Firmy si mohou založit jedině podnikatelský účet. Ale co OSVČ? Musí si také založit podnikatelský účet, nebo jim stačí stávají osobní účet? Přečtěte si, jak se k tomu staví zákon. Dočtete se také, jaké výhody nabízí podnikatelský účet, v čem se liší od osobního a jestli se vyplatí i ve vašem případě.
Žádný předpis OSVČ zřízení podnikatelského účtu nenařizuje. Dokonce jako OSVČ teoreticky nemusíte mít zřízený žádný účet.
Důvodů pro zřízení separátního podnikatelského účtu existuje několik:
Vedení podnikatelských účtů u právnických osob komentuje investiční specialista Karel Kořený: „Firma musí mít vždy svůj účet – bez toho nemůžete začít podnikat, protože bez účtu vás nezapíší do obchodního rejstříku.“
Osobní účet si může zřídit pouze fyzická osoba. Majitelem podnikatelského účtu může být právnická i fyzická osoba – tzn. jako OSVČ máte na vybranou, jaký účet si založíte.
Nejde obecně zhodnotit, který podnikatelský účet je pro vás nejvýhodnější. Volba ideálního podnikatelského účtu je velmi individuální záležitostí. Každá banka nabízí jiné podmínky a s nimi spojené poplatky. Záleží, jaké služby budete aktivně využívat a jak často.
Pokud třeba víte, že každý měsíc minimálně 5× vybíráte hotovost z bankomatu, potom pro vás bude výhodnější banka, která možná nabízí vedení účtu za vyšší cenu než konkurence, ale zato poskytuje neomezený výběr hotovosti z bankomatů zdarma.
Začněte tím, že si na internetu najdete několik podnikatelských účtů a vytvoříte si o nich základní přehled. Následně můžete zajít do banky nebo se obrátit na bankovního poradce s předem připravenými dotazy.
Investiční specialista Karel Kořený radí: „Zadejte klíčová slova srovnání podnikatelských účtů nebo nejvýhodnější podnikatelské účty a vyjede vám spousta odkazů.“ Přehledná srovnání několika poskytovatelů na jednom místě vám ušetří spoustu času, ale vždy si raději na oficiálních stránkách banky ověřte jejich platnost.
Dejte si také pozor na časově omezené nabídky. Investiční specialista Karel Kořený varuje: „Stává se, že banka nabízí vedení podnikatelského účtu zdarma jen po omezenou dobu, například na půl roku. Zaháčkuje si vás a po půl roce vám začne účtovat vyšší poplatky, než byste měli u jiné banky.“
Při zakládání podnikatelského účtu v bance jako živnostník potřebujete:
Jako majitel firmy (nejčastěji společnosti s ručením omezeným) si připravte:
Poplatky za vedení účtu jsou daňově uznatelným výdajem (resp. nákladem pro subjekty, které vedou účetnictví). Přestože se placení poplatků bance zcela nevyhnete, můžete si o zaplacené poplatky snížit svůj základ daně.
Toto se vás ovšem netýká, jestliže uplatňujete paušální výdaje stanovené procentem z příjmů nebo využíváte nově zavedené paušální daně. V tom případě nemáte nárok uplatňovat jakékoliv skutečné náklady, tedy ani poplatky za vedení účtu.
Dále pamatujte na maximálně stanovenou hranici pro příjem peněz v hotovosti. Ta v současné době činí 270 000 Kč. Jakékoliv vyšší částky musejí být uhrazeny převodem na bankovní účet.
Na závěr je vhodné si připomenout, že byste na bankovním účtu neměli držet více peněz, než je nutné. Pro rozvoj vašeho podnikání musíte investovat. Držet na účtu rezervu je v pořádku, ale veškeré finanční prostředky navíc by měly být v oběhu. OSVČ mohou peníze jednoduše převést na svůj osobní účet nebo si peníze vybrat v hotovosti.
„Jako majitel firmy to máte trochu složitější. Peníze si nemůžete jen tak převést na osobní účet. Můžete si je legálně vytáhnout buď přes mzdu, přes dohodu o provedení práce, dohodu o provedení činnosti nebo přes dividendy. Ve všech případech odvedete nějaké daně, případně sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětluje, jaký je správný postup výběru peněz ve firmě investiční specialista Karel Kořený. Investice např. do strojního zařízení může podnik pochopitelně uhradit přímo z firemního účtu.
Jako OSVČ můžete:
Mějte na paměti, že druhou možnost banky ne vždy podporují. Některé přímo v podmínkách stanoví, že vedením osobního účtu pro podnikatelské účely porušujete podmínky banky. Pro banky je vedení podnikatelských účtů výhodnější zejména kvůli vyšším poplatkům. I přes vyšší poplatky se ale založení podnikatelského účtu živnostníkům vyplatí, protože jim přináší hned několik výhod blíže popsaných v článku.
Co platí pro firmy:
Pokud vás zajímá, jaké další povinnosti zákon podnikatelům ukládá, navštivte naši mini akademii. Získáte přístup k cenným informacím pro start vašeho podnikání.
Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma.