Datum publikace 09. 09. 2021 Komentáře 7 Sdílet článek

Jak správně vést knihu jízd

Author Solitea 3 minuty čtení 2
Náhledový obrázek

Využíváte k podnikání soukromé auto nebo máte ve firmě služební? Pak byste si měli vést knihu jízd. Přečtěte si, kdo ji musí vést a jaké údaje do ní patří podle požadavků finančního úřadu a inspekce práce.

Kniha jízd může mít papírovou i elektronickou podobu a slouží k evidování údajů o provozu služebního nebo soukromého vozidla, které využíváte k podnikání.

Kdy potřebujete knihu jízd

Pokud při daňovém přiznání neuplatňujete výdaje procentem z příjmů (paušální výdaje), ale vedete si daňovou evidenci, ze které počítáte skutečné výdaje, potřebujete evidovat i provoz služebního automobilu. Platí to pro plátce i neplátce DPH.

Knihu jízd byste měli vést, i v případě, že dokládáte dodržování bezpečnosti práce. Z knihy se totiž zpětně zjišťuje, jestli zaměstnanci čerpali povinné bezpečnostní přestávky. Ty jsou stanovené nařízením vlády. Například řidič referent (není řidičem z povolání, typicky obchodní zástupce na cestě za zákazníkem) musí na první přestávku nejpozději po 4 a půl hodinách za volantem.

Existují vůbec případy, kdy podnikatelé knihu jízd vést nemusí? Na to odpovídá daňová poradkyně Vladimíra Přibylová v naší mini akademii: „Knihu jízd nemusí vést tedy pouze ti podnikatelé, kteří automobil využívají osobně a neuplatňují si skutečně vynaložené výdaje na pohonné hmoty jako daňově uznatelný náklad. Pokud je automobil pouze částečně využíván pro ekonomickou činnost a částečně pro osobní spotřebu, pak jste povinni vést knihu jízd, protože máte nárok na odpočet DPH, i když jen v poměrné výši.”

Co do knihy jízd patří

Měli byste evidovat každou cestu a uvádět:

 • datum,
 • čas odjezdu a příjezdu – zahájení a ukončení cesty autem,
 • destinaci – odkud jste vyjeli a kam jste jeli,
 • účel – z jakého důvodu jste cestu podnikli,
 • ujeté kilometry – počáteční a konečný stav tachometru,
 • bezpečnostní přestávky – jestli povinně čerpáte bezpečnostní přestávku, zapište čas jejího začátku a konce,
 • údaje o čerpání pohonných hmot – uveďte počet litrů a cenu.

Připojte také informace o vozidle:

 • typ automobilu,
 • SPZ,
 • průměrnou spotřebu pohonných hmot z technického průkazu.

Informace o cestě zaneste do knihy jízd ihned po návratu. Zpětně vám totiž mohou vypadnout z paměti důležité detaily. Pozor, pokud knihu vedete z důvodu prokazování bezpečnosti práce, musíte ji vést denně a nesmíte nic dopisovat zpětně.

Nenajezdíte-li mnoho kilometrů a nechcete evidovat každý nákup benzínu, máte ještě jednu možnost, jak si z daní odečíst z daní náklady na automobil. Pomocí tzv. paušálu na dopravu.

Místo skutečných nákladů uplatníte pevnou částku.

 • 5 000 Kč za každý měsíc, kdy používáte auto jen pro pracovní účely,
 • 4 000 Kč za každý měsíc, kdy používáte-li auto i pro osobní potřebu.

Paušál můžete za jedno zdaňovací období (zpravidla 1 rok) uplatnit maximálně pro tři vozidla.

Papírově, nebo elektronicky?

Kniha jízd může vypadat různě. Jako dobrý vzor vám poslouží předtištěné tiskopisy (formuláře), které pořídíte třeba v papírnictví, ale data můžete vyplňovat i do běžného sešitu.

Pohodlnějším řešením než papírový formulář pro knihu jízd je elektronická evidence. Nemůžete ji ztratit a vyplňování je mnohem přehlednější. Například s modulem Kniha jízd účetního programu Money S3. Do iDokladu pak náklady na automobil přenesete při generování podkladů pro daňové přiznání do kolonky Ostatní náklady nezadané v iDokladu.

Chcete si rozšířit obzory i z dalších oblastí podnikání? V naší mini akademii se dozvíte spoustu užitečných informací o vedení účetnictví a daňové evidence, daních, fakturaci, smlouvách nebo cenotvorbě.

Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma.

Související články

[Rozjezd podnikání při rodičovské] Vysvětlujeme důležitá pravidla pro OSVČ

10. 10. 2023 20 minut čtení 22
Přečíst článek

Jak probíhá kontrola z finančního úřadu a na co byste neměli zapomenout?

02. 10. 2023 7 minut čtení 19
Přečíst článek

  7 komentářů

  1. blank Petr napsal:

   Jsem FO plátce DPH, ale uplatňuji výdaje paušálem. Doklady za PHM tedy eviduji kvůli odpočtu DPH, ale knihu jízd nevedu. Musím ji vézt? Toto není zmíněno. Děkuji

  2. blank David napsal:

   Dobrý den,
   dobrá otázka od “Petra”.
   Řešíme ten stejný problém.
   Jak to tedy je?
   Díky za úplnou informaci.

   1. blank Podpora napsal:

    Ano, právě pro účely DPH je nutné vést knihu jízd.

    Pěkný den

    1. blank Kupka napsal:

     Z logiky úvodního textu ale vyplývá, pokud „uplatňujete výdaje procentem z příjmů“, nepotřebujete evidovat provoz služebního automobilu. Platí to pro plátce i neplátce DPH. Podle jaké vyhlášky či zákona to platí?

     1. Pokud chcete provoz auta započítat do přiznání k DPH, je třeba knihu jízd vést (je pro to třeba mít nějaké podklady). Co se týče přiznání k dani z příjmů, platí informace uvedené v článku. Toto platí podle zákona o DPH.

  3. blank Marek napsal:

   Je nutné vést knihu jízd, pokud je vozidlo vybaveno gps lokátorem se záznamem jízd. Nestačí pak tyto informace např. jen vytisknout a uvést do účetnictví. Děkuji

   1. Dobrý den,
    děkujeme za Váš dotaz. Je to jedna z forem vedení knihy jízd, podstatné však je, zda ty jízdy v ní uvedené slouží k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.

    S pozdravem

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *