Přehled OSVČ je dokument, se kterým se dříve či později setká každá osoba výdělečně činná. Tento dokument sice vyplňujete jen jednou ročně, o to větší ale má význam. Přinášíme proto stručného průvodce, který vám o přehledu řekne vše potřebné.
Přehled o výši daňového základu OSVČ (zkráceně přehled OSVČ) je oficiální formulář, ve kterém (jak název napovídá) osoby výdělečně činné dokládají výši daňového základu. Do konce roku 2021 byl dokument znám jako Přehled o příjmech a výdajích OSVČ, v lednu 2022 se ale kromě názvu změnil i obsah. Nově do formuláře zapisujete pouze výši daňového základu za uplynulý kalendářní rok, nikoliv kompletní příjmy a výdaje jako původně.
Formulář můžete vyplnit hned několika způsoby. Tím nejtradičnějším je ruční vyplnění papírové podoby, kterou dostanete na příslušné pobočce Obecní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Zde ji pak můžete rovnou i odevzdat. O něco rychlejší metodou je formulář vyplnit elektronicky a poté jej jednoduše vytisknout.
Zdaleka nejrychlejší je ale vše vyřešit z pohodlí domova. Přímo na stránkách ČSSZ pro tento účel naleznete interaktivní formulář. Zde rovněž doporučíme přihlásit se na e-portál ČSSZ, kdy za vás systém do formuláře automaticky vyplní identifikační a další údaje z databáze úřadu. Nejde o povinný krok, ušetří vám ale čas i práci.
Pokud jste se rozhodli pro interaktivní formulář, můžete jej ve formátu XML poslat přímo příslušné OSSZ prostřednictvím veřejného rozhraní pro elektronické podání dokumentů, případně pomocí datové schránky. S datovou schránkou nebo elektronickým podpisem můžete přehled podat i v elektronicky čitelném formátu (typicky PDF), a to prostřednictvím e-podatelny nebo datové schránky příslušné OSSZ.
Ve zbytku případů vás čeká osobní návštěva úřadu. Zde jen dodáme, že přehled OSVČ nemusíte podávat vy sami a můžete k tomu zplnomocnit i jinou osobu. Plnou moc lze využít i u elektronického odevzdávání – stačí ji jen připojit jako přílohu, případně ji zaslat úřadu formou e-mailu.
Formulář se odevzdává nejpozději měsíc ode dne uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání. S přihlédnutím k aktuálním termínům pro daňové přiznání tak musíte přehled OSVČ za rok 2021 dodat do následujících dní:
Přehled rozlišuje hlavní a vedlejší činnost OSVČ, kdy tu vedlejší nejčastěji provádějí lidé při zaměstnání, při studiu, v důchodu či na rodičovské dovolené. Konkrétně je vaše činnost vedlejší, pokud:
V přehledu musíte správně určit důvod, proč vedlejší činnost vykonáváte, a uvést počet měsíců, ve kterých jste byli za OSVČ vedlejší považováni. Pokud jsou důvody k vedlejší činnosti v databázi OSSZ, nemusíte k nim dokládat potvrzení, v opačném případě je vše třeba doložit příslušnými dokumenty. To se týká zejména studentů, péče o osoby nebo například výkonu vojenské služby.
U vedlejší činnosti mějte na paměti, že při hrubém ročním zisku nižším než 83 603 Kč neplatíte sociální pojištění. U vyššího zisku pak sociální pojištění počítáte jen z maximálního vyměřovacího základu. V případě, že máte naopak vyměřovací základ (tj. polovinu hrubého zisku) nižší než minimální, využijete pro výpočet stanovenou částku minimálního základu. O výpočtu sociálního a zdravotního pojištění jsme psali více v samostatném článku.
Ať už provozujete činnost hlavní nebo vedlejší, rádi vám s ní pomůžeme. Prvním způsobem, jak si ušetřit čas i práci, je využití online fakturační program iDoklad. Jedná se o praktického pomocníka, který vám výrazně zjednoduší jak fakturaci a správu účetních dokladů, tak i vytváření podkladů pro daňové přiznání. iDoklad za vás pohlídá všechny náležitosti a výrazně usnadní komunikaci s institucemi – to vše jednoduše a přehledně.
Pokud pak s OSVČ teprve začínáte, přijde vám vhod Mini akademie – online soubor třicítky videí s celkovou délkou přes 8 hodin, kde najdete mnoho užitečných tipů a triků z každodenní podnikatelské praxe. Pro nové podnikatele pak je vstup zcela zdarma.