Stále oblíbenější forma přivýdělku pro české zaměstnance i studenty je podnikání. Jako OSVČ, které vykonávají vedlejší činnost, si v Česku přivydělává více než 400 000 lidí. S přivýdělkem ale přicházejí také daňové povinnosti. Přečtěte si, jak postupovat.
Pokud ke svému zaměstnání podnikáte a měli jste v daném roce hrubé příjmy bez odečtených výdajů vyšší než 6 000 korun, vzniká vám povinnost daňové přiznání.
Pro vyplnění přiznání k dani z příjmu musíte znát výši všech svých příjmů z podnikaní za rok, za který přiznání podáváte (například za rok 2018 musíte odevzdat přiznání do konce dubna 2019). Proto si evidujte všechny své příjmové doklady.
Pokud si jen přivyděláváte a máte proto málo odběratelů, můžete si vše evidovat zdarma v iDokladu.
Vyjma příjmů z podnikání patří do daňového přiznání také příjmy ze zaměstnání. Proto potřebujete od svého zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech.
Své náklady si evidovat nemusíte. Můžete jednoduše uplatnit výdaje procentem z příjmů (paušální výdaje) podle typu svého podnikání. Od prvního dubna 2019 došlo k navýšení maximálního limitu jednotlivých paušálů:
Jsou-li vaše náklady na podnikání vyšší než jednotlivé limity, doporučujeme uplatnit skutečné výdaje. V případě vedlejší činnosti se ale většinou do limitů pohodlně vejdete a ušetříte si náročnou administrativu. Přečtěte si, jestli se vám vyplatí uplatnit skutečné výdaje, nebo paušální procento z příjmů.
V iDokladu daňové přiznání vyřešíte za pár minut.
Jako OSVČ máte povinnost odvádět státu důchodové a zdravotní pojištění. Při vedlejší činnosti však platíte méně. V případě důchodového pojištění se platby liší v prvním a dalších letech podnikání.
Na zdravotní pojištění nemusíte odvádět zálohy vůbec. Doplatíte ho vždy zároveň s podáním Přehledu o příjmech a výdajích na pojišťovnu. Celková částka se vypočítá jako 13,5 % z poloviny dosaženého hrubého zisku za uplynulý rok.
Nezapomeňte také zjistit, zda-li vaše podnikání podléhá zákonu o elektronické evidenci tržeb. Pokud provozujete ubytovací či stravovací služby, maloobchod nebo velkoobchod, EET se vás týká. Evidujete ale jen platby v hotovosti. Jestli nechcete řešit EET, přijímejte jen bezhotovostní platby. Faktura hrazená v hotovosti většinou EET podléhá.