Datum publikace 07. 07. 2022 Sdílet článek

Zaplatili jste jako OSVČ víc, než jste museli? Požádejte o vrácení daní

Author Seyfor, a. s. 4 minuty čtení 6
Náhledový obrázek
Pokud při vyplňování daňového přiznání zjistíte, že máte přeplatek na dani z příjmů, můžete peníze dostat zpět. O vrácení daní si však musíte požádat, a to právě v daňovém přiznání. Přečtěte si, jak na to a kdy vám jako OSVČ přeplatek na dani vůbec vzniká.

Zjistěte, kdy máte na vrácení daní nárok

U podnikatelů jsou dvě možnosti, kdy jim přeplatek na dani vznikne. Buď platíte zálohy na dani z příjmů a během roku jste zaplatili víc, než kolik jste museli. Nebo uplatníte daňové zvýhodnění na dítě, které bude vyšší než vypočtená daň. Přitom daňové zvýhodnění je:

  • na první dítě je 15 204 Kč,
  • na druhé dítě 22 320 Kč,
  • na každé další dítě 27 840 Kč.

U dětí s průkazem ZTP/P se zvýhodnění zdvojnásobuje.

TIP: Čtěte, jak si spočítáte výši daně z příjmů, daňových zvýhodnění a slev.

Nárok na slevy nemají OSVČ v paušálním režimu. Pokud uplatňujete paušální výdaje, nárok na daňový bonus máte.

Zaměstnanci pomohou žádat také o vrácení daně za nemocenskou nebo ošetřovné. Jako OSVČ tuto možnost nevyužijete. Slevu na poplatníka totiž uplatňujete až v daňovém přiznání, nemáte tedy nárok na vratku jako zaměstnanci využívající měsíční slevu.

Daňové zvýhodnění a daňový bonus

Daňové zvýhodnění totiž narozdíl od slev může daň snížit nejen na nulu, ale vytvořit tzv. daňový bonus. Částku, o kterou zvýhodnění převyšuje daň, tedy můžete dostat zpět.

Abyste daňový bonus získali, musíte splnit následující podmínky:

  • mít roční příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy – za rok 2023 tedy minimálně 103 800 Kč, za rok 2024 to bude 113 400 Kč (nezapočítávají se přitom pasivní příjmy např. z pronájmu apod.),
  • zvýhodnění si může uplatnit pouze jeden z rodičů.

Nárok na daňové zvýhodnění máte, pokud jde o vyživované dítě poplatníka, tedy:

  • vlastní dítě,
  • dítě osvojené, nebo svěřené do péče nahrazující péči rodičů,
  • dítě manžela či manželky,
  • vnouče (nebo vnouče manžela či manželky), pokud rodiče nemají dostatečné příjmy pro uplatnění zvýhodnění.

Za vyživované dítě se nepovažuje dítě druha nebo družky (v nesezdaném soužití).

O vrácení daní požádejte v daňovém přiznání

Pokud vám jedním nebo druhým způsobem vznikl nárok na vrácení daně z příjmu a chcete dostat peníze od státu zpět, musíte o přeplatek požádat vyplněním příslušné kolonky v daňovém přiznání.

blank

Pokud využíváte fakturační program iDoklad, můžete si vygenerovat podklady pro daňové přiznání, které pak snadno vložíte na daňový portál.

Co když zpětně zjistíte, že jste v daňovém přiznání udělali chybu a po přepočítání vám vznikl nárok na vrácení daní, o který jste nepožádali? Podejte si opravné či dodatečné přiznání.

TIP: Čtěte, jak se od sebe liší opravné a dodatečné daňové přiznání a kdy je podávat.

Kdy dostanete peníze zpět?

Po obdržení žádosti o vrácení daně má finanční úřad lhůtu 30 dní na vrácení přeplatku na dani. Avšak pozor  – pokud ve snaze získat peníze co nejdřív podáte přiznání k dani třeba už v únoru, přeplatek vám úřad vrátí stejně až v červnu. Lhůta se totiž počítá až od zákonem stanoveného termínu pro podání daňového přiznání.

termín pro podání daňového přiznání:

termín pro vrácení daní:

elektronicky

2. května 2024

3. června 2024

daňovým poradcem

1. července 2024

2. srpna 2024

Nižší přeplatek vám stát zatím nevrátí

Žádost o vrácení přeplatku na dani můžete podat, pokud vám vznikl přeplatek daně vyšší než 200 Kč. O své peníze ale nepřijdete – nižší přeplatky se kumulují a požádat o jejich vyplacení můžete až 6 let zpětně. Pokud byste do té doby o vrácení daní nepožádali, nárok vám propadá a peníze půjdou do státního rozpočtu.

Přeplatek se vám rovněž nemusí vrátit v případě, že na jiné dani máte nedoplatek. Finanční úřad pak na jeho úhradu použije právě tyto peníze navíc.

Nevíte si rady s žádostí o vrácení daně?

Podáváním daňového přiznání, výpočtem daňových bonusů a následným požádáním o vrácení daní vás provede naše mini akademie. Pro začínající podnikatele je zdarma a pomůže vám překonat nástrahy daní, fakturace, účetnictví a dalších oblastí, ve kterých podnikatelé nejčastěji tápou.

Související články

[Podnikání v invalidním důchodu] Vše, co potřebujete vědět, abyste se stále mohli realizovat

07. 05. 2024 20 minut čtení 1
Přečíst článek

[Podnikání při zaměstnání] Jak začít a na co si dát pozor

07. 03. 2024 17 minut čtení 23
Přečíst článek