně jedním formulářem a platit pevně danou částku. Z toho plyne především výrazné zjednodušení daňové povinnosti a usnadnění daňové administrativy. Také to znamená daleko méně důvodů ke kontrole ze strany finančního úřadu.
Naopak nevýhodou je konec nároku na daňové slevy a úlevy. S paušální daní tak již nemůžete uplatnit slevu na poplatníka, manžela/manželku, částečný invalidní důchod, školkovné a další slevy na dani.
Ze zákona mohou na paušální daň přejít pouze ty OSVČ, jejichž roční příjmy nepřesáhnou limit plátcovství DPH. Ten je v současnosti stanoven na 1 milion korun, nová vláda ale plánuje zvýšení na 2 miliony korun.
Příjmový limit nicméně není jedinou podmínkou. Zákon č. 540/2020 Sb. rovněž stanovuje, že k paušální dani se lze pro nadcházející roky přihlásit pouze pokud:
Přechod na paušální daň je nepovinný a jde tak o individuální volbu. Každý živnostník může i nadále odvádět daně jakýmkoliv relevantním způsobem, tisícům podnikatelům ale může paušální daň přinést nezanedbatelné výhody.
Nejvíce se přechod vyplatí podnikatelům s 40% paušálními výdaji. Do této skupiny spadají příjmy ze samostatné činnosti, kde lze výdaje uplatňovat do max. výšky 800 000 Kč. Pokud je takový podnikatel bezdětný a uplatňuje pouze slevu na poplatníka, může oproti klasickým odvodům ušetřit až 5 976 Kč měsíčně. Ročně tak úspora činí 71 712 Kč a rozhodně tak nejde o malou sumu. V případě podnikatelů s dětmi již vzhledem ke slevám na odvody úspora klesá. I s dvěma dětmi ale stále ročně ušetříte 34 188 Kč.
Naopak nevýhodná je paušální daň pro podnikatele uplatňující 80% paušální výdaje OSVČ s maximální uplatnitelnou částkou 1 600 000 Kč; do této skupiny patří příjmy ze zemědělské výroby, vodohospodářství, lesnictví či řemesla. Oproti klasickým odvodům by si takový podnikatel ročně připlatil 6 312 Kč. Se dvěma dětmi by se pak roční ztráta vyšplhala až na 43 836 Kč.
K výpočtu paušální daně slouží kalkulačka dostupná na webu ministerstva financí.
Pro rok 2022 se k dani již přihlásit nelze, neboť hraničním termínem byl 10. leden 2022. Další příležitost tak získáte až v roce 2023.
K přihlášení je třeba vyplnit tzv. Oznámení o vstupu do paušálního režimu, které můžete vyplnit buď pomocí online formuláře, případně jej lze stáhnout ve formátu PDF. Vyplněný dokument následně zašlete Ministerstvu financí, a to buď poštou nebo prostřednictvím datové schránky. Alternativou je i osobní návštěva a ruční vyplnění tiskopisu přímo na místě. Zde se sluší připomenout, že zasláním automaticky prohlašujete, že splňujete všechny podmínky.
Pak už stačí pouze nastavit trvalý příkaz v bankovnictví a zrušit platby záloh na sociálním a zdravotním pojištění. O druhém jmenovaném kroku nemusíte žádný z dotčených úřadů informovat – úředníci si jej vyřídí sami.
Existují tři způsoby, jak se z paušální daně odhlásit:
Když během roku vaše příjmy překročí výše uvedený limit 2 milionů korun, jste povinni tuto skutečnost do 15 dnů oznámit finančnímu úřadu. Paušální zálohy budete platit až do konce roku – poté již přecházíte zpět na klasický režim a opět máte povinnost podávat daňové přiznání. Do něj uvedete zálohy, které jste během roku v rámci paušální daně zaplatili.
Limity si musí každý podnikatel hlídat sám, důležitá je proto pečlivá evidence příjmů. Tu si můžete výrazně usnadnit s pomocí online fakturačního programu iDoklad, ve kterém můžete mít všechny své faktury a doklady na jednom místě. Zjistit celkovou výši příjmů tak zvládnete během chvíle bez nutnosti cokoliv složitě dohledávat.
Povinnost paušální daně automaticky zaniká společně s živností, a typicky se k tomuto kroku uchylují podnikatelé v dlouhodobé pracovní neschopnosti. I zde je menší háček – zálohy se neplatí až od nadcházejícího měsíce.
Volbu odhlásit se z paušální daně můžete učinit nejpozději do desátého dne od uplynutí zdaňovacího období. Pokud jste se tedy letos k paušální dani zaregistrovali, můžete se odhlásit nejpozději do 10. ledna 2023. Samotné vystoupení je třeba ohlásit finančnímu úřadu v písemné formě. Zákon nestanovuje přesnou podobu oznámení, využít ale lze nepovinný tiskopis Oznámení o ukončení paušálního režimu č. 25 528 dostupný na portále finanční správy.
Ať už se rozhodnete pro paušální daň či nikoliv, přejeme vám mnoho zdaru v podnikatelském úsilí. Pokud má váš podnik za sebou teprve první krůčky, v mnohém vám pomůže naše Mini akademie – online soubor třiceti videí o celkové délce téměř 8 hodin. V nich se stručnou a názornou formou dozvíte mnoho užitečných rad, tipů, triků a dalších informací. Pro nové podnikatele je navíc přístup zcela zdarma.