mini akademie
pro začínající podnikatele
Odložená daň v účetnictví
Odložená daň je účetní nástroj, díky kterému mají firmy věrný obraz o aktuálním stavu svého podnikání. Napomáhá tomu, aby účetnictví více odpovídalo reálnému stavu financí. Odložená daň tak není daní v pravém slova smyslu a nesouvisí se samotnou platbou daně z příjmů.
TIP: Přečtěte si, jak podat daňové přiznání online.
Odložená daň v účetnictví napravuje rozdíly mezi účetním a daňovým pohledem na finance ve firmě. Zatímco v účetnictví evidujete náklady a výnosy, v daňové evidenci vedete výdaje a příjmy. Pokud vystavíte fakturu se 14denní splatností, vzniká vám tím výnos, ale příjem to bude až ve chvíli, kdy vám zákazník fakturu zaplatí. Když tuto fakturu vystavíte na konci měsíce a klient ji zaplatí až měsíc následující, vzniká rozdíl, který do účetnictví zanesete jako odloženou daň.
Koho se odložená daň týká
Pokud jste se s odloženou daní nesetkali, nemusí to být chyba. Ne každý totiž má povinnost odloženou daň sledovat a účtovat o ní.
Odložená daň se týká všech účetních jednotek (podnikatelů a firem), které:
- sestavují účetní závěrku v plném rozsahu (tedy když mají povinnost nechat ji ověřit auditorem),
- tvoří konsolidační celek (je obchodní společností a zároveň mateřskou firmou),
- se pro její používání dobrovolně rozhodnou.
TIP: Přečtěte si, co potřebujete vědět o účetní závěrce.
Druhy odložené daně
Odložená daň z příjmů může mít podobu:
- odloženého daňového závazku, což je částka, která vám v budoucnu zvýší daň z příjmů – obvykle vzniká, když vám vychází účetní odpisy nižší než daňové, případně když máte vystavené a nezaplacené faktury,
- nebo odložené daňové pohledávky, jde tedy o částku, která vám v budoucnu daň sníží a která vzniká, když máte nevyužitou daňovou ztrátu nebo třeba přijatou nezaplacenou fakturu.
Odloženou daň tedy opravdu ve chvíli, kdy o ní účtujete, neplatíte, ale musíte ji spočítat a vykázat.
Poradíme vám, jak na daně
Problematice daní se věnujeme v naší on-line mini akademii. Odborníci z praxe vám ve videích vysvětlí vše kolem daně z příjmů, daňového přiznání nebo třeba odvádění DPH. V akademii máme také videa, která se věnují vedení účetnictví a dalším částem podnikání, ve kterých zejména začínající podnikatelé často tápou. Právě pro ně a pro uživatele iDokladu je akademie zdarma.
Související články
[Návod pro OSVČ] Jak si vypočítat zdravotní a sociální pojištění nebo důchod
Začátek podnikání OSVČ: co vás čeká v prvním roce