Datum publikace 08. 09. 2021 Komentáře 8 Sdílet článek

Jak na daně, když máte podnikání jako vedlejší činnost

Author Solitea 4 minuty čtení 14
Náhledový obrázek

[Aktualizováno]

Stále oblíbenější forma přivýdělku pro české zaměstnance i studenty je podnikání. Provozováním vedlejší činností si v Česku přivydělává více než 400 000 lidí. S přivýdělkem ale přicházejí také daňové povinnosti. Tou hlavní je pro OSVČ podnikající na vedlejší činnost povinnost podat daňové přiznání.

Musíte znát všechny své příjmy. Na výdaje můžete uplatnit paušál

Pro vyplnění přiznání k dani z příjmů musíte znát výši všech svých příjmů z podnikání za rok, za který přiznání podáváte. Proto si evidujte všechny své příjmové doklady.

Pokud si jen přivyděláváte a máte proto málo odběratelů, můžete si vše evidovat zdarma v iDokladu.

Vyjma příjmů z podnikání patří do daňového přiznání také příjmy ze zaměstnání. Proto potřebujete od svého zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech.

Své náklady si evidovat nemusíte. Můžete jednoduše uplatnit výdaje procentem z příjmů (paušální výdaje) podle typu svého podnikání. Od prvního dubna 2019 došlo k navýšení maximálního limitu jednotlivých paušálů:

 • 80% paušál (zemědělci, řemeslné živnosti) – 1 600 000 Kč,
 • 60% paušál (ostatní živnosti) – 1 200 000 Kč,
 • 40% paušál (advokáti, autoři) – 800 000 Kč,
 • 30% paušál (příjmy z nájmu) – 600 000 Kč.

Jsou-li vaše náklady na podnikání vyšší než jednotlivé limity, doporučujeme uplatnit skutečné výdaje. V případě vedlejší činnosti se ale většinou do limitů pohodlně vejdete a ušetříte si náročnou administrativu. Přečtěte si, jestli se vám vyplatí uplatnit skutečné výdaje, nebo paušální procento z příjmů.

V iDokladu daňové přiznání vyřešíte za pár minut.

Nezapomeňte na důchodové pojištění

Jako OSVČ máte povinnost odvádět státu důchodové a zdravotní pojištění. Při vedlejší činnosti však platíte méně. V případě důchodového pojištění se platby liší v prvním a dalších letech podnikání.

 • V prvním roce podnikání nemusíte platit měsíční zálohy na důchodové pojištění. Odevzdáte Přehled o příjmech a výdajích na příslušnou obecní správu sociálního zabezpečení (do konce dubna následujího roku) a pojištění zaplatíte jednorázově podle dosaženého zisku.
  Vejdete-li se s hrubým ziskem (celkové příjmy mínus výdaje) do limitu tzv. rozhodné částky (v roce 2021 to je 85 058 Kč), nemusíte důchodové pojištění platit. Jestli podnikáte jen část roku, limit se poměrně sníží o jednu dvanáctinu za každý měsíc, ve kterém jste nepodnikali.
 • V dalších letech podnikání už pak platíte měsíční zálohy, které vám správa sociálního zabezpečení vyměří podle zisku v daném roce. Minimální záloha na důchodové pojištění v roce 2019 je 955 Kč. Každý rok v dubnu pak podáte Přehled o příjmech a výdajích, ze kterého vzejde vyměřený přeplatek či nedoplatek.

U tohoto pojištění navíc může dojít k situaci, kdy jste platili zálohy dle výdělku v předchozím roce, ale za aktuální rok jste nevydělali dostatek pro překročení hranice. „V takovém případě vám je pojistné vráceno. Nebo naopak jste vydělali více a pojistné doplatíte jednorázově. S tímto je potřeba počítat a dělat si určité finanční rezervy,“ radí v mini akademii pro začínající podnikatele advokátka Barbora Šaldová ze SimpleTax & SimpleLaw.

A také zdravotní

Na zdravotní pojištění nemusíte odvádět zálohy vůbec. Doplatíte ho vždy zároveň s podáním Přehledu o příjmech a výdajích na pojišťovnu. Celková částka se vypočítá jako 13,5 % z poloviny dosaženého hrubého zisku za uplynulý rok.

A co EET?

Nezapomeňte také zjistit, zda-li vaše podnikání podléhá zákonu o elektronické evidenci tržeb. Pokud provozujete ubytovací či stravovací služby, maloobchod nebo velkoobchod, EET se vás týká. Evidujete ale jen platby v hotovosti. Jestli nechcete řešit EET, přijímejte jen bezhotovostní platby. Faktura hrazená v hotovosti většinou EET podléhá. Nezapomeňte také, že v současné době je EET pozastaveno z důvodu ekonomických úlev kvůli koronaviru až do 1. ledna 2023.

Kompletní informace pro vedlejší OSVČ

V mini akademii pro začínající podnikatele najdete veškeré informace, které jako vedlejší OSVČ potřebujete znát. Zaměřte se především na modul OSVČ, kde se advokátka Barbora Šaldová věnuje přímo vedlejším OSVČ. Také se v ní dozvíte, jak z vedlejší OSVČ přejít na hlavní a jaké povinnosti jako živnostníci (ať už hlavní nebo vedlejší) máte.

Pro začínající podnikatele je vstup do mini akademie zdarma.

Související články

[Rozjezd podnikání při rodičovské] Vysvětlujeme důležitá pravidla pro OSVČ

10. 10. 2023 20 minut čtení 22
Přečíst článek

Jak probíhá kontrola z finančního úřadu a na co byste neměli zapomenout?

02. 10. 2023 7 minut čtení 19
Přečíst článek

  8 komentářů

  1. blank Viktor napsal:

   Dobrý den,
   chtěl bych se zeptat. Jak by to bylo, kdybych si založil tento měsíc živnostenský list na vedlejší činnost (mám zaměstnání), kde bych jak sami říkáte, nemusel platit minimální odvody za zdravotní, sociální do konce roku. Měl bych OSVČ dejme tomu 2 měsíce. Po těch dvou měsících, bych svůj živnostenský list pozastavil. Musel bych předložit daňové přiznání a platil bych daň s doplatkem zdravotního pojištění nebo ne?

   Děkuji za odpověď.

   1. Dobrý den,

    daňové přiznání se podává k datu 1.4. (pokud nebude stanoveno pozdější datum), tudíž i odevzdání Přehledů na SP a ZP se odvíjí od tohoto data a musí být předloženo do 30 dnů poté. Do té doby je Vaše činnost v 1.roce podnikání osvobozena od placení záloh, jak správně uvádíte, nicméně po vyúčtování (podání Přehledů) byste musel toto minimální pojistné doplatit.

    Přeji Vám krásný den.

  2. blank Veronika Křížová napsal:

   Dobrý den, jen se chci ujistit. Od 9/2020 mám vydaný ŽL ale činnost začínám až 1.1.2021.Mám již za rok 2020 povinnost podat si daňové přiznání k dani z příjmů FO?A mohu v tomto přiznání uplatnit výdaje na školení z roku 2020 jako daňový výdaj ikdyž oproti tomu v roce 2020 nemám žádný příjem?
   Děkuji V.Křížová

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    i za rok 2020 si můžete podat daňové přiznání k dani z příjmů. Můžete si zohlednit výdaje i když nemáte doposud žádné příjmy.

    Přeji Vám pěkný den a ať se daří.

  3. blank Honza napsal:

   Dobrý den, rád bych se zeptal na následující: Jsem od poloviny srpna OSVČ na vedlejší činnost. Při studiu pracuji a měsíčně si vydělávám 30 tisíc, do konce roku tak půjde zhruba o 120 tisíc (příjem). Potřebuji si ale pořídit pro svou práci teď nutně notebook, jelikož mi starý vypověděl službu. Mohu si následně jeho cenu 36 tisíc vč. DPH dát do výdajů? Bude mi vráceno DPH?

   A pokud bych do konce roku měl menší příjem – například 100 tisíc – a odečetl si od něj výdaje za notebook 36 tisíc, budu muset platit důchodové a zdravotní pojištění ačkoli

   Děkuji za odpověď.
   Hezký den.

   1. blank Vojtěch z iDokladu napsal:

    Dobrý den,

    Pokud jste plátce DPH, můžete si nárokovat a současně odvádět z poskytnutých služeb DPH. Pokud jste OSVČ, můžete vést daňovou evidenci, kde evidujete příjmy a výdaje, rozdíl je zdanitelný příjem, ze kterého se odvádí daň (po odpočtu odečitatelných položek), takže ano, můžete si dát do výdajů.

    3.část dotazu není asi zobrazena celá, nicméně dovozuji, tzn. povinnost platit sociální a zdravotní pojištění vychází z více předpokladů – když jste začal podnikat letos, není povinnost platit zálohy, nicméně při podání Přehledů příští rok Vám bude spočítáno pojištění dle dosaženého výdělku s přihlédnutím k vedlejší činnosti podnikání.

    Přeji Vám pěkný den.

  4. blank Pavol napsal:

   Dobrý deň,

   Som trošku komplikovanejší prípad. V ČR som začal pracovať na Slovensku živnosť od februára 2020 do konca júla 2020. Ale od 1.8. som už zamestnanec a vykonávam vedľajšiu OSVČ ale už pod českou živnosťou… viem, že daňové priznanie budem podávať aj v ČR a SR s tým, že daň budem odvádzať len ČR. Ale ako to bude s platbou zdravotného poistenia? Najmä keď počas priebehu SR živnosti som platil sociálne aj zdravotné zabezpečenie na Slovensku.

   Ďakujem za odpoveď

   1. blank Alena z iDokladu napsal:

    Dobrý den, ano, pokud jste živnostník, jste povinen odvádět zdravotní pojištění. V 1. roce podnikání jste osvobozen od placení záloh, které Vám budou vypočteny po podání Přehledu za předchozí období. Současně doplatíte pojištění od zahájení podnikání do 31.12. Mějte se hezky.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *